Jak rozpalić ognisko?

20 sierpnia 2018 08:43 2018 Wersja do druku

Jak rozpalić ognisko?

Sally Coulthard
Znak Horyzont 2018, s. 212

Jak rozpalić ognisko? Z pewnością metod jest tyle, ilu reprezentantów braci leśnej, począwszy od klasycznych do mało medialnych, po drodze wymieniając całą masę sposobów survivalowych. Czy wobec tego miłośnikom lasu lektura „Jak rozpalić ognisko?” cokolwiek przyniesie? By się tego dowiedzieć, należy wpierw przyjrzeć się treści książki Sally’ego Coultharda.


A w niej zarówno o tym, jak czerpać radość z ognia, o związku płomieni z człowiekiem i środowiskiem, jak i o przygotowywaniu opału. Czytelnik dowie się zarówno o tym, jak zbudować dobre ognisko i skutecznie rozpalić w piecu (autor porusza nawet temat krzesania ognia zapałką, co w dobie społeczeństwa elektronicznego zapewne ma sens), jak i o zasadach bezpieczeństwa w posługiwaniu się ogniem. Twórca książki wyjawia nawet tajniki aromatyzowania dymu różnymi gatunkami drewna, co może się okazać pomocne zwłaszcza dla amatorów własnoręcznie przygotowanych wędlin.

Baczny czytelnik odczuje jednak pewien dysonans wynikający z faktu, że autor nie pochodzi z Polski. W tabeli obrazującej kaloryczność drewna znalazły się eukaliptus czy kasztan jadalny (chociaż kto wie, czy wraz z ociepleniem klimatu nie zawitają one kiedyś na plantacjach w środkowej Europie?), zaś poruszając tematykę zbierania drewna na opał Sally Coulthard zwrócił uwagę, że większość obszarów leśnych ma prywatnych właścicieli, co nie przystaje do polskich realiów. Dość ekstrawagancka dla przeciętnego zjadacza chleba może się też wydawać rada zakupu wilgotnościomierza celem sprawdzania opału.

Mimo tych drobnych mankamentów lektura obfituje w ciekawostki, dzięki którym warta jest polecenia. Estetycznie wydana może się okazać trafnym upominkiem dla oderwanego od przyrody mieszczucha czy krewnego, który przeprowadzając się poza miasto, będzie zmuszony stawić czoła zapewnieniu sobie ciepła w zimę. Książka wpisuje się w modny obecnie trend poradników poświęconych prostym, ale z biegiem czasu odchodzącym do lamusa sprawom obcowania z przyrodą przy okazji czynności dnia powszedniego.

SLV.