Sarna w Europie

23 sierpnia 2017 14:26 2017 Wersja do druku

Sarna w Europie
Bruno Hespeler
SITLiD Oddział Gdańsk, 340 s.

Gdański oddział SITLiD podjął się uzupełnienia zasobu polskojęzycznej literatury fachowej o publikację traktującą o jednym z najważniejszych, zarówno z punktu widzenia gospodarki łowieckiej, jak i leśnej, gatunków polskiej fauny.


To wydawnictwo dalece inne od znanej w naszym kraju, choć obecnie trudno dostępnej, monografii prof. Zygmunta Pielowskiego. Nie została bowiem napisana przez naukowca tylko praktyka. Odrazu rzuca się w oczy brak przerośniętych w wielu tego typu wydawnictwach opisów detali biologii gatunku. Informacje związane z ekologią i behawiorem sarny prezentowane są przez pryzmat znawcy i wnikliwego obserwatora przyrody, jako swoiste ciekawostki.

Autor książki, Austriak Bruno Hespeler (wywiad w „Lesie Polskim” nr 13–14/2015), na ścieżkach kariery zawodowej związany był m.in. z niemiecką administracją leśną i redakcją prestiżowego magazynu łowieckiego „Wild und Hund”. Był także redaktorem naczelnym „Deutsche Jagdzeitung”. Parał się ponadto zarządzaniem gospodarką łowiecką w prywatnych obwodach. Ma na koncie ponad 30 książek o tej tematyce. Hespeler lekkim, obrazowym językiem przybliża zależności pomiędzy sarną a lasem. Zwraca przy tym uwagę, że to hodowla lasu (i zjawiska klęskowe) determinuje liczebność i rozprzestrzenienie tego gatunku. Podpowiada także, jak należałoby kształtować leśną przestrzeń, aby minimalizować niepożądany wpływ tego pospolitego roślinożercy na obiekt troski leśnika. Autor próbuje również zmienić niektóre pokutujące wśród praktyków dogmaty– ot, choćby zakorzenione w naszej gospodarce podawanie soli, co jego zdaniem służy wyłącznie polującym. W swoich niekiedy dyskusyjnych wywodach wspiera się najnowszymi doniesieniami naukowymi. Książka niesie w sobie cenny zasób wiedzy o sarnie w leśnej przestrzeni, popartej wieloletnim doświadczeniem.

Przekład powierzono Hubertowi Krychowi, urodzonemu w Polsce, ale pracującemu w Niemczech leśnikowi i myśliwemu. Książkę w cenie 50 zł można zamawiać na stronie www.sklep-oikos.net.pl.

ADP