Bóbr – pracowity mąciwoda

28 lutego 2018 12:11 2018 Wersja do druku

Bóbr – pracowity mąciwoda
Wojciech Misiukiewicz
Wydawnictwo „Bernardinum”, s. 144
W połowie tego roku na rynku wydawniczym pojawiła się bardzo ciekawa propozycja albumowa, która z pewnością zainteresuje wielu myśliwych. To nie tylko typowy dla albumów kolaż ujęć przyrodniczych, lecz także fantastyczna opowieść o gatunku zwierzęcia, który na stałe wpisał się w polski krajobraz.

Wojciech Misiukiewicz – leśnik, myśliwy, na co dzień pracownik Wigierskiego Parku Narodowego – tematyce bobrowej poświęcił ponad 20 lat życia. Na co dzień zajmuje się problematyką ochrony bobrów oraz ich współistnienia z ludźmi. Czerpiąc z doświadczeń własnych i innych osób, bez ochroniarskiej przesady podjął się trudnego zagadnienia przyszłości gatunku w naszym kraju. Nie bał się poruszyć niełatwego tematu związanego z rosnącą liczebnością tych gryzoni i ich wpływem na gospodarkę człowieka.

Autor wydawnictwa to znakomity fotograf przyrody. W kadrach zatrzymał niejednokrotnie zaskakujące sceny przyrodnicze. A trzeba dodać, że nie są to zdjęcia po prostu dokumentujące życie bobra. Misiukiewicz w sposób artystyczny wkroczył w świat gryzonia, zamieszkał w jego przestrzeni, zanurzył się w toń wody, doświadczył radości narodzin, trudów życia, zagrożeń i dramatów. I choć fotografie, jak w każdym albumie, zajmują największą część wydawnictwa, to tekst nie stanowi tu tylko ozdobnika. Wielostronicowy komentarz autora – fachowy i pełen zrozumienia tematu – czyta się z przyjemnością. Doskonale wprowadza on w nastrój zdjęć i jasno wiedzie po meandrach codziennego życia bobrów. Wojciech Misiukiewicz interesująco opowiada o biologii i ekologii gatunku, jego historii, upadku, ochronie, obecnej sytuacji i przyszłości.

Książka w formacie 230 x 300 mm została wydana na wysokiej jakości papierze kredowym w twardej oprawie. Znajduje się w niej 180 profesjonalnych fotografii przedstawiających bobra oraz zwierzęta związane ze środowiskiem jego życia. Poruszający jest zwłaszcza obraz wilka wlokącego upolowanego bobra.

Połączenie kunsztu fotograficznego i wyjątkowego tekstu spaja wydawnictwo w ciekawą całość. Koszt albumu to 79,90 zł (książka jest dostępna w sprzedaży internetowej, można ją też zamówić pod numerem: (58) 531 64 81).

W.