strona główna

Aktualności

90-lecie LP w Pile - Kilka pokoleń leśników, jedno lasu

– Podczas 90 lat zmieniło się kilka pokoleń leśników, ale dla lasu nie jest to aż taki długi czas jak dla człowieka. Drzewa osiągnęły zaledwie wiek dojrzały – tymi słowy do zebranych leśników i zaproszonych gości zwrócił się Ryszard Standio, dyrektor RDLP w Pile, witając ich na obchodach 90-lecia LP w Pile.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Zadbają o parki narodowe

Trwają konsultacje założeń do projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody. Nowelizacja ma przede wszystkim doprecyzować przepisy dotyczące funkcjonowania parków narodowych – przynieść oszczędności w funkcjonowaniu i uprościć zasady ich działania.

Czytaj więcej

Referendum w sprawie LP - Kolejne podpisy w Sejmie

A dokładniej 20 tys. podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum ws. Lasów Państwowych i polskiej ziemi złożono na ręce marszałek Ewy Kopacz 30 maja. Wcześniej (9 maja) do Sejmu trafiło 2,136 mln podpisów. Czekamy teraz na głosowanie uchwały referendalnej.

Czytaj więcej

Mundur leśnika - Minister jest za orłem

Newralgiczny element munduru leśnika, godło państwowe, raczej pozostanie w takiej formie, jak dotychczas. Tak deklaruje minister środowiska.

Czytaj więcej

Sejm - 17 interpelacji posła Kmiecika

Każda złożona 12 marca i każda z niemal jednakowym tytułem „(…) w sprawie rabunkowej gospodarki drzewnej prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe – Regionalna Dyrekcja w (…)”.

Czytaj więcej

VAT i ochrona przyrody - Nie odliczą za orlika

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną jednego z nadleśnictw podległych RDLP w Białymstoku, dotyczącą uznania możliwości odliczenia VAT od wydatków powiązanych z realizacją projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Zespół Sygnalistów Myśliwskich \"Akteon\" - Zagrali dla papieża

Audiencja Generalna u Ojca Świętego Franciszka 21 maja miała wyjątkowo leśno-myśliwski a zarazem polski charakter. Stało się tak za sprawą Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Akteon”, który tworzą studenci Wydziału Leśnego SGGW. Sygnaliści poprzez akcenty muzyki myśliwskich rogów zaznaczyli obecność leśnej Polonii na spotkaniu papieża z wiernymi z całego świata.

Czytaj więcej

Rozminowanie poligonów - Jak mąż i żona wpadli na minę

Nieprawidłowości przy rozminowywaniu terenów popoligonowych w zarządzie Lasów Państwowych trafiły do popularnego programu „Po prostu” Tomasza Sekielskiego w TVP1. Sprawą zainteresowała się prokuratura.

Czytaj więcej

Lasy w Konstytucji - Projekt już w Sejmie

Leśny projekt zmiany Konstytucji RP trafił pod obrady Sejmu. 29 maja na sali plenarnej wszystkie kluby poselskie opowiedziały się za dalszymi nad nim pracami. Ale dotychczasowe zastrzeżenia pozostały.

Czytaj więcej

Dyrekcja Generalna LP - Rekonstrukcja

W wyniku reorganizacji struktury DGLP pojawiło się nowe stanowisko zastępcy dyrektora generalnego LP ds. strategii, organizacji i rozwoju.

Czytaj więcej

Life+ - 11 projektów z Polski

30 kwietnia Komisja Europejska zatwierdziła 225 nowych projektów Life+, które dofinansuje kwotą 282 mln euro. W Polsce będzie realizowanych 11 zadań subsydiowanych kwotą 28,4 mln euro.

Czytaj więcej

Kolegium LP - Nowa kadencja

15 kwietnia odbyło się pierwsze posiedzenie Kolegium Lasów Państwowych w nowym składzie. Nominacje na trzyletnią kadencję z rąk dyrektora generalnego LP Adama Wasiaka odebrało 51 osób.

Czytaj więcej

Leśnictwo Bukowno - Nietypowy las JP II

W pierwszą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II (w kwietniu 2006 r.) w leśnictwie Bukowno (Nadleśnictwo Chrzanów, RDLP w Katowicach) powstał nietypowy las. Leśniczy Jacek Chmura na nietypowy las zaproponował przeznaczony do rekultywacji w kierunku leśnym fragment po kopalni piasku.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Baligród - Leśnicy dla turystów

Realizowany przez Nadleśnictwo Baligród (RDLP w Krośnie) projekt „Budowa i modernizacja małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów Natura 2000 Bieszczady” z pewnością ucieszy turystów odwiedzających tereny nadleśnictwa.

Czytaj więcej

90-lecie LasówPaństwowych - Drzewo przed Sejmem

Kolejny akcent obchodów 90-lecia Lasów Państwowych w Sejmie. 29 kwietnia marszałek Ewa Kopacz, w asyście leśników i ministra środowiska, zasadziła pamiątkowy buk.

Czytaj więcej

RDLP w Katowicach - \"Śląskie łowy\"w akompaniamencie

„Śląska” Inauguracja obchodów 90-lecia Lasów Państwowych na terenie RDLP w Katowicach odbyła się 12 kwietnia w siedzibie zespołu pieśni i tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Miejscowi leśnicy, korzystając z gościnności artystów i specyficznego klimatu odrestaurowanych zamkowych wnętrz, połączyli jubileusz z promocją książki „Śląskie łowy” autorstwa Edwarda Goszyka.

Czytaj więcej

Rajd Leśników 2014 - Na Jantarowym Szlaku

Znamy już szczegóły dotyczące tegorocznego Rajdu Leśnika. Obradująca w marcu Rada Krajowa ZLP w RP poza formalnościami dotyczącymi działania związku zajęła się także tą, nieco przyjemniejszą stroną życia leśnej braci. Tym razem rajd obędzie się pod hasłem „Na Jantarowym Szlaku”. Zaplanowano go na 11–13 września, a terenem wędrówek będzie RDLP w Gdańsku. Do połowy kwietnia udział w rajdzie zgłosiło ponad 1400 osób.

Czytaj więcej

Program budowy dróg - Lubuskie chce uwzględnienia lesistości

Zrzeszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego publikuje apel ws. podziału środków w programie budowy dróg lokalnych (w tym i następnym roku znaczna ich część pochodzić będzie z wpłaty LP). Obecne reguły są krzywdzące i należałoby je powiązać z lesistością, uważają samorządowcy.

Czytaj więcej

Puszcza Augustowska - Żółty szlak JP 2

Nauczanie Jana Pawła II staje się szczególnie aktualne w obliczu mającej nastąpić w najbliższych dniach kanonizacji. Papież Polak wielokrotnie poruszał problemy związane z ochroną środowiska: Kto chce odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcować z przyrodą

Czytaj więcej

Łowiectwo - Rozporządzenia ws. polowań w Trybunale

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek o stwierdzenie zgodności z Konstytucją i Prawem łowieckim rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz. 11 marca wniosek skierował Prokurator Generalny.

Czytaj więcej