Z puszcz i lasów

28 lutego 2018 11:57 2018 Wersja do druku

Z puszcz i lasów
J. J. Karpiński
Wyd. ORWLP w Bedoniu 2017, książka 34 s. i płyta CD

Pamiętacie książkę Jana Jerzego Karpińskiego „Z puszcz i lasów”? Tę niezwykłą opowieść o życiu zwierząt, ich zwyczajach, o lasach i łąkach tętniących życiem?

Karpiński, leśnik, entomolog, fotograf i pedagog, współtwórca i wieloletni dyrektor Białowieskiego Parku Narodowego, nie tylko doskonale potrafił podglądać przyrodę, ale także o niej opowiadać.
W wydanym przez Lasy Państwowe audiobooku aktorzy czytają jego książkę wydaną w 1965 roku. Wśród nich tuzy takie jak: Włodzimierz Press, Wiktor Zborowski czy Anna Apostolakis i niezastąpiony Jarosław Boberek.
„Z puszcz i lasów” to zbiór przyrodniczych opowiadań pełnych historii głównie o okolicach Puszczy Białowieskiej i ich mieszkańcach – żubrach, wilkach czy ukochanych przez Karpińskiego owadach. W książce znalazło się ich aż 145. Opowieści podzielone są na pory roku. Ich nastrój niewątpliwie zachęca do słuchania i relaksu. Oto fragment opowiadania „W letnią noc” z rozdziału „Lato”: Po uroczysku rozlegało się potężne: uhu, hu!… Noc była ciemna, choć oko wykol, i tylko gdy zadarło się głowę do góry, na tle nieba rysowały się czarne sylwetki jakby poszarpanych z boków wieżyc, wyniosłych baszt, zębatych murów i większych lub mniejszych kopuł. Zdawało mi się, że patrzę na osobliwą panoramę wyłonionego nagle z pomroku wieków i pogrążonego we śnie warownego grodu. W rzeczywistości było to splątane zbiorowisko sylwetek czubów puszczańskich świerków, koron dębów, grabów, klonów i lip. Jak zwykle w przypadku audiobooków wydawanych przez LP zadbano o wizualną formę wydawnictwa. Dołączona do płyty z nagraniem książka zawiera fragmenty opowiadań. Jest bogato ilustrowana monochromatycznymi rysunkami, które wprowadzają w tajemniczy świat przyrody. W książce znalazły się także dwie kolorowe ilustracje – okładka i tzw. wklejka. Autorem tych pięknych rysunków jest Robert Jakub Karpiński.
UZ