Leśnicy dla Niepodległej

20 marca 2019 14:21 2019 Wersja do druku

Leśnicy dla Niepodległej

PTL, RDLP w Toruniu, 2018
s. 418

Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.

Pod red. Tadeusza Chrzanowskiego powstał zbiór biografii leśników, którzy swoim czynem pracowali dla dobra ojczyzny. Autorzy nie zważali na barwność losów czy stanowisko wspominanej osoby, dlatego obok Adama Loreta i innych dyrektorów znajdują się nadleśniczowie, leśniczowie a nawet gajowi. Każda historia jest bowiem unikatowa, niektórzy leśnicy zginęli w walce za wolność lub za ową batalię stali się celem późniejszych represji. Niektórym udało się jednak utrzymać w strukturach LP przez wiele późniejszych lat, gdzie poświęcali się pracy na rzecz polskiego leśnictwa.

Uwagę przykuwają liczne, często z prywatnych zbiorów, fotografie przedstawiające bohaterów biografii, ich rodziny, ale też scenki z życia i pracy. Przewijają się wśród nich obrazki ze szkół dla leśniczych, wojskowych, ale i fotografie ślubne, a w niektórych przypadkach wojenne.

Pozyskanie wiedzy o czynach dawnych leśników wymagało od autorów nie lada wysiłku. Kopanie w archiwach, szukanie świadków i rodzin. Zapisane na kartach książki wspomnienia ostatnich świadków historii to często jedyne świadectwa życia leśnych patriotów. Wpisująca się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozycja „Leśnicy dla Niepodległej” doskonale podsumowuje od dawna podkreślany przez leśników wkład braci leśnej w budowę niepodległej ojczyzny i walkę o jej utrzymanie.

SLV.