Podręcznik najlepszych praktyk

7 listopada 2014 15:02 2014 Wersja do druku

Podręcznik najlepszych praktyk
Praca zbiorowa
CKPŚ 2014, zestaw 11 książek w pudełku

To, że leśnicy robią dużo dla ochrony zagrożonych gatunków, wiadomo nie od dziś. „Podręcznik…” nie jest więc nachalną próbą przekonania o oczywistym (zwłaszcza że ma stanowić źródło wiedzy także dla leśników). To ciekawe uzupełnienie, a czasem nawet zweryfikowanie wiedzy.

 


Każda z książek ma dwie części – opisującą gatunek lub siedlisko, jego aktualny stan i przyczyny zagrożenia oraz podpowiadającą, co i jak robić, by dany gatunek czy obszar chronić. Bo przecież o wypracowanie dobrych, jeśli nie najlepszych praktyk chodzi.

Swoje tomy otrzymały żubry, sowy, ptaki szponiaste, głuszce i cietrzewie, wilki, rysie i niedźwiedzie, nietoperze, zające i kuropatwy, gady, owady czy wreszcie siedliska kserotermiczne i mokradła. Zestaw chyba uzasadniony.

Autorami poszczególnych podręczników są specjaliści z danej dziedziny. Np. o ochronie żubra opowiada m.in. prof. Wanda Olech (koordynator ochrony żubra ex situ w Polsce, dziekan Wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW), o ochronie ptaków szponiastych i sów – dr Dariusz Anderwald (prezes Komitetu Ochrony Orłów), o tym, jak chronić nietoperze – Alek Rachwald i Maciej Fuszara, o jednych zaś z najbardziej „widowiskowych” drapieżników (wilkach, rysiach i niedźwiedziach brunatnych) napisali Robert. W. Mysłajek i Sabina Nowak. Wymienić wszystkich autorów nie sposób. Pozostaje zapewnić, że swoje piętno odcisnęło wielu naprawdę znakomitych naukowców i praktyków.

Plejadę gwiazd nauki wspierają gwiazdy ekranu – CKPŚ nakręcił z TVP cykl 11 filmów dokumentalnych „Ocalony świat”. Każdy z odcinków jest uzupełnieniem treści poszczególnych książek („Las Polski” 19/2014).

Sztywna oprawa i nietypowa pudełkowa obwoluta nadają elegancki sznyt dopełniający publikację. Na pewno będzie to pozycja obowiązkowa „ochroniarzy”.

Publikacja jest także dostępna w formaciepdf na stronie internetowej www.bestpractice-life.pl.

UZ