strona główna

Aktualności

Sprzedaż mieszkań w LP - Kiedy Lasom opłaca się sprzedać?

28 października weszło w życie najnowsze rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowych zasad i trybu sprzedaży mieszkań oraz kryteriów kwalifikowania ich jako nieprzydatne dla LP.

Czytaj więcej

LBG Kostrzyca - Pamiętają o Wojciechu Fonderze

W arboretum Leśnego Banku Genów w Kostrzycy 7 października odsłonięto miejsce pamięci i popiersie (na zdjęciach) zmarłego ponad rok temu Wojciecha Fondera, dyrektora RDLP w Warszawie. Inicjatywa zrodziła się wśród pracowników LBG Kostrzyca już latem 2012 roku. Jesienią komitet organizacyjny uzyskał zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na rzecz budowy upamiętnienia. W zbiórce wzięło udział 172 darczyńców – nadleśnictwa, PTL, uczelnie, osoby fizyczne oraz pracownicy LBG.

Czytaj więcej

Tagi leśne - \"Las i My\" po raz pierwszy

Od 20 lat w Szepietowie (podlaskie) odbywają się jesienne targi ogrodnicze „Jesień w sadzie i ogrodzie”. Są one tradycyjnie okazją do zakupu roślin ozdobnych czy sadzonek drzew i krzewów owocowych. To także okazja do prezentacji podlaskich przysmaków przez regionalnych wytwórców – można było zaopatrzyć się w wypiekany tradycyjnymi metodami chleb, wyborne wędliny, miody i kwas chlebowy. Tegorocznej edycji towarzyszyła po raz pierwszy impreza wystawiennicza „Las i My”, zorganizowana przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego wspólnie z RDLP w Białymstoku i Nadleśnictwem Rudka.

Czytaj więcej

90-lecie Lasów Państwowych - Obchody z przytupem

W przyszłym roku LP będą obchodziły 90-lecie istnienia. Obchody zapowiadają się huczne. – Akcja „Lasy Państwowe. Zapraszamy” pokazała ludziom, jakie korzyści płyną z lasu, że lasy są otwarte. Teraz chcielibyśmy, żeby obchody 90-lecia nie były tylko okazją do kolejnej fety. Chcemy, żeby była to okazja do pokazania, jak profesjonalni są leśnicy, jak wysoki poziom mają LP, jeśli chodzi o profesjonalizm – mówi Mariusz Turczyk, dyrektor CILP.

Czytaj więcej

Europejskie Dni Ptaków - Rekordowy Ptasi Piknik

W ponad 200 miejscach w Polsce świętowano 5 i 6 października Europejskie Dni Ptaków. Choć święto obchodzone jest w 40 krajach Europy i Azji Środkowej, to, jak podali ornitolodzy z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, właśnie w Polce w zorganizowanych akcjach wzięło udział najwięcej osób (ponad 3,5 tys.).

Czytaj więcej

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi - O ochronie nigdy dość

Miejscem spotkań specjalistów związanych z ochroną przyrody w lasach już od paru lat stał się Tleń. W tej malowniczo położonej miejscowości Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi zorganizowała (9–11 września) już po raz siódmy międzynarodową konferencję naukową.

Czytaj więcej

Ochrona gatunkowa roślin - Odstępstwa dla gospodarki

W resorcie środowiskatrwają właśnie uzgodnienia dotyczące najnowszego projektu rozporządzenia,dotyczącego listy gatunków i sposobów ochrony dzikich gatunków roślin. Wśródnowości znajdują się w nim odstępstwa od ochrony ze względu na prowadzeniedziałań związanych z racjonalną gospodarką leśną, rolną i rybacką.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Celestynów - Wreszcie godnie uczczeni

Historia leśniczego Mieczysława Nowakowskiego, zamordowanego w nocy z 18 na 19 grudnia 1943 r., nieopodal leśniczówki Gózd na Mazowszu, trafiła już na łamy „Lasu Polskiego”(nr 24/2008). W sierpniu w miejscu tragedii odsłonięto pamiątkowy obelisk.

Czytaj więcej

OKL w Gołuchowie - 516 ludzi-drzew

Największe na świecie zgromadzenie ludzi przebranych za drzewa można było 30 września obserwować w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie. 516 osób w brązowych spodniach, nawiązujących do koloru pni, oraz w zielonych koszulkach i pióropuszach, niczym korony drzew, spotkało się na polanie parku-arboretum, aby bić Rekord Guinnessa.

Czytaj więcej

PROW 2014 - Po konsultacjach projektu

Do 15 września trwały publiczne konsultacje PROW 2014–20. MRiRW zorganizowało konferencję podsumowującą, na której przedstawiono nadesłane uwagi.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Drwali - Łańcuch w 12 sekund!

30 najlepszych polskich drwali przez dwa dni konkurowało o tytuł Mistrza Polski. Mistrzostwa rozegrane 14 i 15 września na terenie Targów Kielce współorganizowały Lasy Państwowe i Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych.

Czytaj więcej

TL w Tucholi - 50 lat leśnej tradycji

Szkoła leśna w Tucholi zbliża się do jubileuszu 50-lecia kształcenia zawodowego. Od września 2013 r. to Technikum Leśne im. Adama Loreta, po rozwiązaniu Zespołu Szkół Leśnych, jest spadkobiercą dorobku kilkudziesięciu lat kształcenia zawodowego.

Czytaj więcej

Targi Rogów 2013 - Okiem przedsiębiorcy

Dla sporej grupy przedsiębiorców miłym zaskoczeniem było zorganizowanie konferencji i seminariów. W tym roku były przygotowane wyjątkowo merytorycznie i fachowo, a nad ich przebiegiem czuwali przedstawiciele Oficyny Wydawniczej Oikos, wydawcy „Drwala” i organizatora trzech paneli dyskusyjnych.

Czytaj więcej

\"Zielony Rower\" - Wyjedzie z Gór Izerskich?

Nikogo dziś nie dziwi widok leśnika otoczonego grupą dzieci, tłumaczącego im leśne zagadnienia. Nie jest niczym obcym obecność leśników w szkolnych murach. Może trochę niecodzienny jest jednak widok leśnika sunącego rowerem do szkół, w dodatku w nietypowym jak dla pracownika LP, sportowym ubraniu. A tak właśnie prezentują się edukatorzy leśni, biorący udział w akcji „Zielony Rower”, do której powrócono po niespełna dwóch latach.

Czytaj więcej

KSZNOŚiL \"Solidarność\" - Leśne koncerty papieskie

W Koszalinie (teren RDLP w Szczecinku) 7 września odbył się czwarty z 10 zaplanowanych koncertów w hołdzie Janowi Pawłowi II. Koncerty pod hasłem „Lasy Państwowe dobrem narodowym” są uhonorowaniem 35. rocznicy powołania Polaka na Stolicę Piotrową. Zainicjowano je 14 kwietnia w Poznaniu.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Rymanów - Ślady Papieża

XIII Pożegnanie Wakacji w Rudawce Rymanowskiej przyciągnęło w dniach 23–25 sierpnia tysiące uczestników. To wielkie spotkanie rolników oraz hodowców bydła i koni z całego regionu, organizowane przez Instytut Zootechniki w Odrzechowej.

Czytaj więcej

XV Regaty leśników - Pod pełnymi żaglami

Na Kaszubach, nad wielkimi Jeziorami Wdzydzkimi, spotkali się żeglarze gdańskiej RDLP na regatach leśników. W przedostatni weekend sierpnia walczyło 16 załóg.

Czytaj więcej

Puszcza Augustowska - Sprawdzamy, co u pszczół

Przywracanie tradycyjnego bartnictwa na terenach Puszczy Augustowskiej zakończyło się sukcesem! 29 sierpnia odbyło się – pierwsze od stuleci – symboliczne miodobranie z kłody bartnej, zlokalizowanej nieopodal siedziby Nadleśnictwa Augustów.

Czytaj więcej

RDLP w Warszawie - We współpracy z Policją

22 sierpnia komendant stołeczny Policji Dariusz Sachno i dyrektor RDLP w Warszawie Konrad Grzybowski podpisali ramowy plan wspólnych działań. Działania obejmą obszar Warszawy i dziewięciu okolicznych powiatów.

Czytaj więcej

VII Spotkania Hubertowskie - Na skraju Puszczy Knyszyńskiej

W tym roku myśliwi i ludzie lasu świętowali wspólnie z rolnikami – impreza odbyła się 31 sierpnia w ramach dożynek wojewódzkich w Czarnej Białostockiej.

Czytaj więcej