Guzik

15 stycznia 2014 15:04 2014 Wersja do druku

Guzik
Kornelia Arent
Wydawnictwo Quercus
2013, 24 s.

Lekcja przyrody podczas wieczornego rytuału czytania dziecku? Czemu nie. Zwłaszcza gdy do dyspozycji dostajemy solidną, pozbawioną merytorycznych niedoróbek lekturę z ciekawą fabułą. A że lektura solidna, ręczą za to autorzy.


Dotyczy to zarówno tekstu, za który odpowiadają czynni zawodowo leśnicy, jak i ilustracji. Autorką przygód Guzika jest Kornelia Arent, doktorantka UR w Krakowie i specjalista ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Nad stroną merytoryczną czuwał też Marek Bocianowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Opole. Z należytą pieczołowitością odtworzono leśny świat na przepięknych (i niestety tak rzadko dziś spotykanych) ilustracjach malowanych akwarelami autorstwa Eli Ciępki, plastyka i grafika rodem z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Rysunki choć bajkowo kolorowe, zachowują wszystkie proporcje leśnego świata. Cechy charakterystyczne zwierzyny widać na nich jak na dłoni – bez trudu można wskazać sarnę i jelenia. Sama fabuła także wciąga (nawet dorosłych).

Oto wyruszamy na przygodę życia z sarnią latoroślą (choć historia zaczyna się dość nagle, bez tradycyjnego w bajkach „za górami, za lasami…”). Guzik (imię nieprzypadkowe – związane z dziwacznymi guzikami wyrastającymi na głowie koźlęcia) pomału poznaje otaczający go świat. Ma się też wkrótce dowiedzieć, kim
on sam jest. Zbieg okoliczności powoduje, że gubi swoją mamę i musi przemierzać las w samotności. Nadal nie wiedząc, czy jest „sarenem” czy „lejeniem”, błąka się, napotykając mieszkańców lasu. Sóweczka, łania i jeleń, a w końcu stado nieprzypadkowo łudząco podobnych do Guzika saren, pomagają mu odkryć swoją tożsamość. Koziołek z dumą dowiaduje się, czym różni się od swoich kuzynów.

Jak to w bajkach, jest i happy end. Guzik odnajduje swoją mamę, poznając dramatyczne szczegóły, które spowodowały ich rozłąkę.

Bajka o przygodach Guzika to gotowa odpowiedź na pytanie: czym różni się sarna od jelenia? Bo czas najwyższy zadać kłam nadal powszechnemu stwierdzeniu, że sarna to żona jelenia.

Książeczka dostępna na www.bajkowy-las.pl.

UZ