Ceremoniał leśny

2 października 2014 10:40 2014 Wersja do druku

Ceremoniał leśny
Tadeusz Pasternak
ORWLP w Bedoniu 2014, s. 159

To winna być obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy odpowiadają za organizację uroczystości lub choćby za oficjalny udział leśników w uroczystościach publicznych. Opracowanie to swoisty instruktarz, w jaki sposób czuwać nad przebiegiem najrozmaitszego rodzaju wydarzeń, od wizyty prezydenta po uroczyste pożegnanie odchodzącego na emeryturę gajowego. To elementarz i przewodnik po sytuacjach w zakresie protokołu oraz zbiór inspirujących podpowiedzi, również fotograficznych.


Imprez, choćby w roku jubileuszowym, jest rzeczywiście sporo. Organizatorzy chcąc pokazać swoją jednostkę z jak najlepszej strony, powinni zadbać o jak najlepszy ich przebieg. W jakie zażenowanie mogą wprawiać gafy, niestety wiemy aż za dobrze.

Z książką zapewne zechcą się też zapoznać wszyscy, którzy tak niedawno ze wzburzeniem zareagowali na propozycję usunięcia z munduru leśnika LP godła. Przypomną sobie, do jakiej staranności w zachowaniu zobowiązuje występowanie z orłem na czapce.

„Ceremoniał leśny” nie jest wyjątkiem. Tego rodzaju instruktaże posiadają wojsko, policja czy straż pożarna. I np. we fragmentach ceremoniału pożarniczego można wręcz znaleźć pierwowzór leśnego odpowiednika. Błędem byłoby, gdyby było inaczej. Należy korzystać z dobrych, wypracowanych wzorców, a ponadto ceremoniały różnych krajowych służb muszą być spójne. Wszystkie reprezentują to samo państwo, nierzadko podczas wspólnych imprez.

Leśny ceremoniał jest na pewno bardziej rozbudowany w części wstępnej. Sporo miejsca zajmuje np. rozdział poświęcony musztrze. To zaleta – leśnicy musztry na co dzień nie ćwiczą, a czasy, gdy cała męska część Leśnej Braci miała za sobą okres służby wojskowej, już dawno minęły.

Książce towarzyszą dwa praktyczne załączniki. Pierwszy to zeszyt z nutami uroczystych melodii, m.in. hymnów Polski i UE, Hymnu Leśnego, również w opracowaniach wielogłosowych. Drugi – CD z nagraniami tych melodii. Oba będą niewątpliwym powodem, że po „Ceremoniał” będzie się przynajmniej od czasu do czasu sięgać.

RaZ