strona główna

Aktualności

Podsumowanie aukcji WOŚP

Czas podsumować nasze aukcje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dzięki temu, że licytowaliście przedmioty wystawione przez "Las Polski", na konto WOŚP wpłynęło 587,74 zł!

Czytaj więcej

"Las Polski" ma 95 lat!

W styczniu 1921 roku ukazał się pierwszy numer "Lasu Polskiego"

Czytaj więcej

Seminaria IBL - Drzewa w obliczu zmian klimatu

„Hodowlane i genetyczne uwarunkowania adaptacji drzew leśnych do zmian w środowisku” były tematem jednego z cyklu seminariów odbywających się w Instytucie Badawczym Leśnictwa (3 grudnia).

Czytaj więcej

Seminaria IBL - Rak jodły - szkoda realna czy wizualna?

Nad „Możliwościami ochrony upraw i młodników jodłowych przed chorobami i szkodnikami owadzimi w południowej Polsce” zastanawiano się podczas seminarium (26 listopada) w Instytucie Badawczym Leśnictwa.

Czytaj więcej

Statystyka leśna - Kłopotliwa lesistość

W końcu listopada ukazały się roczniki GUS "Leśnictwo" i "Ochrona środowiska", podające dane nt. lesistości kraju. Jak się one mają do lesistości rzeczywistej?

Czytaj więcej

Lasy Państwowe - Zmian ciąg dalszy

Uzupełniając informację z poprzedniego numeru, przedstawiamy kolejne zmiany kadrowe w kierownictwie Lasów Państwowych, jakie miały miejsce od 24 listopada.

Czytaj więcej

Rada Konsultacyjna przy dyrektorze generalnym LP - Nowa lista doradców

Zarządzeniem nr 88/2015 dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski powołał Radę Konsultacyjną.

Czytaj więcej

X Kongres Obywatelski - Możemy być lepsi!

„Polska jutra. Możemy być lepsi!” – pod takim hasłem 7 listopada w gmachu Politechniki Warszawskiej odbywał się jubileuszowy Kongres Obywatelski. Jedną z 10 sesji panelowych zatytułowano „Las – źródło tożsamości, edukator i kreator więzi”.

Czytaj więcej

Wystawa w Białowieży - In memoriam Adama Loreta

9 listopada w Zakładzie Lasów Naturalnych IBL odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Adam Loret, pierwszy dyrektor naczelny Lasów Państwowych”.

Czytaj więcej

Stihl Timbersports Series - Drwale wyczynowcy

Ryk pilarek o mocy dochodzącej do 80 KM, wióry lecące spod trzykilogramowych siekier, 120 najlepszych zawodników z całego świata w sporcie nawiązującym do tradycyjnej pracy drwali, dopingowanych przez rozentuzjazmowanych kibiców – tak wyglądały widowiskowe Mistrzostwa Świata Stihl Timbersports, których gospodarzem po raz pierwszy była Polska.

Czytaj więcej

XVI Mistrzostwa w Tenisie Stołowym - Coraz więcej zawodników

12–13 listopada w Łebie odbywały się XVI Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. O ile w pierwszych mistrzostwach wzięło udział tylko 39 zawodników, w tym roku było ich 84.

Czytaj więcej

Wydział Lesny PB w Hajnówce - Na miarę światowych badań

10 listopada uroczyście otwarto w Hajnówce Centrum Naukowo-Badawcze Zamiejscowego Wydziału Leśnego Politechniki Białostockiej. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Parlamentu, władz samorządowych, nauki, studentów i pracowników uczelni.

Czytaj więcej

Lasy Państwowe - Zmiany w kierownictwie

Kadrowe tornado przetoczyło się w ostatnim czasie nad Lasami Państwowymi. Ledwie w poniedziałek (16 listopada) został zaprzysiężony rząd, następnego dnia doszło do zmiany dyrektora generalnego LP. W miejsce odwołanego Adama Wasiaka (kierował LP od 7 lutego 2012 r.) minister Jan Szyszko powołał Konrada Tomaszewskiego.

Czytaj więcej

"Czas leśnych kurierów" - Film o bohaterskich leśnikach

W lasach Beskidu Niskiego i Bieszczadów trwają zdjęcia do fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Czas leśnych kurierów”.

Czytaj więcej

CKPŚ - Pieniądze na projekty

Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych ogłosiło pierwszy w nowej perspektywie konkurs projektów w ramach działania 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna, podtypu 2.4.1 działania o charakterze dobrych praktyk, związane z ochroną in-situ lub ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych. To element POIiŚ na lata 2014–20.

Czytaj więcej

Rada Leśnictwa 2015-18 - Nowy skład

Rzutem na taśmę ustępujący minister środowiska powołał (zarządzeniem z 9 października) Radę Leśnictwa. Jej pierwsze, inauguracyjne spotkanie odbyło się w ministerstwie 28 października. Wówczas wiceminister Katarzyna Kępka wręczyła członkom Rady akty powołania.

Czytaj więcej

Sejm 2015-19 - Leśnicy w VIII kadencji

W wyborach do Sejmu wystartowało 31 leśników (osoby, które jako zawód wskazały „leśnik”). Vox populi zadecydował, że w poselskich ławach zasiądzie ich czworo – ponownie Jerzy Gosiewski, Jan Szyszko, Dariusz Bak i debiutująca w parlamencie Małgorzata Golińska, wszyscy z list PiS. Prócz nich kojarzony z LP Wojciech Skurkiewicz, rzecznik LP w latach 2006–2007, w poprzedniej kadencji senator PiS, jako kandydat wskazał zawód dziennikarza.

Czytaj więcej

Targi leśne "Las i my" - Udana trzecia edycja

Trzeci raz na terenie Nadleśnictwa Rudka (RDLP w Białymstoku), w Szepietowie, zorganizowano targi leśne „Las i my”. Dwa dni (10 i 11 października) pod hasłem „Las miejscem wypoczynku” obfitowały w atrakcje nie tylko dla leśników, ale także dla miłośników lasów.

Czytaj więcej

RDLP w Gdańsku - Ruszył audyt RPL

Na terenie RDLP w Gdańsku trwają audyty w ramach programu Rzetelne Przedsiębiorstwo Leśne. Oferta zula, który uzyska poświadczenie wypełniania standardów RPL, otrzyma 20% punktów w najbliższej turze przetargów.

Czytaj więcej