Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii

25 października 2016 12:27 2016 Wersja do druku

Niezwykłość. Las i jego tajemnice w świetle Biblii
Stanisław Pindera
Wyd. CILP 2016, s. 87

W Biblii opisano ponad 100 gatunków roślin. Największą opisywaną grupę – 21gatunków – stanowią drzewa. Jako głównych bohaterów biblijnych przypowieści lub tło dla nich opisano m.in.: akację, cyprys, dąb, figowiec, jabłoń, wiąz czy orzech włoski.


Patrząc na to bogactwo, nie powinna więc dziwić publikacja poświęcona drzewom w świętej księdze chrześcijan. Nie powinna, a jednak album ks. Stanisława Pindery zaskakuje. Przede wszystkim tym, jak bardzo udana to publikacja i to nie tylko wizualnie, ale też merytorycznie.

O tym, że opracowanie Pindery dotyczy Biblii, dowiadujemy się dopiero z kolejnych stron albumu. To dobrze, bo wielu czytelników może nawet nie sięgnęłoby po to wydawnictwo. Poszczególne rozdziały poświęcone kolejnym gatunkom drzew poza komentarzem autora opatrzone są obfitymi cytatami z Biblii nawiązującymi do drzew i lasów. Zestawienie takie sprawia, że to niezwykle ciekawa pozycja nawet dla tych, którzy zadali sobie trud przeczytania Biblii nie tylko jako dzieła religijnego, ale przede wszystkim kulturowego i już co nieco wiedzą na temat tła historycznego opisanego w księdze. I tak np. w ujęciu religijnym mamy przecież ogród Eden i zakazany owoc rajskiej jabłoni. Ale faktem jest też, że w dziele losy zwykłych ludzi nierozerwalnie związane są z drzewami i lasami, od których niejednokrotnie zależał ich byt. To źródło opału, jadła czy wreszcie schronienie. Oto jakiś cieśla wyciął odpowiednie drzewo, całą korę zdjął z niego umiejętnie i obrobiwszy ładnie sporządził sprzęt przydatny do codziennego użytku (Mdr13,11). Autor niewątpliwie odkrywa przed czytelnikami zwykłą-niezwykłą warstwę Biblii.

Album „Niezwykłość” jest trzecią częścią serii albumów. Poprzednio nakładem Lasów Państwowych ukazały się „Piękno” i „Majestat”.

Warto zwrócić uwagę na zdjęcia w albumie (ich autorek jest ks. Pindera). Uderza z nich pewien mistycyzm, tajemnica, subtelne spojrzenie na świat przyrody.

UZ