Arktyka Włodzimierza Puchalskiego

23 marca 2018 10:05 2018 Wersja do druku

Arktyka Włodzimierza Puchalskiego

(DVD)

ORWLP w Bedoniu, 2017

Już po raz kolejny Lasy Państwowe i Wytwórnia Filmów Oświatowych postanowiły wspólnie przypomnieć filmowe dzieła Włodzimierza Puchalskiego, zasłużonego fotografa przyrody.


Tym razem wraz z reżyserem widzowie wyruszą na podbój Arktyki, by ujrzeć jej wszelkie wspaniałości i różnorodność, burząc tym samym obrośnięty mitami obraz niedostępnej i martwej lodowej krainy. Nawet sam autor był zdziwiony, jak bardzo arktyczna rzeczywistość różniła się od wyimaginowanego na podstawie opowieści obrazu.

Na wydanie składa się ilustrowana książka i płyta ze zrekonstruowanymi filmami z dwóch wypraw arktycznych filmowca: „Wśród gór i dolin Arktyki”; „W tundrach Arktyki; „Śpiewające góry”; „Wyspa piór i puchu” oraz „Kwitnąca Arktyka”. Wszystkie zostały wyprodukowane w studiu WFO w Łodzi i przedstawiają przyrodę tundry, począwszy od roślin, a skończywszy na bogactwie ptaków lęgowych. Zdjęcia jakościowo trącą myszką, lecz realizatorsko niczym nie ustępują nowym produkcjom, skupiając się na zjawiskowej, choć często filigranowej, faunie i florze Arktyki.

Płyta zawiera blisko godzinę opatrzonych narracją Włodzimierza Puchalskiego filmów, utrzymanych w oryginalnej proporcji obrazu 4:3 i z dwukanałowym dźwiękiem. Zwłaszcza dźwięk zasługuje na pochwałę, bowiem bez, czasem wręcz kakofonicznych, odgłosów ptactwa Arktyka wydawałaby się rzeczywiście martwa.

Uzupełnienie dla materiałów filmowych stanowią zamieszczone w książce odświeżone cyfrowo zdjęcia z arktycznych wypraw, wzbogacone kalendarium i cytatami z dziennika reżysera. Na końcu znalazło się jeszcze miejsce na świadectwa i dyplomy Włodzimierza Puchalskiego poświadczające jego uczestnictwo w wyprawach, a także wycinki prasowe dokumentujące dokonania reżysera.

S.