Mokradła Mazowsza

8 kwietnia 2014 10:01 2014 Wersja do druku

Mokradła Mazowsza
Praca zbiorowa
Wyd. RDOŚ w Warszawie 2013, 132 s.

Gdzie woda, tam życie. Te zasadę potwierdza album „Mokradła Mazowsza”, który zabiera nas w niezwykłą podróż po podmokłych obszarach Mazowsza. Mokradłach, moczarach, bagnach, torfowiskach, młakach, starorzeczach… Samo zdefiniowanie tych niezwykłych miejsc przysparza kłopotu.


Moczary nie zawsze kojarzyły się dobrze. Bo to przecież dzikie i niedostępne krainy, gdzie natknięcie się na „zjawę” to tylko kwestia czasu. Czyż nie taki obraz towarzyszył mokradłom przez wieki? Chyba dobrze, że coraz więcej ciekawskich naukowców, fotografów i innych amatorów przyrody zapuszcza się w te z pozoru nieprzyjazne rejony i stara się przybliżyć nam ich piękno i bogactwo. Podglądanie w przemoczonych butach, jak znad oparu mgły wznoszą się ptaki, a z oddali dobiega rechot żab, staje się coraz bardziej popularną formą obserwacji przyrody. Zwłaszcza że na obszarach wodno-błotnych występuje cały zastęp endemicznych gatunków roślin i zwierząt. Zarówno stałych mieszkańców (łoś, bóbr), jak i sezonowych gości (migrujące ptaki).

Mazowsze kojarzy się raczej z piaskami i laskami, toteż odkrywanie mokradeł w tej części Polski może intrygować. Przygotowany przez warszawską RDOŚ album to zaproszenie nad środkowy odcinek Wisły. Wśród autorów tekstów takie nazwiska jak dr Andrzej Kruszewicz czy prof. Stanisław Kłosowski. Wszystkie rozdziały przetłumaczono na język angielski, dlatego album może być doskonałym prezentem dla zagranicznych przyjaciół.

Od wydawnictwa albumowego oczekujemy przede wszystkim zdjęć. A te często zachwycają. Jedne artyzmem, drugie unikatowymi obiektami, jeszcze inne uchwyconym momentem. Autorami części z nich są członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody.

„Mokradła Mazowsza” to trzeci z serii albumów wydanych przez RDOŚ w Warszawie. Dotychczas ukazały się „Rzeki Mazowsza” i „Puszcze Mazowsza”.

UZ