strona główna

Aktualności

Pielgrzymka leśników do Kodnia - Spotkali się nad Bugiem

Leśnicy z regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie i Warszawie wzięli udział 20 czerwca w IV pielgrzymce do Sanktuarium Maryjnego w Kodniu nad Bugiem.

Czytaj więcej

Papież o środowisku - Kontrowersyjna encyklika

Najnowsza encyklika papieża Franciszka „Laudato Si” („Pochwalony bądź”), wzbudziła spore zamieszanie, łącznie z tym, że została okrzyknięta nawet „antypolską” i „skrajnie lewicową”. Dlaczego?

Czytaj więcej

70 lat dyrekcji szczecineckiej - Życzenia satysfakcji i spokoju

Prawie nad brzegiem morza, w malowniczym Orzechowie Morskim, na terenie odnowionego ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego „Leśnik” miały miejsce obchody 70 lat istnienia Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku.

Czytaj więcej

Unia Europejska - Największa analiza stanu przyrody

Komisja Europejska przyjęła w połowie maja zbiorcze sprawozdanie, w którym ukazano najdokładniejszy jak dotąd obraz stanu przyrody w Unii Europejskiej. Obraz, jaki się z niej wyłania, wskazuje, że ochrona siedlisk i gatunków w Europie działa całkiem sprawnie (zważywszy m.in. na obszar), choć wiele jest jeszcze do zrobienia.

Czytaj więcej

Technikum w Starościnie - Kobiety strzelają celniej

Od lat starościńscy adepci sztuki strzeleckiej mogą doskonalić umiejętności, korzystając ze szkolnej, profesjonalnie wyposażonej strzelnicy pneumatycznej i ucząc się od profesjonalistów w ramach szkolnej sekcji strzelectwa sportowego. To propozycja zarówno dla młodzieży zainteresowanej sportowymi emocjami, jak i możliwość doskonalenia celnego oka dla przyszłych myśliwych.

Czytaj więcej

Oddział SITLiD w Kaliszu - Pasmiętają o technikum w Mojej Woli

Kaliski Oddział SITLiD od lat pielęgnuje pamięć o technikum w Mojej Woli. Tegorocznym obchodom Dnia Leśnictwa i Drzewnictwa (15 maja), zorganizowanym na terenie Nadleśnictwa Antonin (RDLP w Poznaniu) w pobliżu pałacu w Mojej Woli, towarzyszyła konferencja, której sesja referatowa przybliżała słuchaczom to niezwykłe miejsce. Dzieje pałacu i historię okolicznych lasów przytoczyła Danuta Bojarczuk-Usarek. Przypomniała zebranym, że w Mojej Woli było technikum leśne, którego absolwenci zasilali kadry leśne nie tylko na terenie poznańskiej dyrekcji Lasów, ale w całym kraju.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Cała bez wiz

Nie bardzo wierzyliśmy, gdy w marcu telewizja Bielsat podała informację o podpisaniu przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę dekretu nr 115 o bezwizowym ruchu po terenie Puszczy Białowieskiej. A jednak! Dokument trafił na oficjalny Narodowy Portal Prawny (odpowiednik naszego Dziennika Ustaw), a 12 czerwca pierwsza grupa wyruszyła bez wiz do białoruskiej części puszczy.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Świętoszów - W hołdzie zamordowanym

Na terenie Nadleśnictwa Świętoszów wyrósł – dosłownie – nietypowy pomnik. To aleja drzew, zasadzona w hołdzie leśnikom zamordowanym przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1939–47.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Siedlce - Dla zawodowców i amatorów

Ponadkilometrowa trasa narciarska Siedlce – Sekuła, otwarta 8 maja, ucieszyła nie tylko zawodowych narciarzy, ale też biegaczy amatorów i miłośników nordic walking.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Mińsk - Jubileusz wśród przyjaciół

21 maja 70-lecie powstania świętowali leśnicy z Nadleśnictwa Mińsk. Główne uroczystości, które poprzedziła msza św., zorganizowano na terenie zabytkowego parku dworskiego w Żakowie. W eleganckiej i sielskiej zarazem scenerii stanęła scena, przed którą zgromadzili się goście. Wśród nich m.in. pochodzący z okolic Mińska wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek, samorządowcy i szefowie różnych współpracujących instytucji.

Czytaj więcej

Zjazd Komisji Kombatanckiej - Patrzą w przyszłość, pamiętają o przeszłości

Zjazd Komisji Kombatanckiej, stałego zespołu doradczego dyrektora generalnego LP, odbył się 4–7 maja w Łagowie Lubuskim.

Czytaj więcej

IX Ogólnopolski Konkurs "Bajarze z Leśnej Polany" - Do trzech razy sztuka

Laureatem pierwszej nagrody tegorocznego konkursu został Szymon Wojtyszyn, dowodząc wygraną, że wytrwałość się opłaca. Ten absolwent WL SGGW w Warszawie, a wcześniej TL w Lesku, uczestniczył w trzech pierwszych edycjach konkursu.

Czytaj więcej

Komitet Nauk Leśnych PAN - Przymusowa fuzja

26 maja zapadła ostateczna decyzja o restrukturyzacji Wydziału Nauk Biologicznych i Rolniczych Polskiej Akademii Nauk. Poprzez połączenie z Komitetem Technologii Drewna przestał istnieć samodzielny Komitet Nauk Leśnych.

Czytaj więcej

Oddział PTL w Warszawie - Czym jest łowiectwo?

Tegoroczna sesja terenowa zjazdu warszawskiego oddziału PTL (7 maja) odbyła się na terenie Nadleśnictwa Łochów (RDLP w Warszawie), zarządzanego przez Bogusława Piątka. Tematem przewodnim spotkania było łowiectwo.

Czytaj więcej

Dyrektywy ptasia i siedliskowa - Unia pyta o ocenę

Do 24 lipca na stronie internetowej Komisji Europejskiej (www.ec.europa.eu) można wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących oceny funkcjonowania dyrektyw ptasiej i siedliskowej (dotyczy zarówno działania, jak i stanu wdrożenia dyrektyw) a także osiąganych efektów (tych przyrodniczych, a także np. finansowych). Całość to element programu sprawdzania i wydajności regulacji REFIT.

Czytaj więcej

Nadleśnictwa Siedlce i Sokołów - Wspólne 70-lecie

Uroczyste obchody 70-lecia utworzenia Nadleśnictw Siedlce i Sokołów (RDLP w Warszawie) odbyły się 8 maja w Siedlcach. W Centrum Kultury i Sztuki spotkali się pracownicy obu nadleśnictw, przedstawicie władz samorządowych i urzędów, świata nauki.

Czytaj więcej

Numerus Primus Inter Pares 2014 - "Las Polski" najlepszy

Miło nam, że możemy pochwalić się szczególnym wyróżnieniem, które trafiło w nasze ręce. Za numer 17/2014 „Lasu Polskiego” otrzymaliśmy tytuł Numerus Primus Inter Pares.

Czytaj więcej

Akcja "Spływaj, białaczko" - Popłynęli dla chorych dzieci

Grupa leśników z Nadleśnictwa Kartuzy w nietypowy sposób postanowiła uczcić 70. rocznicę utworzenia RDLP w Gdańsku (1 kwietnia 1945 r.) – wybrali się na spływ kajakowy Wisłą.

Czytaj więcej

RDLP w Krośnie - Pomnik Loreta w Jaśle

Obelisk z popiersiem Adama Loreta – pierwszego naczelnego dyrektora Lasów Państwowych – odsłonięto 11 maja w jego rodzinnym Jaśle w parku miejskim.

Czytaj więcej

DGLP - Ramię w ramię z samorządami

Lasy coraz ściślej współpracują z lokalnymi samorządami. 14 i 15 kwietnia w Jedlni-Letnisku odbyła się konferencja, na której prezentowano dotychczasowe wspólne projekty, a 16 kwietnia przedstawiono je na konferencji prasowej w PAP.

Czytaj więcej