Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

24 kwietnia 2018 14:12 2018 Wersja do druku

Leśny survival Wg pomysłu Krzysztofa J. Kwiatkowskiego

Wyd. CILP
Warszawa 2017 s. 275
Czym tak naprawdę jest leśny survival? Bieganiem po lesie w ciuchach moro z nożem u pasa i siekierą w dłoni w poszukiwaniu czegokolwiek, co nadawałoby się do jedzenia, czy może sposobem na życie, pewnym stylem bycia, może wręcz filozofią? Na to pytanie odpowiedź może znaleźć ten, kto sięgnie po książkę „Leśny survival”, dzieło zrodzone ze współpracy leśników i nieleśników. Z góry jednak uprzedzam – jeśli spodziewacie się czegoś na wzór Beara Gryllsa, srodze się zawiedziecie.

 


Ta książka nie jest bowiem poradnikiem, jak przeżyć w lesie, choć zawiera i takie bardzo podstawowe informacje, a raczej wyłożeniem pewnej filozofii (oto odpowiedź na pierwsze zdanie tej recenzji), która przyświeca jej autorom. To zbiór myśli, postaw i punktów widzenia okraszony sporą dawką informacji i sugestii, dużą dozą humoru i niezwykłym ładunkiem emocji. Można uznać tę pozycję za swoisty poradnik (a jednak!), ale życia w naturze. To istotne – w niej, a nie zgodnie z nią, choć jedno drugiego nie wyklucza.

I właśnie to, co stanowi siłę tej książki, jest zarazem jej słabością. Bo tak naprawdę po wnikliwej lekturze do końca nie wiem, kto ma być jej odbiorcą. Laik? Leśnik? Les Stroud? Pierwszy znudzi się potężną dawką filozofii. Drugi mnóstwem znanych mu danych o lesie. A trzeci ugotuje na niej zapewne zupę. Być może jednak gdy spojrzymy na nią jako na książkę, którą otwieramy wtedy, gdy szukamy inspiracji lub porady – być może wówczas będzie dziełem skończonym, godnym umieszczenia w centralnym punkcie naszej biblioteczki.

Wyjątkowo uważam, że ta akurat pozycja powinna trafić na biurka leśników. Może dzięki niej spojrzą oni na las nie tyle z innej perspektywy, ale odmiennymi oczami. A wtedy i Grylls, i Stroud przestaną być straszni. I może łaskawiej, bez politowania, popatrzą na tych, którzy z survivalu uczynili swój sposób na iłowanie przyrody.

BASZA