Leśnicy w rolach głównych

24 lutego 2016 10:53 2016 Wersja do druku

Leśnicy w rolach głównych
Jarosław Krawczyk
Wyd. OKL w Gołuchowie 2015, s. 100

Jarosław Krawczyk, na co dzień rzecznik prasowy RDLP w Białymstoku, tym razem przygotował dla czytelników nieco dłuższą propozycję. Dał upust swoim filmowym zainteresowaniom i zebrał filmy oraz seriale, w których reżyser powierzył główne lub drugoplanowe role postaciom leśników. Ale nie tylko aktorom! Zdarzyło się bowiem np. w przypadku serialu „Siedlisko”, że ówczesny nadleśniczy Nadleśnictwa Ełk Marian Podlecki zagrał samego siebie.


Na tle fabularnych opowieści o leśnikach możemy wraz z autorem obserwować, jak ewoluował obraz leśnika w oczach społeczeństwa. Niestety obraz ten nie zawsze odpowiada rzeczywistości, bywa krzywdzący i buduje stereotypy.

Docenić należy trud, jaki autor zadał sobie, by dotrzeć do reżyserów czy aktorów. A na pewno nie było to łatwe zadanie. Wytrwałość jednak pozwala nam zapoznać się ze wspomnieniami Anny Dymnej („Siedlisko”), Janusza Zaorskiego („Ile jest życia”) czy Janusza Zaorskiego („Czterdziestolatek”). Wielokrotnie prosił też o wspomnienie emerytowanych leśników, którzy pomagali filmowcom w ich pracy.

Opisy filmów, w których leśnicy grają pierwsze skrzypce, uzupełniają nie tylko wspomnienia twórców, ale też garść ciekawostek. Poza newsami (kto złamał nogę na planie) z planów zdjęciowych autor stara się zwrócić uwagę na obraz leśnictwa w poszczególnych filmach. Niejednokrotnie wylicza sceny pokazujące prawdziwą, codzienną pracę ludzi lasu.

Książkę uzupełniają zdjęcia kadrów omawianych filmów. Do publikacji dołączona jest płyta CD z filmami „Obcy w lesie”, „Azyl”, „Tate” oraz dwoma odcinkami serialu „Punkt widzenia”. Warto na chwilę podzielić pasję autora i podpatrzeć leśników w rolach głównych…

We współczesnym kinie trudno szukać filmu z leśnikiem w roli głównej. Najczęściej są bohaterami seriali, tak jak popularny leśniczy Franek z serialu „M jak Miłość” (grany przez Piotra Nerlewskiego). Czy powstaną jeszcze filmy fabularne, w których postać leśnika wysunie się na pierwszy plan?

UZ