Od drzewa do drewna

13 grudnia 2018 09:16 2018 Wersja do druku

Od drzewa do drewna

Audiobook
Katolickie Radio Zamość, 2018

Dobrze jest posłuchać o lesie. Radiowe audycje przyrodnicze zawsze cieszą się wielką popularnością, a samo radio, jako forma przekazu, pomimo upływu lat i postępu technologicznego wciąż cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Do lasu i leśników wybrała się reporterka Katolickiego Radia Zamość Małgorzata Sobczuk. Z jej rozmów z leśnikami powstała audycja Leśne Radio, której najciekawsze odcinki zostały zebrane w audiobooku „Od drzewa do drewna”.O poziomie merytorycznym audycji i ich znaczeniu w popularyzacji wiedzy leśnej świadczy wyróżnienie przyznane w konkursie dorocznej Nagrody Lasów Państwowych im. Dyrektora Adama Loreta w 2017 roku.

Wraz z reporterką słuchacze poznają tajemnice gospodarki leśnej, począwszy od wizyt w wyłuszczarni i na szkółce, przez szacunki brakarskie, planowanie urządzeniowe, użytkowanie. Odbiorca usłyszy dźwięki pilarki i dowie się, dlaczego i w jaki sposób wyznacza się drzewa do ścinki, czym jest pozyskanie maszynowe, jak leśnicy gospodarują w lesie i jaką drogę odbywa drewno. Nie zabraknie też ciekawostek przyrodniczych związanych z ochroną lasu przed owadami.

Oczywiście każdy leśnik doskonale się orientuje w tematyce audycji i dowie się z niej co najwyżej o aspektach pracy kolegów. Jednak gdy zechce przybliżyć leśne problemy rodzinie czy znajomym, płyta doskonale spełni rolę edukacyjną. Tematyka audycji jest różnorodna i przekrojowo ukazuje gospodarkę leśną, w przystępny sposób przedstawiając pracę leśnika.

Warty podkreślenia jest żywy charakter słuchowisk – nagrywane w terenie bogate są w dźwięki tła. Szumy lasu, odgłosy maszynerii na szkółce, jazgot pilarki wzbogacają doznania, ale nie męczą i nie zagłuszają rozmów. To urozmaicenie będzie z pewnością miłym zaskoczeniem dla osób niewidomych. Tym bardziej że autorzy uzupełnili stronę tytułową okładki nakładką w alfabecie Braille’a.

SLV.