strona główna

Aktualności

Gramy z WOŚP!

Po raz czwarty gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Hajnówka - Remont wąskotorówki

W Nadleśnictwie Hajnówka remontowanych jest 3,5 km torów kolejki wąskotorowej. Wiąże się to z wymianą ok. 5 tys. podkładów. Podlegają jej także mocowania i podbudowania torowiska. Z pierwotnej konstrukcji pozostaną szyny, które zostały położone 100 lat temu przy budowie pierwszych torowisk wąskotorowych w Puszczy Białowieskiej. Koszt przedsięwzięcia finansowanego z funduszu leśnego to prawie 1,2 mln zł.

Czytaj więcej

Wycinka drzew - "Wolnoć Tomku"

Od początku roku do wycinki niektórych drzew z prywatnej posesji nie jest potrzebne zezwolenie. W piątek 16 grudnia ub. roku Sejm przyjął zmiany w ustawie o ochronie przyrody i ustawie o lasach. Zatwierdził je bez poprawek także Senat (20 grudnia) i zaakceptował prezydent. Projekt zmian w ustawie złożyli posłowie Prawa i Sprawiedliwości, co pozwoliło ominąć długie procedowanie legislacyjne (m.in. konsultacje społeczne).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Lubin - Wigilia dolnośląskich leśników

6 grudnia 2016 r. miało miejsce uroczyste spotkanie opłatkowe Leśników z MSPL NSZZ „Solidarność” z terenu RDLP we Wrocławiu. Honorowym gościem był ks. bp Tadeusz Lityński, Krajowy Duszpasterz Leśników. W spotkaniu wzięli również udział duszpasterze regionalni Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa, księża Tomasz Zając i Witold Hyla, oraz nadleśniczy Marek Nieruchalski wraz z kierownictwem Nadleśnictwa Lubin.

Czytaj więcej

Dotacje na upul - DGLP określiła cenę jednostkową

Znamy już wysokość orientacyjnych kosztów jednostkowych (zł/ha) wykonania uproszczonych planów urządzenia lasu. Ustalone decyzją dyrektora generalnego LP stanowią górny limit dla starostw, które zechcą się ubiegać o dofinansowanie upul ze środków funduszu leśnego.

Czytaj więcej

KSZNOŚiL NSZZ "Solidarność" - Konkluzje po Kongresie

Podczas Kongresu Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ „Solidarność” (13 grudnia ub. roku) w Nagórzycach związkowcy skrytykowali politykę informacyjną prowadzoną przez Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

RDLP we Wrocławiu - Rocznica stanu wojennego

XXXV rocznica wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji zakładów Polar (obecnie Whirlpool) we Wrocławiu odbyła się 9 grudnia ub. roku z udziałem dolnośląskich leśników z MSPL NSZZ „Solidarność”.

Czytaj więcej

Bractwo Bartne - Tradycja łączy narody

W Łucku (Ukraina) 30 października miał miejsce wernisaż (prezentowanej wcześniej w kilku miejscach w Polsce) wystawy autorstwa prof. Krzysztofa Hejke pt. „Ostatni Bartnicy”. Wystawę współorganizowali: Bractwo Bartne, Generalny Konsulat RP w Łucku oraz tamtejsza Galeria Sztuki Narodowego Związku Artystów Ukrainy.

Czytaj więcej

Usługi leśne - Stawki - wciąż aktualny temat

Do spotkania przedstawicieli DGLP i Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych doszło 24 listopada. Rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół przetargów na przyszły rok i stawki godzinowej.

Czytaj więcej

Szczyt klimatyczny COP - Do trzech razy sztuka

Choć zorganizowane przez Polskę tzw. szczyty klimatyczne COP w 2008 i 2013 r. były bardzo udane, nikt się chyba nie spodziewał, że po zaledwie pięciu latach znów przypadnie nam zaszczyt jego organizowania. Po negocjacjach na zakończonym właśnie COP22 w Marrakeszu (wzięło w nim udział ok. 25 tys. uczestników z 200 państw świata) tak się jednak stało. Polsce przyznano organizację COP 24 w 2018 roku. Gotowość zorganizowania szczytu zgłosił już Gdańsk.

Czytaj więcej

Pierwokup lasów - Oficjalne dane

W BILP pojawiają się pierwsze oficjalne dane dotyczące pierwokupów lasów przez Lasy Państwowe. Do 9 grudnia opublikowano materiały z 12 nadleśnictw. Większość spraw związanych z nabywaniem działek skupiona jest w południowej części kraju. Najwięcej pierwokupów – pięć – przeprowadzono w RDLP w Katowicach. Dyrekcja wzbogaciła się łącznie o 11,38 ha. W sumie LP powiększyły się o 22,01 ha. Koszt to prawie 506 tys. zł. A to dopiero początek.

Czytaj więcej

Leśny Bank Genów Kostrzyca - Szkolenie szyszkarzy

W odpowiedzi na zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów Leśny Bank Genów Kostrzyca wraz z Bielską Szkołą Arborystyki od lat organizuje szkolenia dla zbieraczy szyszek, owoców i nasion z drzew stojących. Jedno z nich odbyło się 22–25 listopada. W zajęciach, obejmujących jeden dzień szkolenia teoretycznego oraz trzy dni pracy w terenie, uczestniczyło 12 kursantów.

Czytaj więcej

Instytut Badawczy Leśnictwa - Międzynarodowo o CO2 i CBM

W LP trwają intensywne prace, mające na celu wdrożenie pilotażowych działań związanych z tworzeniem gospodarstwach węglowych w wybranych wydzieleniach 26 nadleśnictw. W czynione przygotowania wpisała się międzynarodowa konferencja, połączona z warsztatami terenowymi, poświęcona Carbon Budget Model of the Canadian Forest Sector (CBM-CFS3), z udziałem naukowców i licznych leśników z całej Polski. Prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki, zastępca dyrektora generalnego LP, podkreślił duże znaczenie tej konferencji z uwagi na czas, w którym się odbywa – szczególny dla LP w związku z opracowywanym projektem Leśnych Gospodarstw Węglowych.

Czytaj więcej

RDLP w Pile - Tworzą trzeci PAD

Na terenie RDLP w Pile powstanie trzeci Zintegrowany Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny (PAD). 3 listopada w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie porozumienie w tej sprawie podpisali przedstawiciele straży i Lasów Państwowych.

Czytaj więcej

Szkody łowieckie - Leśnicy będą szacować?

Najnowsza wersja rządowej nowelizacji prawa łowieckiego, która 18 listopada br. została skierowana do pierwszego czytania (druk nr 1042), jednak scedowała odpowiedzialność za oględziny i szacowanie szkód łowieckich na Lasy Państwowe.

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Kobiet Lasu - Leśniczki w rolach głównych

Las i leśnictwo były punktem wspólnym, który połączył SKL z dwiema wyjątkowymi kobietami – Anną Dymną i Małgorzatą Niezabitowską. Pod zaczerpniętym z książki Jarosława Krawczyka, rzecznika RDLP w Białymstoku, tytułem „Leśnicy w rolach głównych” panie spotkały się na początku listopada w podkrakowskich Jerzmanowicach.

Czytaj więcej

RDLP w Lublinie i Białymstoku - Szukali dzików z ASF

Służby weterynaryjne trzech województw, przy udziale leśników, wojska i myśliwych, a także policji i straży pożarnej, przeprowadziły akcję szukania padłych dzików.

Czytaj więcej

Zielona Góra - Kłopotliwe lasy w miastach

„Lasy na terenach aglomeracji miejskich” to tytuł konferencji zorganizowanej przez RDLP w Zielonej Górze i zielonogórski oddział Polskiego Towarzystwa Leśnego. 15listopada dyskutowano o przyszłości lasów w miastach.

Czytaj więcej

Lesnik w samorządzie - Ocalą mandaty

Co roku w wyborach samorządowych startuje pokaźna grupa leśników. Obecnie w samorządach działa aż 527 obecnych i byłych pracowników LP. Jakiś czas temu komisarze wyborczy zaczęli wygaszać mandaty samorządowcom-leśnikom. Powód? Zarzucali im łamanie zapisów ustawy o samorządzie terytorialnym, który mówi, że nie można łączyć funkcji wójta z zatrudnieniem w administracji rządowej.

Czytaj więcej

I Konferencja Kół Naukowych Leśników - Najlepsi i najaktywniejsi

Zorganizowana po raz pierwszy międzywydziałowa Konferencja Kół Naukowych Leśników odbyła się w Rogowie. Hasłem spotkania było „Nasza nauka idzie w las”.

Czytaj więcej