Rok leśniczego

23 marca 2018 10:12 2018 Wersja do druku

Rok leśniczego

Nadleśnictwo Wołów 2017, s. 52

Nadleśnictwo Wołów chyba chwyciło wiatr w wydawnicze żagle, bowiem obok swojej pokaźnej monografii opublikowało mniej okazałą, ale z perspektywy poprawy wizerunku gospodarki leśnej w oczach społeczeństwa może nawet bardziej istotną, pozycję.


„Rok leśniczego” to bogato ilustrowany album w przystępny sposób prezentujący kulisy pracy w lesie, zaczynając klasycznie od szkółki, uprawy, płynnie przechodząc do zadań leśniczego w kolejnych miesiącach roku. Czytelnik ma zatem okazję dowiedzieć się o czynnościach, których przeciętny zjadacz chleba raczej nigdy nie miał okazji obserwować. Dzięki fotografiom będzie mógł ujrzeć zbiór szyszek, pielęgnację upraw, dowie się o zabezpieczeniu ppoż. lasu, trzebieżach, jesiennych poszukiwaniach, odbiórce i wydawaniu surowca.

„Rok leśniczego” to kolejna obok „Ludzie lasów Doliny Odry” wzorowa publikacja Nadleśnictwa Wołów. W przystępny i uniwersalny sposób, miesiąc po miesiącu, prezentuje najważniejsze zagadnienia gospodarki leśnej, skupiając się na jej terenowych aspektach.

Zdecydowana dominacja obrazu nad treścią pozwala wykorzystać album jako pomoc w prowadzeniu edukacji leśnej dla starszych uczniów, ale też dorosłych. Tylko poprzez ukazanie w otwarty i przystępny sposób kulisów działań leśników można zaspokoić społeczne zapotrzebowanie na informację. Przeciętny obywatel nie musi bowiem wcale święcie wierzyć, że w lesie nie dzieje się nic niepokojącego. To właśnie leśnicy powinni zagospodarować społeczną niewiedzę, zanim zrobi to ktoś inny, niekoniecznie po myśli leśnej wiedzy i praktyki.

S.