strona główna

Aktualności

RDLP w Katowicach - Leśnicy ślubowali Ojczyźnie

Po raz kolejny leśnicy z RDLP w Katowicach spotkali się – tym razem na rynku w Tarnowskich Górach – by wspólnie powitać nowo wstępujące do Służby Leśnej koleżanki i kolegów. – Możecie być dumni, że za chwilę złożycie ślubowanie. W ten sposób od dwóch lat przywracamy i odbudowujemy tradycję, a wraz z nią etos leśnika – mówił w przemówieniu dyrektor katowickiej dyrekcji LP Wiesław Kucharski.

Czytaj więcej

RDLP w Radomiu - Dary Świętokrzyskich Lasów

Jesień to czas obfitości leśnego runa. Z tej okazji już po raz szósty RDLP w Radomiu i nadleśnictwa LKP „Puszcza Świętokrzyska” (Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów, Zagnańsk) 16 września zaprosiły na integrację w ramach imprezy „Dary Świętokrzyskich Lasów”. Na gości czekały różnorodne atrakcje. Najważniejsze było jednak wielkie grzybobranie z leśnikami. Miłośnicy jesiennych smaków pod bacznym okiem leśnej braci walczyli o status najlepszego grzybiarza.

Czytaj więcej

Stihl Timbersports - Kobiety chwyciły za siekiery

Okolice katowickiego Spodka stały się areną zmagań najlepszych drwali wyczynowców z kraju i Europy. Wszystko za sprawą zawodów z serii Stihl Timbersports. Jakby tego było mało, w rywalizacji, po raz pierwszy w historii Polski, zmierzyły się kobiety. Na mistrzostwa zjechały panie z całego Starego Kontynentu!

Czytaj więcej

Ogólnopolskie dożynki - Kolejny prezydencki dąb

Patriotycznemu zalesianiu Polski wydaje się nie być końca. Do grona licznych już dębów upamiętniających 100-lecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości dołączył kolejny posadzony przez parę prezydencką. Nie byle jaki, bowiem poświęcony przez papieża Franciszka podczas audiencji generalnej leśników w Watykanie.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie - Pomogli tysiącom pacjentów

Z inicjatywy lokalnych leśników w Suścu, na terenie Nadleśnictwa Józefów, została zorganizowana kolejna „Biała sobota”. W ciągu 12 lat trwania tej akcji z pomocy lekarzy specjalistów z lubelskich klinik skorzystało ponad 4,5 tys. osób.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Siewierz (RDLP w Katowicach) - Przeszkolili policjantów

Zakończyło się kolejne z cyklu organizowanych od kwietnia szkoleń dla policjantów. Leśnicy z całej Polski od dawna uczestniczą z policjantami we wspólnych patrolach i kontrolach pojazdów, razem pilnują porządku na obszarach leśnych, są zapraszani na szkolenia. W efekcie takich połączonych akcji zaistniała potrzeba kolejnych szkoleń. Tym razem jednak to policjanci zasiedli po stronie słuchaczy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Lipusz (RDLP w Gdańsku) - Dendroglif na 100-lecie niepodległości

Niecodzienny pomnik na pamiątkę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości czynem leśników i mieszkańców Gdańska i okolic powstanie w Nadleśnictwie Lipusz. 20 października na terenie uszkodzonym przez ubiegłoroczny sierpniowy huragan zostanie posadzony dendroglif – kompozycja odpowiednio dobranych gatunków drzew, która z lotu ptaka przemieni się w obraz. W ten sposób na ciemnozielonym tle sosny z brzozowych liści wyrośnie sylwetka orła białego w koronie, odwzorowując godło państwowe.

Czytaj więcej

Podatek leśny - Zyskają LP, stracą gminy

Rząd postanowił uściślić sposób naliczania podatku od gruntów leśnych zajętych pod linie przesyłowe prądu, gazu itp. Ustawa (przygotowana przez Ministerstwo Energii) o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz ustawy o podatku leśnym została przyjęta przez Sejm 20 lipca. Nowela zacznie obowiązywać 1 stycznia przyszłego roku.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Rozbudowa ośrodka edukacyjnego

Dotacja Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości niemal 1,4 mln zł pomoże rozbudować ośrodek edukacji ekologicznej IBL w Sękocinie Starym. Środki będą pochodzić z programu „Edukacja ekologiczna”. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,95 mln zł. Celem modernizacji jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa. Wkład własny IBL to 586 tys. zł. Inwestycja pozwoli atrakcyjniej i skuteczniej prezentować zasoby polskich lasów oraz uczyć, zwłaszcza dzieci i młodzież, jak z nich korzystać w sposób odpowiedzialny.

Czytaj więcej

Ochrona przyrody - Wykupy gruntów w parkach narodowych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznaje parkom narodowym dofinansowania na wykup gruntów prywatnych znajdujących się w ich granicach. Tylko do Tatrzańskiego Parku Narodowego trafiło ponad 218 tys. zł dotacji (projekt „Wykup gruntów położonych w granicach Tatrzańskiego Parku Narodowego podlegających prawu pierwokupu” w całości opiewa na 247 tys. zł).

Czytaj więcej

Dni Ochrony Środowiska - Konferencja „Lasy dla Niepodległej”

Z okazji inauguracji obchodów Dni Ochrony Środowiska warszawskie Łazienki Królewskie 8 i 9 września stały się leśnym sercem Polski. Na inaugurującej dwudniowe święto konferencji „Lasy dla Niepodległej” z prezydentem Andrzejem Dudą spotkali się m.in. minister środowiska Henryk Kowalczyk i dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny oraz ponad 100 zaproszonych gości, m.in. parlamentarzystów, przedstawicieli rządu, reprezentantów sektora leśno-drzewnego i organizacji społecznych oraz leśników.

Czytaj więcej

Leśne Gospodarstwa Węglowe - Współpraca z górnikami

Lasy Państwowe i Jastrzębska Spółka Węglowa nawiążą współpracę odnośnie realizacji projektu Leśnych Gospodarstw Węglowych. List intencyjny w tej sprawie 27 sierpnia podpisali dyrektor generalny LP Andrzej Konieczny i zastępcy prezesa zarządu JSW Tomasz Śledź i Artur Dyczko. Jest to kolejne tego typu porozumienie po podobnych: PKN Orlen, grupie PGNiG, KGHM Miedź Polska, Enei, Enerdze, Polskich Sieciach Elektroenergetycznych i PKP Cargo.

Czytaj więcej

Fundusz Dróg Samorządowych - Sięgną do kieszeni Lasów

We wtorek 18 września rząd przyjął projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). Miałby on powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego i działać na zasadach podobnych jak działający już Krajowy Fundusz Drogowy. W projekcie uwzględniono Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

RDLP w Pile - 40 lat w służbie lasom

W tym roku pilska dyrekcja LP obchodzi 40-lecie istnienia. Jubileuszowe uroczystości tamtejsi leśnicy zorganizowali 6 września w Centrum Promocji LP Goraj-Zamek. Na czele z dyrektorem generalnym LP Andrzejem Koniecznym wzięło w nich udział 400 osób. Byli to m.in. przedstawiciele lokalnych samorządów, dyrektorzy sąsiadujących z Piłą regionalnych dyrekcji LP z Poznania i Szczecina, dyrektorzy i przedstawiciele RDOŚ z Poznania i Szczecina, reprezentanci WFOŚiGW, związków zawodowych, komendanci powiatowi PSP z Czarnkowa i Piły, emerytowani i obecni pracownicy pilskiej dyrekcji.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Pies na kurki

Nie od dzisiaj wiadomo, że istnieją rasy psów predestynowane do poszukiwania grzybów. Najlepszym przykładem jest lagotto romagnolo wyhodowany do znajdowania cennych trufli. Pies tej rasy znajduje się w posiadaniu Instytutu Badawczego Leśnictwa, ponieważ został zakupiony w ramach projektu poświęconego temu właśnie gatunkowi grzybów.

Czytaj więcej

Karkonoski Park Narodowy - Reintrodukcja niepylaka apollo

Zapoczątkowany w 2007 r. program odbudowy populacji niepylaka apollo w Polsce przynosi dobre rezultaty. Dzięki staraniom Karkonoskiego Parku Narodowego motyl po 100 latach nieobecności powrócił w Karkonosze. Jest to jego trzecie po Pieninach i Górach Kruczych stanowisko w naszym kraju. Park finansuje hodowlę z własnych środków, a jej podstawą jest doglądana również przez parkowców hodowla rozchodnika olbrzymiego – rośliny żywicielskiej tego przedstawiciela rzędu motyli.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Dretyń (RDLP w Szczecinku) - Motocyklem dla Niepodległej

Motocyklowa pasja wiąże się z hartem ducha i zamiłowaniem do podróży. Doskonale pokazał to Tomasz Polechoński, komendant Straży Leśnej z Nadleśnictwa Dretyń, który miłość do ojczyzny postanowił wyrazić samotną wyprawą wzdłuż granic Polski. Nie przeszkodziła mu nawet fatalna pogoda, przez którą większość motocyklowej wędrówki wiązała się z jazdą w ulewnym deszczu, bowiem leśnikowi przyświecał światły cel – uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i takiego samego jubileuszu powołania Związku Leśników Polskich w RP.

Czytaj więcej

Straż Leśna - Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich

Doczekaliśmy się kolejnego pokłosia interwencji Straży Leśnej podczas protestów w Puszczy Białowieskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z wnioskiem o rozszerzenie pojęcia funkcjonariusza publicznego o strażników leśnych. Zainteresował się sprawą po tym, jak policja umarzała sprawy o przekroczenie uprawnień przez strażników interweniujących w Puszczy, uzasadniając, że chociaż w trakcie czynności służbowych przysługuje im ochrona prawna, tak jak np. strażakom czy nawet nauczycielom, to ustawowa definicja funkcjonariusza publicznego nie wymienia pracowników Straży Leśnej.

Czytaj więcej

Modernizacja Roku 2017 - Nagrody dla leśników

Ogólnopolski Konkurs Otwarty Modernizacja Roku 2017 okazał się wyjątkowo pomyślny dla inwestycji związanych z leśnictwem. Podczas gali wręczenia nagród 24 sierpnia na Zamku Królewskim w Warszawie leśnicy wywoływani byli po odbiór laurów raz za razem.

Czytaj więcej