Leśne trasy rekreacyjne

23 sierpnia 2017 14:09 2017 Wersja do druku

Leśne trasy rekreacyjne
Emilia Janeczko, Małgorzata Woźnicka
Wyd. SGGW 2016, 112 s.

Oczekiwania społeczeństwa względem lasów nie tylko zmieniają się z czasem, ale przede wszystkim ciągle rosną. Las nie jest już tylko miejscem zwykłych spacerów czy zbierania pożytków. Dziś to sala treningowa czy centrum odnowy biologicznej, plac zabaw i miejsce odpoczynku dla zaganianych mieszczuchów. Łatwo ulec tym oczekiwaniom i projektując trasy rekreacyjne, przekształcić las w sztuczny twór, któremu daleko do natury. A przecież nie o to nam chodzi…


Tras rekreacyjnych w polskich lasach z roku na rok przybywa. Jedne są bardziej udane, inne nieco mniej. Wszystkim z pewnością towarzyszyło pytanie „od czego zacząć, by powstała fajna ścieżka dla turystów?”. Z pomocą przychodzą autorki „Leśnych tras rekreacyjnych”, poradnika, jak urządzić las, by spełniał oczekiwania społeczeństwa i nie zatracił się w byciu po prostu lasem.

Poradnik systematyzuje wiedzę z zakresu funkcjonowania leśnych tras rekreacyjnych (także w aspekcie prawnym), wpływu rekreacji na środowisko oraz przeciwdziałaniu szkodom, jakie wzmożona obecność np. biegaczy może w tym środowisku poczynić. Autorki dzielą się też wiedzą na temat cech dobrej i atrakcyjnej trasy – bo cóż nam z tego, że wydamy tysiące złotych na piękną trasę, po której nikt nie zechce biegać, ponieważ np. dzika ścieżka tuż obok „ma ładniejszy widok”. Pokazane w książce przykłady tras powstających w Czechach czy Niemczech (choćby nadziemna trasa w czeskim Lipnie) zachęcają, by w projektowaniu tras atrakcyjnych dla odbiorców nie zawsze działać szablonowo. Słów kilka autorki poświęcają także preferencjom użytkowników leśnych tras rekreacyjnych i ich preferencji względem wypoczynku w lesie.

Poradnik jest bogato ilustrowany rycinami i zdjęciami prezentującymi zarówno przykłady pozytywne, jak i negatywne, z kraju i zza granicy.

UZ