Ornitologia nie tylko dla myśliwych

5 czerwca 2018 15:05 2018 Wersja do druku

Ornitologia nie tylko dla myśliwych

Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska
Oficyna Wydawnicza Oikos 2018, s. 484

Książek poświęconych ptakom na rynku wydawniczym można znaleźć wiele – od kieszonkowych przewodników dla amatorów po fachowe opracowania i monografie kierowane do profesjonalistów. Warto się jednak uzbroić w kompendium wiedzy traktujące holistycznie zagadnienia związane z ornitologią, a taka właśnie jest najnowsza pozycja wydawnicza Andrzeja G. Kruszewicza i Agnieszki Czujkowskiej.


„Ornitologia nie tylko dla myśliwych” nie stanowi wyłącznie encyklopedycznego opisu gatunków. Lektura rozpoczyna się obszernym przeglądem zagadnień prawnych dotyczących ochrony ptaków w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem sieci Natura 2000. Czytelnik dowie się również o wpływie myśliwych na środowisko. Kontrowersyjna tematyka została przedstawiona obiektywnie: autorzy piszą zarówno o zanieczyszczeniu środowiska ołowiem, jak i o współpracy z organizacjami przyrodniczymi. Praktykom poświęcono krótki przegląd użytecznych metod ochrony ptaków oraz obszerny rozdział o rehabilitacji i pierwszej pomocy. Amatorów usatysfakcjonują informacje o anatomii i fizjologii, a z myślą o myśliwych i osobach zajmujących się ochroną ptactwa zamieszczono opisy wybranych chorób dzikich ptaków.

Dopiero po tak obfitym w wiedzę wstępie znalazło się miejsce na opisy poszczególnych gatunków. W części pierwszej „Ornitologii” uwagę poświęcono awifaunie związanej ze środowiskiem wodnym. Łącznie opisano 42 gatunki, dla każdego rezerwując od kilku do kilkunastu stron, wyszczególniając klasycznie morfologię i rozprzestrzenienie, ale także wskazówki dla obserwatorów.

Książka jest bogata w ilustracje fotograficzne i rysunki. Zdjęcia ukazują ptaki zarówno w środowisku naturalnym, jak i przybliżają szczegóły anatomiczne, zaś ryciny demonstrują detale i zachowania trudne do zaobserwowania w przyrodzie.

Tak przekrojowe opracowanie z pewnością trafi w gusta myśliwych i pasjonatów ornitologii – zarówno tych niedzielnych, jak i profesjonalistów.

SLV.

Książka do nabycia na: www.sklep-oikos.pl.