Ludzie lasów Doliny Odry

28 lutego 2018 13:31 2018 Wersja do druku

Ludzie lasów Doliny Odry

Wyd. Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 285

Leżące na prawym brzegu Odry Nadleśnictwo Wołów (RDLP we Wrocławiu) postanowiło zaprezentować szerszemu gronu braci leśnej swoją bogatą historię, przygotowując ilustrowaną monografię.


Zaprezentowano w niej dzieje jednostki, począwszy od 1945 r. aż do czasów współczesnych, lecz, jak można się dowiedzieć z treści, gospodarka leśna na tych terenach sięga ustaw leśnych Fryderyka Wielkiego z XVIII wieku. Treść książki prezentuje więc nie tylko dzieje jednostki, ale w pośredni sposób dotyka problemów branży leśnej w Polsce na przestrzeni lat powojennych, wskazując na trudności w zbycie surowca, kłopoty ze sporządzaniem pierwszych planów urządzeniowych czy pozyskaniem wykwalifikowanej kadry nie tylko na stanowiska leśniczych, ale głównie robotnicze. Porusza też problemy bardziej współczesne, chociażby powódź z 1997 r. i jej skutki dla gospodarki leśnej oraz walkę z niewybuchami, wciąż stanowiącymi wyzwanie współczesnego leśnictwa w Polsce.

Największą wartością i nowością prezentowanej monografii jest przybliżenie czytelnikom tytułowych ludzi lasów. W publikacji prezentowane są po-szczególne leśnictwa wraz z ich współczesną obsadą. Najbardziej przykuwa jednak uwagę rozdział „Ludzkie losy wpisane w lasy nadodrzańskie”. Przed-stawiono w nim m.in. sylwetki emerytowanych pracowników, nie tylko kadry leśnej, ale też robotników i pracowników biurowych. Ich opowieści i dzieje życia składają się na spójny i barwny obraz Nadleśnictwa Wołów, pokazując, że do sprawnego funkcjonowania Lasów Państwowych niezbędni są oddani ludzie.

Monografię ilustrują liczne fotografie współczesne i archiwalne, często opatrzone wyraźnym kontekstem historycznym, ale chyba najbardziej interesujące są stare, pisane odręcznie notatki służbowe i plany sporządzone na zżółkniętych kartkach.

S.