strona główna

Aktualności

Rajd Leśników - "Warszawa da się lubić"

Pod znanym z piosenki hasłem „Warszawa da się lubić” przebiegać będzie tegoroczny Rajd Leśników. Gospodarze z RDLP w Warszawie w przygotowaniach będą wspierani przez organizatorów rajdu – Związek Leśników Polskich w RP.

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Będą (?) zmiany

Trwa kolejna próba przeprowadzenia zmian w ustawie o lasach. Z datą 10 listopada (opublikowano 22 grudnia) Minister Środowiska złożył projekt założeń, które w większości bez skutku „wałkuje się” już od maja 2010 roku. Przypomnijmy je.

Czytaj więcej

WikiLeaks - Lasy na poczet reprywatyzacji?

Przed świętami w mediach nurtu prawicowego pojawiła się informacja dotycząca rzekomej próby prywatyzacji Lasów Państwowych w 2008 roku. Bronisław Komorowski miałby zapowiedzieć ambasadorowi USA wykorzystanie lasów na poczet funduszu reprywatyzacyjnego.

Czytaj więcej

FSC Polska - Zawieszenie

30 grudnia doszło do zawieszenia działalności biura Związku Stowarzyszeń na rzecz Odpowiedzialnego Leśnictwa FSC Polska.

Czytaj więcej

Nowa siedziba DGLP

Od stycznia DGLP zmieniło swój warszawski adres. W najnowszym numerze "Lasu Polskiego" (2/2015) zdradzimy kilka szczegółów. A już teraz zapraszamy do oglądania fotorelacji z wnętrz nowego biurowca Lasów.

Czytaj więcej

Gramy z WOŚP!

"Las Polski" gra z Wielką Orkiestra Świątecznej Pomocy!

Czytaj więcej

Łoś pod Sokółka - Cd. "czterech dni bezsilności"

W numerze 24/2014 na s. 19 „Las Polski” opisuje sprawę potrąconego i w efekcie martwego po kilku dniach łosia. Bardzo ciekawy przypadek. Niestety teza o niewielkiej wiedzy o procedurach postępowania w podobnych przypadkach, mimo przywołania opinii Departamentu Prawnego MŚ, nie jest pełna i właściwa.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Nocne manewry i finał

Pięć głosów. Tyle zabrakło do ustanowienia zmian w Konstytucji dotyczących lasów. Sejm zajął się zmianami w tym akcie prawnym kwadrans po 12 w nocy z 17 na 18 grudnia. Majstrowanie przy Konstytucji odbyło się w cieniu głosowania nad budżetem, w akompaniamencie konsumujących i dyskutujących o niedoborach wzrostu posłów.

Czytaj więcej

Szkody od zwierzyny - Skarb Panstwa zapłaci za łosia?

Problem finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez łosia w lasach prywatnej własności ciągnął się za resortem (który reprezentuje w tej sprawie Skarb Państwa) w zasadzie już od 2010 roku. Głośnym echem odbiło się wówczas zasądzenie odszkodowania rolnikowi z Downar na Podlasiu, co dało asumpt do wytoczenia pozwu zbiorowego.

Czytaj więcej

PROW 2014-20 - KE już zatwierdziła

Komisja Europejska zatwierdziła 12 grudnia polski PROW na lata 2014–20. Choć formalnie minął pierwszy rok jego obowiązywania, to i tak nasz krajowy program znalazł się w gronie trzech pierwszych zaakceptowanych przez Brukselę. Teraz czekamy na krajowe ustawy i rozporządzenia ministra rolnictwa, wprowadzające poszczególne działania.

Czytaj więcej

Życzenia świąteczne!

By wszystkie świąteczne choinki były "piękne jak las", a dobra nowina Gwiazdy Betlejemskiej, która wiedzie wędrowców do domu, zamieszkała w Waszych sercach na cały Nowy Rok!

Czytaj więcej

XV Mistrzostwa Pracowników LP w Tenisie Stołowym - Za rok kolej na panie!

O tym, że nie samą pracą człowiek żyje, wiedzą doskonale uczestnicy rozgrywanych co roku Mistrzostw Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym. 15. turniej gościł (13–15 listopada) na terenie Nadleśnictwa Lutówko (RDLP w Toruniu).

Czytaj więcej

100 lat temu w łódzkich lasach - Największa bitwa

Bitwa łódzka była jedną z największych batalii I wojny światowej. W trwających trzy tygodnie walkach na przełomie listopada i grudnia 1914 r. życie straciło ponad 200 tys. żołnierzy (z tego 110 tys. Rosjan).

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Cisna - Dawna siedziba nadleśnictwa dla GOPR

Dzierżawiony od siedmiu lat przez Grupę Bieszczadzką GOPR budynek dawnego biura Nadleśnictwa Cisna jest już własnością ratowników. Przekazanie prawa własności otwiera drogę do zagospodarowania, ale przede wszystkim renowacji budynku i jeszcze lepszego przystosowania go do potrzeb ratowników.

Czytaj więcej

II Konferencja Nordycka - Wymiana wyników badań

W dniach 12–14 listopada 2014 r. w południowej Szwecji w Ängavallen odbyła się II Nordycka Konferencja dotycząca polityki leśnej w krajach basenu Morza Bałtyckiego i Skandynawii. Priorytetem spotkania było opracowanie strategicznych kierunków współpracy naukowej oraz stworzenie platformy wymiany najnowszych wyników badań oraz materiałów dotyczących polityki leśnej w regionie Morza Bałtyckiego oraz krajach skandynawskich.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Mielec - Zapachniało świętami...

7 grudnia Nadleśnictwo Mielec po raz drugi wzięło udział w Jarmarku Świątecznym. Impreza organizowana przez tamtejsze starostwo to okazja do zaprezentowania przez lokalne koła gospodyń wiejskich, szkoły, drużyny harcerskie oraz inne stowarzyszenia i organizacje swojej oferty.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Po drugim czytaniu

Do ponownego procedowania przez Komisję Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa trafiła po drugim czytaniu w Sejmie 7 listopada propozycja zmian Konstytucji dotycząca lasów (o pracach w sejmowej komisji pisaliśmy m.in. w nr 19/2014 „Lasu Polskiego”).

Czytaj więcej

XXIV Kongres IUFRO - Program na miesiące

Przez tydzień (5–11 października) w rozsławionym zimową olimpiadą amerykańskim Salt Lake City, odbywał się XXIV Kongres IUFRO (Międzynarodowej Unii Leśnych Organizacji Badawczych).

Czytaj więcej

Galiny - Leśnicy Polscy patronem szkoły

Od 31 października Szkoła Podstawowa w Galinach (gm. Bartoszyce) nosi imię… Leśników Polskich! Taki wybór patrona nie jest przypadkowy. Szkoła w Galinach jako pierwsza w latach 90. ub. wieku włączyła się w lokalne działania Lasów Państwowych związane z edukacją przyrodniczo-leśną.

Czytaj więcej

Dąb Chrobry - Powtórka z historii

Smutna historia lubi się powtarzać. We wtorek 18 listopada ok. 9:40 dyżurny z Komisariatu Policji w Szprotawie odebrał zgłoszenie o pożarze Dębu Chrobry.

Czytaj więcej