Aktualności
Manifestacja poparcia - Leśnicy znów przed Sejmem
Naukowcy, rolnicy, samorządowcy i mieszkańcy Puszczy Białowieskiej, ale przede wszystkim leśnicy, (w sumie kilka tysięcy osób) wzięli udział w manifestacji przed Sejmem (22 listopada). Mimo niesprzyjającej aury plac przed Parlamentem zazielenił się od setek mundurów. Manifestacja po raz kolejny (podobne odbyły się 22 i 23 marca) miała być dowodem poparcia dla działań podejmowanych przez włodarzy m.in. w Puszczy Białowieskiej. Zgromadzenie odbywało się pod hasłem „Jeszcze Polska nie zginęła! Prawda i normalność”.
Czytaj więcejASF - Wirus przekracza Wisłę
Tempo rozprzestrzeniania się ASF nabrało w ostatnim czasie dynamiki. Stało się tak za sprawą dwóch dzików padłych w okolicach podwarszawskiego Legionowa, u których 18 listopada potwierdzono zakażenie wirusem. Od najbliższego stwierdzonego przypadku u dzików dzieliło je ok. 100 km. Jak się dowiadujemy z Głównego Inspektoratu Weterynarii, wystąpienie choroby u kilku osobników w tym samym czasie sugeruje, że do jej przeniesienia mogło dojść drogą naturalną. Migracja mogła zostać zapoczątkowana intensywnymi polowaniami zbiorowymi. Nie można jednak wykluczyć udziału człowieka.
Czytaj więcejRDLP w Krakowie - Szkolenie leśnych fotografów
W małopolskiej miejscowości Rytro odbyło się szkolenie (9–11 października) z zakresu fotografii, skierowane do leśników – pracowników biurowych i terenowych – z nadleśnictw RDLP w Krakowie. Adepci sztuki fotograficznej spotkali się już po raz trzeci i oprócz udziału w zajęciach teoretycznych pracowali również w terenie – w lasach Beskidu Sądeckiego.
Czytaj więcejMuzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - Pamiątki leśnictwa w skansenie
Zabytkowa leśniczówka, pochodząca z XIX w. wyłuszczarnia nasion, suszarnia runa leśnego, tartak i inne obiekty gospodarcze – pamiątki dawnego leśnictwa w Puszczy Sandomierskiej – są rekonstruowane w ramach osobnego sektora Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (teren RDLP w Krośnie). To pierwsze takie przedsięwzięcie w polskim muzealnictwie.
Czytaj więcejMistrzostwa Świata Stihl Timbersports 2017 - Srebrni Polacy!
W norweskim Lillehammer po raz pierwszy w historii Polacy wywalczyli wicemistrzostwo świata w sportowym cięciu drewna podczas Mistrzostw Świata Stihl Timbersports 2017. Dokonało tego trzech zawodników: Arkadiusz Drozdek – aktualny mistrz Polski i kapitan drużyny, Jacek Groenwald i Krystian Kaczmarek. Mimo niepełnego składu (pozostałe liczyły od czterech do pięciu bądź sześciu zawodników) Polacy ulegli w finale tylko grupie z Nowej Zelandii.
Czytaj więcejLasy państwowe na świecie - Wynagrodzenia szefów
Reakcja szefa Lasów Państwowych Konrada Tomaszewskiego na artykuł zamieszczony 30 paź-dziernika przez dziennik „Super Express” była błyskawiczna. Tabloid w artykule „Kuzyn Kaczyńskiego dał sobie 70 tys. zł nagród” donosił o miesięcznych zarobkach i premiach szefa Lasów. W opublikowanym jeszcze tego samego dnia sprostowaniu Konrad Tomaszewski pokusił się o porównanie swoich zarobków do prezesów spółek Skarbu Państwa. To bodaj pierwszy taki przypadek w historii dyskusji o zarobkach w LP.
Czytaj więcejDGLP - Z lasu do biurowca
Pracownicy DGLP nie będą miło wspominali czwartku 9 listopada. Pracę od rana zakłócali im działacze Obozu dla Puszczy, którzy wtargnęli do biurowca przy ul. Grójeckiej 127 w Warszawie.
Czytaj więcejMoratorium na łosia - Minister się wycofał?
25 października w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Środowiska wprowadzające zmiany w okresie polowań na zwierzęta łowne. Jego zapisy znosiły obowiązujące od 2011 r. moratorium na łosie.
Czytaj więcejLasy tropikalne - Wielki emiter CO2
Lasy tropikalne zostały tak bardzo zdegradowane, że zamiast pochłaniać CO2, stały się jego znaczącym emiterem – donoszą w magazynie „Science” (wydanie 358 z 13 października) badacze z Uniwersytetu w Bostonie i centrum badawczego Woods Hole. Wszystko za sprawą rosnącej deforestracji.
Czytaj więcejNadleśnictwo Łopuchowo - Jubileusz 70-cio lecia
22 września w Nadleśnictwie Łopuchówko mieliśmy okazję złożyć hołd dorobkowi wielu pokoleń leśników pracujących na tych terenach – oprócz okrągłego jubileuszu istnienia nadleśnictwa obchodziliśmy 200-lecie administracji Lasów Państwowych na tych terenach.
Czytaj więcejTargi Las i Mmy - Rynek pilarek i targowe nagrody
Główną atrakcją drugiego dnia targów „Las i My” w Szepietowie (RDLP w Białystoku) były zawody drwali. Startowało dziesięciu zawodników, po dwóch najlepszych pilarzy z pięciu firm leśnych świadczących usługi dla Nadleśnictwa Rudka. W rolę sędziów wcielili się leśnicy tejże jednostki. W ramach zmagań rozegrano pięć konkurencji: ścinka i obalanie dłużycy na palik, wymiana łańcucha tnącego, okrzesywanie, przerzynka kombinacyjna i tor drwala.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Kolejne wysłuchanie w TSUE
Drugie wysłuchanie w sprawie przestrzegania zakazu wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej odbyło się 17 października przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zakaz to tzw. środek tymczasowy nałożony na Polskę w lipcu.
Czytaj więcejPomniki przyrody - Będą kryteria
W portalu rządowego procesu legislacyjnego 26 września opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie kryteriów uznawania tworów przyrody żywej i nieożywionej za pomniki przyrody. Wskazuje ono minimalne obwody drzew mierzone na pierśnicy (w zależności od gatunku), kwalifikujące je na pomniki przyrody oraz walory wyróżniające drzewo lub drzewa, pozwalające je uznać za pomnik przyrody (np. zaawansowany wiek, unikatowy pokrój, walory kulturowe). Niezmiennie to rady miast lub gmin poprzez uchwałę ustanawiałyby pomnik przyrody.
Czytaj więcejNadleśnictwo Kliniska (RDLP w Szczecinie) - Maraton i grzybobranie
W słoneczną sobotę 30 września w jesiennej scenerii Puszczy Goleniowskiej na terenie Nadleśnictwa Kliniska już po raz piąty odbyła się impreza edukacyjno-sportowa „Wielkie Grzybobranie i Maraton Puszczy Goleniowskiej”, przygotowana przy współpracy ze Stowarzyszeniem ProGDar Marathon Team oraz Goleniowskim Domem Kultury.
Czytaj więcejZmarł prof. Andrzej Szujecki - Żegnamy wybitnego naukowca
W poniedziałek 9 października w wieku 88 lat zmarł prof. Andrzej Szujecki, entomolog, którego badania przez lata transponowane były do praktyki leśnej.
Czytaj więcejZule - Są przedsiębiorcami czy nie?
W nr. 13–14/2017 informowaliśmy o pytaniu, jakie Polska Leśna Izba Gospodarcza skierowała do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Zapytano wówczas (19 lipca) ministra rozwoju i finansów, czy przedsiębiorcy leśni podlegają ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Chodziło o wyjaśnienie wątpliwości, jakie towarzyszą przyznawaniu dotacji z PROW na lata 2014–20 (poddziałanie 19.2 „Wsparcie na wdrożenie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”).
Czytaj więcejGIS w leśnictwie - Python w lasach
Dzięki współpracy SGGW w Warszawie oraz firmy EnviroSolutions 28 i 29 września w Centrum Wodnym SGGW zorganizowano szkolenie dla pracowników służb leśnych„Warsztaty Python – wykorzystanie w QGIS”. Bezpłatne szkolenie dla przedstawicieli Lasów Państwowych, parków narodowych oraz pracowników naukowych uczelni było gestem solidarności z poszkodowanymi przez sierpniowe nawałnice, a także zapowiedzią cyklu warsztatów o tematyce GIS w lesie.
Czytaj więcejRDLP w Lublinie - Biegam, bo lubię lasy
Mimo niesprzyjającej pogody ok. 650 osób wzięło udział w czwartej edycji imprezy „Biegam, bo lubię lasy”. 8 października na trasie biegowej „Kopanina”, położonej w malowniczych Lasach Kozłowieckich Nadleśnictwa Lubartów, o puchar dyrektora RDLP w Lublinie Jerzego Sądla walczyli zawodnicy w kilku grupach wiekowych.
Czytaj więcejParki narodowe - 20 mln na nowe technologie
Parki narodowe dostaną 20 mln zł na wykorzystanie nowoczesnych technologii. O pieniądze na inwestycje, mające na celu ocenę stanu zasobów przyrodniczych w parkach przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii teledetekcyjnych, mogą się starać w unijnym konkursie.
Czytaj więcejCietrzewisko 2017 - Sygnaliści vs. drwale
VIII Piknik Leśno-Łowiecki „Cietrzewisko” składał się z dwóch części: zmagań sygnalistów i pilarzy oraz pokazów strażaków. Dźwięki rogów niosły się po pałacowych błoniach od samego rana, a słuchacze mogli zapoznać się z prezentacjami zarówno tych, którzy wykonywali muzykę myśliwską, jak i tych, którzy próbowali swych sił w sygnałach.
Czytaj więcej