Barwny świat motyli

25 kwietnia 2018 15:37 2018 Wersja do druku

Barwny świat motyli

Katarzyna Bajerowicz
ORWLP w Bedoniu 2017

Katarzyna Bajerowicz ponownie zaprasza do świata swoich pełnych bajecznego przepychu, wyjętych jak ze snu ilustracji. Poznanianka i owocna ilustratorka pozycji dla dzieci w ramach współpracy z Ośrodkiem Rozwojowo-Wdrożeniowym Lasów Państwowych w Bedoniu napisała i zilustrowała barwny przewodnik po świecie polskich motyli.


Książka zauracza czytelnika tętniącymi życiem ilustracjami przywodzącymi na myśl ujęcia z filmu „Mikrokosmos”. W jednej scenie mogą się pojawić: dżdżownica, ryjówka, strzygonia i rusałka, przekrasek i żerdzianka uwijające się wśród borówek, kory, igieł i kwiecia. Namalowane z kunsztem motyle wiernie odzwierciedlają żywe pierwowzory, acz ilustracjom daleko jednak do znanego z przewodników entomologicznych pietyzmu. To artystyczne wizje ewidentnie skierowane do młodszych czytelników, ale pozbawione przekłamań czy udziwnień. Jedynym nietypowym elementem są wyrażające emocje oczy owadów, czyniące obrazki bardziej przystępnymi dla dzieciaków.

Tekstu jest niewiele, na każdej stronie zawarto syntezę najważniejszych informacji na temat konkretnego gatunku ćmy lub motyla, takie jak nazwa gatunkowa, rozpiętość skrzydeł, pożywienie i występowanie. Nie można jednak stwierdzić, że „Barwny świat motyli” to pozycja merytorycznie uboga, gdyż książka stanowi tylko połowę treści i należy ją czytać, wsłuchując się w opowieści autorki zawarte na dołączonej do publikacji płycie audio. Malownicze opisy narratorki, wzbogacone starannie dobranymi efektami dźwiękowymi, pobudzają wyobraźnię i przenoszą słuchacza w kolejne ukazane na ilustracjach siedliska. Porwały w bajeczny świat nawet mnie, chociaż ewidentnie nie należę do grona odbiorców docelowych. Może niektóre opisy są zbyt skomplikowane i pojawia się w nich fachowe słownictwo, niemniej uważam, że dzieci będą wniebowzięte.

SLV.