Aktualności
Nauka - Archeologia w Borach Tucholskich
LIDAR, czyli lotnicze skanowanie laserowe terenu, to potężne narzędzie, o czym leśnicy wiedzą już od jakiegoś czasu. Dzięki niemu odkryto pozostałości osadnictwa ludzkiego w Puszczy Białowieskiej, a ostatnio również w Borach Tucholskich.
Czytaj więcejRDLP w Lublinie - Konferencja pszczelarska
Pod hasłem „Praktyczne aspekty wdrożenia zajęć edukacyjnych z zakresu roli i znaczenia pszczół w środowisku leśnym” lubelscy leśnicy rozmawiali o istotnej roli pszczół w środowisku naturalnym. O potrzebie ich ochrony oraz edukacji społeczeństwa w tym zakresie dyskutowali 5 lutego w Nadleśnictwie Kraśnik (RDLP w Lublinie).
Czytaj więcejOchrona przyrody - Reaktywacja Lasu Modelowego
Koncepcja Lasu Modelowego zawitała z Kanady do Polski w 2015 roku. Ideą jest nawiązanie partnerstwa między organizacjami, instytucjami i obywatelami chcącymi współdecydować o zasobach naturalnych regionu, takich jak lasy czy woda. Pomysł powstał z myślą o miejscach, gdzie ścierają się przeciwstawne interesy grup odnośnie sposobu użytkowania przyrody.
Czytaj więcejApel do leśników - Fundacja „Pomoc Leśnikom”
Rozliczając tegoroczne PIT-y, nie zapomnijmy o przekazaniu 1% organizacjom pozarządowym. Jak co roku o wsparcie zabiega Fundacja „Pomoc Leśnikom”, która zbiera fundusze na leśników i członków ich rodzin z całej Polski. Jak pokazuje życie, w leśnych rodzinach wciąż wiele jest dramatów i tragedii, w których wsparcie finansowe okazuje się niezbędne.
Czytaj więcejRanking szkół ponadgimnazjalnych - Tuchola trzyma poziom!
Miesięcznik „Perspektywy” i dziennik „Rzeczpospolita” już po raz 21. opublikowały ranking najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Znalazło się w nim 1000 liceów i 500 techników. W ocenie ogólniaków pod uwagę wzięto sukcesy w olimpiadach ogólnopolskich (30%), wyniki z matur przedmiotów obowiązkowych (25%) i dodatkowych (45%). W przypadku techników oprócz tych kryteriów (w proporcjach 20, 20 i 30%) brany był pod uwagę także wynik z egzaminu zawodowego (30%).
Czytaj więcejWydarzenia - Targi LAS-EXPO
Już od 15 do 17 marca kilkadziesiąt firm branży zaprezentuje swoją ofertę na Targach Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi LAS-EXPO w Kielcach. W ub. roku w ciągu trzech dni wystawa zgromadziła blisko 60 firm, a ten rok zapowiada się podobnie.
Czytaj więcejOchrona przyrody - KE wzywa do ochrony przed gatunkami inwazyjnymi
Dziewięć państw, w tym Polska, zostało wezwanych przez Komisję Europejską do przyspieszenia wdrażania rozporządzenia UE w sprawie inwazyjnych gatunków obcych. Do tego grona zalicza się rośliny i zwierzęta, które zadomowiły się na obszarach poza swoim naturalnym zasięgiem, rozprzestrzeniając się szybko i wypierając gatunki rodzime. Pociąga to za sobą poważne skutki dla gospodarki i środowiska.
Czytaj więcejSzczyt ekonomiczny w Davos - Ekonomia i klimat
Pogłos porozumienia paryskiego i szczytu klimatycznego w Katowicach wciąż rozbrzmiewa w globalnej polityce. Działania na rzecz ograniczenia ocieplania się klimatu na skutek działalności człowieka bardziej wydają się jednak mobilizować szarych obywateli niż zgromadzonych między 22 a 25 stycznia w szwajcarskim Davos przywódców największych krajów świata, zebranych po raz 49., by debatować nad ekonomicznym kierunkiem współpracy międzynarodowej.
Czytaj więcejOchrona przyrody - 90 lat restytucji żubra
We wrześniu będziemy obchodzić 90. rocznicę rozpoczęcia restytucji żubra – gatunku, który z naturalnego środowiska w Polsce zniknął w 1919 roku. Odtwarzanie populacji największego ssaka Europy rozpoczęło się, gdy we wrześniu 1929 r. do zagrody w Puszczy Białowieskiej trafił samiec Borusse, a miesiąc później krowa Biserta. Dziś populacja białowieskich żubrów (po polskiej stronie Puszczy) liczy ponad 650 osobników, a w całym kraju mamy już blisko 1,9 tys. rogaczy.
Czytaj więcejNadleśnictwo Wałbrzych (RDLP we Wrocławiu) - Zerwanie dzierżawy góry Włodarz
Nadleśnictwo Wałbrzych poinformowało o wypowiedzeniu umowy najmu systemu jaskiń stanowiącego część kompleksu „Riese” w Górach Sowich. Od 2003 r. siecią wykutych w zboczu góry Włodarz hitlerowskich sztolni zarządzała spółka Centrum Muzealno-Turystyczne „Olbrzym”. Wypowiedzenie nastąpiło 17 stycznia, zaś umowa zostanie rozwiązana 30 września.
Czytaj więcejInicjatywy społeczne - Stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”
Potrzeba edukacji przyrodniczo-leśnej społeczeństwa powinna się dzisiaj wydawać leśnikom oczywistością. Napotyka ona jednak pewne problemy, jak chociażby dotarcie z wiedzą do wszystkich grup wiekowych. Naprzeciw temu wychodzi działające od listopada 2017 r. na terenie RDLP w Lublinie stowarzyszenie „Leśnicy dla Polski”. W jego zarządzie zasiadają trzej nadleśniczowie: Jacek Pomykała (Rozwadów), Stanisław Nawrocki (Józefów) i prezes Piotr Mróz (Biłgoraj).
Czytaj więcejNadleśnictwo Wołów - (RDLP we Wrocławiu) Przodownicy BHP
Artur Dyrcz, nadleśniczy Nadleśnictwa Wołów, 19 grudnia odebrał statuetkę za zajęcie II miejsca w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy. Jego jednostka brała udział w rywalizacji „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” w kategorii zakładów zatrudniających od 51 do 250 osób.
Czytaj więcejNauka - Raport FAO nt. struktury własności lasów
Na posiedzeniu w Brukseli 14 grudnia Europejska Komisja Ekonomiczna ONZ (UNECE) i Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa ONZ (FAO) opublikowały raport nt. struktury własności lasów w regionie UNECE. Składają się na niego kraje Ameryki Północnej, Europy, Kaukazu i Środkowej Azji.
Czytaj więcejBHP w leśnictwie - 2019 – sektor leśny pod lupą PIP
Czy inne podmioty dbają o bezpieczeństwo podobnie jak Nadleśnictwo Wołów, sprawdzi PIP. Główny inspektor pracy Wiesław Łyszczek 18 grudnia przedstawił program działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2019 rok. Wśród kontrolowanych podmiotów znajdą się firmy z branży leśnej oraz drzewnej.
Czytaj więcejZagospodarowanie turystyczne - Regulacje dotyczące szlaków turystycznych
Pod pieczą Anny Krupki, wiceminister sportu i turystyki, rozpoczął pracę zespół ds. opracowania regulacji prawnych dotyczących szlaków turystycznych w Polsce. 18 grudnia akty powołania na jego członków otrzymali przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej, PTTK, Głównego Urzędu Statystycznego, Uniwersytetu Łódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Infrastruktury. Wśród ekspertów nie znaleźli się przedstawiciele Lasów Państwowych i parków narodowych. A szkoda, bo na ich terenach szlaków turystycznych cieszących się coraz większą popularnością nie brakuje.
Czytaj więcejRDLP w Krośnie - Poszukiwania martwych dzików
Pod koniec listopada na terenie gminy Radomyśl nad Sanem przeprowadzono akcję poszukiwania dzików padłych wskutek ASF. Epidemia tej choroby wciąż zagraża watahom dzików w regionie. To kolejny przykład wykorzystania dronów w praktyce leśnej. Poszukiwania prowadzono tym razem na wschód od drogi wojewódzkiej Dąbrowa Rzeczycka–Annopol przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego (BSP) firmy DJI, model Matrix 600 PRO użytkowanego przez Nadleśnictwo Leżajsk.
Czytaj więcejKonsultacje publiczne standardu FSC - Jest pierwszy polski projekt!
3 stycznia ruszyły konsultacje publiczne pierwszego projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. Proces rewizji Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski rozpoczął się w styczniu 2018 r. od powołania przez Krajowych Reprezentantów FSC w Polsce oraz FSC International Center tzw. Grupy Opracowującej Standard. W jej skład weszli przedstawiciele różnych grup interesariuszy, podzieleni na trzy równoważne izby: przyrodniczą (Dariusz Gatkowski z WWF, Radosław Michalski z Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, Paweł Pawlaczyk z Klubu Przyrodników i Damian Zieliński z DGLP), społeczną (Marek Bodył – redaktor naczelny miesięcznika „Drwal”, Krzysztof Górski ze ZLP w RP i Waldemar Spychalski z SPL) oraz ekonomiczną (Jędrzej Kasprzak ze Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce, Rafał Szefler z PIGPD i Maciej Zdzieborski z IKEA).
Czytaj więcejMinisterstwo Środowiska - Bilans trzech lat
Wzorem innych ministrów odpowiedzialny za resort środowiska Henryk Kowalczyk zwołał konferencję, na której podsumował trzy lata swojego kierownictwa. Spotkanie 18 grudnia zdominowały sprawy środowiskowe, takie jak krótkie omówienie szczytu COP24, reforma ustawy o odpadach i działania na rzecz poprawy czystości powietrza.
Czytaj więcejDalmierz Nikon Forestry Pro – precyzja w lesie
Dla osób zawodowo związanych z pracami leśnymi, czy to w parkach narodowych, rezerwatach przyrody lub leśnictwach, wysokiej jakości dalmierz to obok lornetki podstawowy sprzęt optyczny. Spośród wielu modeli osiągalnych na rynku, zaledwie kilka z nich powstało z myślą o użyciu w leśnictwie, a jednym z najbardziej wszechstronnych jest oferowany przez firmę Nikon model Forestry Pro.
Czytaj więcejStraż Leśna - Najlepsi strzelcy wyłonieni
Rywalizacja to najlepsza droga do samodoskonalenia, o czym wiedzą z pewnością strażnicy leśni, którzy konkurowali ze sobą w ramach X Strzeleckich Mistrzostw Polski Straży Leśnej (6–7 listopada). Zawody odbyły się w zlokalizowanym nieopodal Tucholi Plaskoszu w Centrum Szkolenia Strzeleckiego Lasów Państwowych im. Jana Wendy. Trzyosobowe reprezentacje wystawiły wszystkie dyrekcje regionalne.
Czytaj więcej