Sekretne życie drzew

25 października 2016 12:21 2016 Wersja do druku

Sekretne życie drzew
Peter Wohlleben
Wyd. Otwarte 2016, s. 256

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy drzewa czują? Może myślą? Albo kochają? Pamiętają, liczą i uczą się? A co, jeśli ktoś udowodni Ci, że tak?


Taką próbę podjął niemiecki leśnik z 20-letnim stażem – Peter Wohlleben. Jak to robi? Po prostu tłumaczy język naukowców, którzy od lat wiedzą to wszystko, na język przeciętnego zjadacza chleba.

I nagle okazuję się, że drzewa potrafią o wiele więcej, niż nam się wydawało. Autor pokazuje nam fascynujący, „uczłowieczony” świat drzew, które umieją ze sobą współpracować niczym superorganizm. Opiekują się np. swoimi „dziećmi” – chronią młode rośliny, w razie konieczności dostarczają substancje odżywcze tym, które sobie nie radzą czy chorują. Potrafią ostrzegać się nawzajem o zagrożeniu, np. ataku owadów, a sieć grzybów mikoryzowych wykorzystują do porozumiewania się niczym przez Internet.

Przez to „człowieczeństwo” drzewom należy się godne życie. Także pod czujnym okiem leśników.

Dowodzone przez Wohllebena tezy wydają się początkowo sprzeczne z dążeniami współczesnego leśnictwa – gospodarką surowcową opartą o szybki przyrost, stosunkowo wczesny wiek rębności itp. Pytany o to, jak może głosić ekotezy i nadal pracować czynnie jako leśnik, odpowiada bez wahania: – Nie widzę różnicy w zabiciu drzewa czy zwierzęcia. Ale nie jestem hipokrytą. Muszę zabić, żeby przeżyć. Ale wszystko, co robię, robię rozważnie. Autor apeluje jednocześnie, by wykorzystując drewno do swoich celów, najpierw zapewnić drzewom godne życie. Daje na to gotowe recepty, poparte leśnymi doświadczeniami – promuje m.in. unikanie monokultur czy zrębów zupełnych.

Książka stała się bestsellerem – przetłumaczono ją już na kilka języków, a w planach są kolejne rynki.

UZ