Podróż w czasie na przyrodniczej wystawie Pierwotna Puszcza Sandomierska

28 maja 2021 12:12 2021 Wersja do druku

Takiej wystawy jeszcze nie było! Pierwotna Puszcza Sandomierska odkrywa przed nami swoje tajemnice na ekspozycji poświęconej faunie charakterystycznej dla tego terenu. Ekspozycja zaprezentuje kilkadziesiąt gatunków ssaków i ptaków, które żyły tutaj przed wiekami, zarówno wymarłych, jak i tych do dzisiaj żyjących w okolicznych lasach. A to wszystko w nowoczesnej odsłonie, uzupełnione elementami multimedialnymi.Historyczna puszcza

Obecnie Puszcza Sandomierska to jeden z najpiękniejszych przyrodniczo kompleksów leśnych Polski – obszar specjalnej ochrony ptaków i siedlisk Natura 2000 „Puszcza Sandomierska”. Mało znana jest jednak historia przyrody tego miejsca i niewielu odwiedzających wie, że do wczesnego średniowiecza przez obecne Kotlinę Sandomierską po Rzeszów, Lasy Janowskie i Puszczę Solską aż po próg Roztocza rozciągała się zwartym masywem pierwotna puszcza. Znajdował się tam dziewiczy las z bogatym i zróżnicowanym drzewostanem, a także matecznik licznych, obecnie rzadkich lub wymarłych zwierząt.

Odkrywamy tajemnice lasu

Wystawa zaprezentuje bogactwo świata zwierząt. Będzie to prawdziwa uczta dla miłośników przyrody. Obok kości wymarłych zwierząt, staniecie tu oko w oko z potężnym żubrem i dostojnym jeleniem, będziecie mogli podglądać życie leśnych ssaków i ptaków, poznacie ścieżki mrówek i zajrzycie do domu szerszenia. W bajkowy wręcz świat pierwotnej puszczy wprowadzą zwiedzającego ożywione w animacji zwierzęta. A to tylko niektóre z dziesiątek eksponatów i ciekawostek, jakie odkryje przed nami pierwotna puszcza. Leśny zwierzyniec zaprezentuje się w scenerii pierwotnej puszczy tętniącej życiem, która kiedyś była rewirem łowieckim polskich władców. Na wystawie nie zabraknie również części edukacyjnej skierowanej do dzieci i młodzieży. Na najmłodszych czekają m.in. zabawy w tropiciela zwierząt oraz obserwatora przyrody pod mikroskopem.

 

Eksponowane na wystawie okazy fauny pochodzą z kolekcji Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN, a unikatowe żubry i jeleń zostały udostępnione przez Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie. W pomoc przy budowaniu wystawy włączyły się także Lasy Państwowe w Nadleśnictwie Rozwadów i w Nadleśnictwie Kolbuszowa oraz Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Tarnobrzegu.

 

Kuratorka wystawy: dr Katarzyna Kopeć – kierownik Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie

Koordynatorki:

Karolina Bielecka, specjalistka ds. technicznych – biolog środowiska Muzeum Przyrodniczego ISEZ PAN w Krakowie

Elżbieta Skromak – kustosz Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli

Wizualizacje 3D i identyfikacja wizualna wystawy: Seabiscuit Dariusz Kuczera

 

Wystawa potrwa od 9 maja do 30 listopada 2021.

Miejsce:

Muzeum Regionalne w Stalowej Woli, ul. Sandomierska 1

pn., wt., śr. pt.: 9.00-14.30;

czw.: 9.00-18.00;

niedz.: 14.00-18.00;

sobota: nieczynne

 

Autorka tekstu: Elżbieta Skromak