Aktualności
Sport - Gospodarze pokazali klasę
Aż cztery złote medale zdobyli Polacy na 52. Mistrzostwach Europy Leśników i Drzewiarzy w Biathlonie Leśnym (EFNS). Tegoroczną areną zmagań był ośrodek Duszniki Arena w Dusznikach-Zdroju, który razem z SITLiD-em i Lasami Państwowymi organizował wydarzenie.
Czytaj więcejZLP w RP - Ministerstwa rozdzielone
23 stycznia Sejm, po autopoprawkach, przyjął poselski projekt Ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Formalnie rozdziela ona kompetencje ministrów klimatu i środowiska.
Czytaj więcejHodowla lasu - Mimo zimy mamy suszę
Leśniczowie i szkółkarze powoli przymierzają się do wiosennej akcji odnowieniowej, jednak aura nie nastraja ich pozytywnie. Jeszcze jesienią z nadzieją wyglądano zimowej aury, dziś nikt już jednak nie ma wątpliwości, że brak śniegu i liche opady deszczu pogłębiły problem ubiegłorocznej suszy. Chociaż suma opadów w 2019 r. nie odbiegała wiele od średniej wieloletniej, wynoszącej 650 mm, to drastycznie zmienił się ich charakter i w Polsce częściej niż kiedyś występują nawalne, krótkie opady, z których woda szybko spływa do rzek, nie zasilając gleby.
Czytaj więcejKoło Naukowe Leśników - SGGW 100-lecie studenckiej działalności
Uczniowie uczelni wyższych od zarania dziejów byli swoistą elitą społeczeństwa, która sama potrafiła się zorganizować i o siebie zadbać. Dzisiaj spuściznę tej zaradności przejęły studenckie koła zainteresowań, wśród których setnym jubileuszem poszczycić się może Koło Naukowe Leśników SGGW. Uroczyste obchody okrągłej rocznicy odbyły się 17 stycznia.
Czytaj więcejWydarzenia - Tablica przy audytorium im. prof. Jana Szyszko
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu uhonorowała postać swojego wykładowcy śp. prof. Jana Szyszko, ustanawiając jedno z audytoriów jego imieniem. Przy drzwiach sali zawisła tablica upamiętniająca polityka i przyrodnika. Wydarzenie było częścią sympozjum „Oblicza ekologii ku czci śp. prof. dr. hab. Jana Szyszko” (25 stycznia).
Czytaj więcejDziałalność społeczna - 1% by pomóc
Działająca od września 2001 r. Fundacja Pomoc Leśnikom pomogła już ponad tysiącu pracowników leśnictwa i członkom ich rodzin z całej Polski w trudnych sytuacjach zdrowotnych i zdarzeniach losowych, głównie związanych z pożarami domów.
Czytaj więcejTechnikum Leśne w Tucholi - Praktyki w Irlandii – podsumowanie
24 października ub. roku w Tucholskim Centrum Aktywności Zawodowej odbyła się konferencja podsumowująca dwuletni projekt „Ponadnarodowa mobilność dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe.
Czytaj więcejRanking szkół - Cztery złote technika
Na początku stycznia poznaliśmy XXII Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2020. Zestawienie wspólnie przygotowują miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita”. Z 39. na 30. miejsce awansowało w tegorocznym rankingu najlepszych szkół technicznych TL im. Adama Loreta w Tucholi. Placówka z woj. kujawsko-pomorskiego była ponadto jedyną notowaną w tym zestawieniu szkołą leśną w rankingu olimpijskim.
Czytaj więcejTurystyka - Z widokiem na góry
Beskid Sądecki to atrakcyjny obszar dla zwolenników uprawiania turystyki górskiej. Jednym z jego ciekawszych masywów jest Pasmo Radziejowej z najwyższym wzniesieniem sięgającym 1265 m n.p.m.. Do lat 70. ub. wieku działała tu drewniana wieża triangulacyjna na potrzeby pomiarów geodezyjnych. Niekonserwowana rozpadła się, popadając jednocześnie w zapomnienie.
Czytaj więcejOchrona przyrody - Rok zdrowia roślin
Rok 2020 został przez Organizację Narodów Zjednoczonych ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. W tę światową inicjatywę wprowadził Polskę 7 stycznia w Belwederze prezydent Andrzej Duda. Pod hasłem „Chroniąc rośliny, chronisz życie” w działania na rzecz ochrony flory włączą się także leśnicy. Prezydent zapowiedział bowiem drugą odsłonę akcji #sadziMY, zaplanowaną na 24 i 25 kwietnia.
Czytaj więcejKlimat - Lasy to za mało?
Monika Sekuła, zastępczyni kierownika Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE), nie jest przekonana co do tego, że lasy zapewnią Polsce neutralność emisji CO2. – Pochłanianie CO2 przez lasy nie pozwoli zbilansować emisji tak, by osiągnąć efekt neutralności klimatycznej – wyjaśnia. Z zaprezentowanych przez nią danych wynika, że obecnie lasy pochłaniają ok. 30 mln ton CO2 rocznie.
Czytaj więcejASF Projekt nowej specustawy
Rolnicy zrzeszeni w Agrounii zablokowali 10 grudnia jedną z ważniejszych ulic Warszawy – Nowy Świat przed byłą siedzibą PZŁ-u. Na jezdni pojawiły się bele słomy, wypchany dzik, paśnik i rolnicze brony. Powodem protestu był problem z szalejącym w kraju ASF-em. – Nie będziemy biernie siedzieć i się przyglądać, kiedy produkcja trzody chlewnej w tym kraju upada. Ta akcja nie jest przygotowana na godzinę, nikt tu nie przyjechał na wycieczkę– wyjaśniał Michał Kołodziejczak, lider Agrounii. Manifestanci domagali się spotkania z ministrem środowiska Michałem Wosiem.
Czytaj więcejBudownictwo mieszkaniowe - Pożyczki na własny dom
Do końca listopada trwały prace zespołu zadaniowego ds. opracowania zasad wspierania potrzeb mieszkaniowych pracowników Lasów Państwowych. Celem obrad była weryfikacja możliwości formalnoprawnych i ustalenie zasad wsparcia finansowego w tej materii. Szczególną uwagę członkowie zespołu poświęcili promowaniu modułowego budownictwa drewnianego i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
Czytaj więcejCOP25 - Klimatyczna stagnacja
Wielkie nadzieje i adekwatne do nich rozczarowania – tak w skrócie można podsumować szczyt klimatyczny COP25, na którym od 2 do 13 grudnia debatowano o problemach naszej planety. Głównym tematem było ostateczne dogranie porozumień paryskich, nad czym decydenci pracowali już na zeszłorocznym szczycie klimatycznym w Katowicach. Tym razem w Madrycie skupiono się na systemie handlu emisjami.
Czytaj więcejInnowacje - Drony na poziomie regionalnym
W pilskiej dyrekcji Lasów Państwowych trwają prace nad implementacją dronów do leśnej codzienności. Możliwości bezzałogowców nie zawsze są jednak oczywiste, czasem trudno wymyślić dla nich zastosowanie. –Spotkanie w Nadleśnictwie Podanin otworzyło nam jednak oczy, pozwoliło ujrzeć perspektywy zastosowania sprzętu, którego wcześniej używaliśmy w innym celu i szukaliśmy dla niego nowych zastosowań – wspomina sierpniowe prace Marcin Chirrek, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej.
Czytaj więcejStatystyki GUS-u - Lasy w liczbach
Główny Urząd Statystyczny opublikował „Rocznik Statystyczny Leśnictwa 2019”. Zamieszczone w zmienionej formie po raz drugi zestawienia zawierają szereg informacji o lasach i sektorze leśno-drzewnym w Polsce, zależnie od dostępności danych aktualne na rok 2018 lub 2019.
Czytaj więcejSzybki Internet dla leśniczówek i do pracy w lesie
Leśniczówki w większości przypadków są usytuowane z daleka od miejscowości i skupisk domostw, przez co nie są atrakcyjnym miejscem dla firm telekomunikacyjnych oferujących szybkie łącza do Internetu. Często próby zamówienia łącza światłowodowego kończą się odmową instalacji lub otrzymaniem drogiej oferty. Rozwiązań tego problemu jest kilka – opiszemy tu dwa, według nas najlepsze.
Czytaj więcejDziałalność społeczna - Bożonarodzeniowa aktywność leśników
Przedświąteczny czas to okres wzmożonej pracy charytatywnej i społecznej. Z tej działalności od lat nie wyłamują się także leśnicy, którzy w całej Polsce licznie dołączyli do różnych dobroczynnych zajęć. Do klasyki przeszła już Szlachetna Paczka. Po raz drugi w akcji wzięło udział np. Nadleśnictwo Zwierzyniec (RDLP w Lublinie), które przygotowało wigilijne prezenty dla dwóch potrzebujących rodzin z dziećmi, a nawet nowe łóżko dla trzeciej.
Czytaj więcejPromocja zawodu drwala - Wióry na antenie
Świadkami niecodziennego pokazu siły stali się widzowie emitowanego w telewizji TVN programu „Mam talent”. W odcinku z 8 września przed publicznością i jury swoje umiejętności zaprezentował Team Timber – ekipa drwali w składzie: Jacek Groenwald, Michał Dubicki, Marcin Darga i Krzysztof Majewski.
Czytaj więcejStraż Leśna - Szersza pula mandatów
Z końcem listopada weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy PGL LP oraz strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej są upoważnieni do nakładania mandatów karnych. Jak można przeczytać w uzasadnieniu do projektu tego aktu prawnego, jego odpowiednik z 24 września 2002 r. nie przystawał do obecnych warunków społeczno-gospodarczych: W ostatnim czasie nastąpił wzrost korzystania z lasów przez ludność do celów rekreacyjnych, nierzadko jednak w sposób bezprawny, wyrządzający uszczerbek przyrodzie, gospodarce narodowej i innym korzystającym z lasu.
Czytaj więcej