Polski las

4 kwietnia 2018 10:56 2018 Wersja do druku

Polski las

Joanna Kapusta Piotr Kapusta
Wydawnictwo SBM 2017, s. 450

Joanna i Piotr Kapusta uraczyli miłośników przyrody okazałym albumem „Polski las” pod redakcją Moniki Wróbel i Anny Willman. Autorzy skierowali swoją pozycję do pasjonatów, niekoniecznie fachowców, raczej do osób jeszcze nieuświadomionych w sprawie piękna ojczystej przyrody, czy to przez deficyt wolnego czasu, czy też z powodu braku odpowiedniego bodźca.

A takim właśnie może się okazać napisany przystępnym językiem i wzbogacony ogromem korespondujących z treścią ilustracji „Polski las”. Album nadaje się na wyjątkowy prezent, zachęcający do lepszego poznania lasu, który laikom może wydawać się niedostępny lub zwyczajnie nijaki. Książka burzy ten mit bogactwem fotografii pochodzących chyba ze wszystkich rejonów Polski, ukazujących dolnoreglowe buczyny, łęgi i łozowiska w dolinach naszych wielkich rzek, tucholskie sośniny i białowieskie grądy wraz z zamieszkującymi je organizmami. Album cechuje uporządkowany układ, ukazujący przegląd zjawisk leśnych, począwszy od aspektów wiosennych i geofitów wraz z opisami roślin, przez owady, awifaunę po zimowe odprężenie. Każdy okres wyróżniają inne zestawy gatunków i zjawisk, wyczerpująco przedstawionych przez autorów.

Z drugiej strony pozycja może się okazać pomocna miłośnikom przyrody jako przypomnienie czy nawet uzupełnienie wiedzy o mniej znane ciekawostki. Z kolei zabieganym między stosami a kancelarią leśnikom album daje szansę odkryć na nowo unikatowe piękno lasu, którego często nie zauważamy w codziennej rutynie.

Pokaźna, bowiem aż ponad 400-stronicowa, księga na pewno znajdzie uznanie jako uhonorowanie starań w konkursach, za wyniki w nauce czy zjawiskowy upominek za staż pracy. Samo tylko przeglądanie ilustracji w towarzystwie ciekawskich dzieci czy wnuków może się okazać nie lada przygodą i pobudzić młodzież do odkrywania cudów przyrody.

SLV.