Leśnicy z pasją

6 kwietnia 2016 12:58 2016 Wersja do druku

Leśnicy z pasją
Agata Ożarowska-Nowicka
Wyd. Quercus, 2015 r., s.118

Wydana na zlecenie RDLP w Poznaniu książka „Leśnicy z pasją” prezentuje sylwetki 20 niezwykłych leśników z terenu dyrekcji. Każdy z nich poza niewątpliwą miłością do lasu, przyrody czy zawodu leśnika, ma też tytułową pasję.


Wśród zainteresowań leśników, z którymi spotkała się autorka książki, znalazły się zarówno te najczęściej kojarzone z ludźmi lasu – myślistwo, kulinaria, fotografia przyrodnicza, jak i te nieco mniej częste. Ot, choćby lotnictwo, muzyka organowa, modelarstwo czy nawet tatuaże.

Spotkania autorki z każdym z bohaterów książki, ich opowieść o pasji, to zbiór osobnych historii. Choć te 20 opowieści to odrębne pasje, tworzą jednak spójną całość. Ukazują świat ludzi z otwartymi głowami, wrażliwymi na otaczający świat i czerpiących z niego z szacunkiem. W wielu przypadkach pielęgnujących przed zapomnieniem tradycje (zbiór białej broni, historycznych mundurów czy nieco zapomnianych dziś rysunków ex libris z motywami myśliwskimi).

Bohaterowie opowiadają nam o tym, skąd wzięły się ich zainteresowania i co dla nich oznaczają. Bo hobby leśników opisywanych wksiążce to coś więcej niż odskocznia od codziennej pracy. To niekiedy filozofia życia, która nieraz mimochodem zaczęła im towarzyszyć przez cały czas i którą czasem udało się im zarazić innych domowników.

Na uwagę zasługuje piękne wydanie – gruba okładka z lakierowanymi i tłoczonymi elementami, matowy kredowy papier sprawiają, że książkę nie tylko czyta się doskonale, ale i ogląda. Świetne zdjęcia pokazują leśników i ich pasję, oddają poczucie więzi z niezwykłymi hobby. Z ilustracji widać, że uchylony czytelnikom rąbek prywatności to pasja przez wielkie „P”.

I o ile las jako przyrodniczy twór jest fascynujący, o tyle zaskakujące jest to, jak bardzo fascynujący i inspirujący może być las ludzkich pasji.

UZ