strona główna

Aktualności

Komisja Europejska - Ochrona bierna a Natura 2000

Komisja Europejska opublikowała „Wytyczne ws. obszarów dzikiej przyrody w sieci Natura 2000. Zarządzanie lądowymi obszarami dzikiej przyrody w ramach sieci Natura 2000” (Guidelines on Wilderness in Natura 2000. Management of terrestrial wilderness and wild areas within the Natura 2000 Network). Nie ma on charakteru obowiązującego: prezentuje jedynie punkt widzenia służb Komisji Europejskiej.

Czytaj więcej

NIK o usuwaniu drzew - Nie jest dobrze

Najwyższa Izba Kontroli zbadała, jak miasta gospodarują drewnem, które pozyskują przy okazji usuwania drzew na swoich terenach. Włodarzom miast zarzucono, że robią to niewłaściwie. Kontrolę przeprowadzono między styczniem 2010 r. a wrześniem 2012 r., w niektórych przypadkach objęto kontrolą także zdarzenia sprzed 2010 roku. Poddano jej 22 miasta (w tym 11 na prawach powiatu) i siedem starostw powiatowych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Spychowo - Grali i pływali

Dziewiąty raz w Nadleśnictwie Spychowo zorganizowano Konkurs Sygnalistów Myśliwskich. Dla całej kadry nadleśnictwa to wysiłek, ale i wielkie święto. W tym roku dodatkowym utrudnieniem była pogoda, która spłatała figla – cały dzień padało.

Czytaj więcej

Szczyt Klimatyczny - Odwołać?

Na Stadionie Narodowym w Warszawie 11 listopada rozpocznie się Szczyt Klimatyczny. Dyskusje nad zmianami klimatu i możliwościami ograniczania ich negatywnych skutków potrwają 11 dni. Szczyt odbędzie się w Polsce po raz drugi (poprzednio w Poznaniu w 2008 r.). Udział zapowiedziało ok. 12 tys. uczestników z ponad 190 krajów. Jego organizatorem jest ONZ.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Choczewo - Ustąpić przyrodzie?

Od dwóch lat schną na potęgę dwa wydzielenia 12-letniego młodnika olszowego w Nadleśnictwie Choczewo (RDLP w Gdańsku). Na powierzchni blisko 8 ha zamarła już ok. połowa drzew zaatakowanych przez szkodliwe owady – plamkówkę, bucza olchowca, rzemlika i hurmaka olchowca.

Czytaj więcej

Targi targi i po targach... - polecamy!

Coroczne targi leśne zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku odbędą się w dniach 4–6 września w Rogowie. W związku z tym wydarzeniem nasi Partnerzy przygotowali liczne oferty targowe, a Ci kontrahenci, których tym razem zabraknie na targach, przedstawiają aktualności, do których warto zajrzeć. Zobacz oferty naszych partnerów

Czytaj więcej

Znajdż \"drzewo Sobieskiego\" - Akcja NID i GDOŚ

„Drzewa Sobieskiego. Na odsiecz dębom, lipom i innym drzewom” to wspólna akcja Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi - Sukces Łotwy

Europejskie Mistrzostwa Drwali w Tucholi – Sukces Łotwy Zmagania drwali z Litwy, Łotwy i Polski (bo taki właśnie skład narodowościowy zawitał do Tucholi w dniach 5–6 lipca br.) rozpoczęły się od ścinki drzewa stojącego, która miała miejsce na terenie Nadleśnictwa Trzebciny.

Czytaj więcej

Jak układać gałęziówkę? - Stos doskonały

Jak układać gałęziówkę? – Stos doskonały Zdjęcie na profilu Facebook Nadleśnictwa Kościerzyna (RDLP w Gdańsku) wprawia w zachwyt. Dotarliśmy do autora, pytając, kto i po co zadaje sobie tyle trudu, żeby ułożyć tak idealne stosy.

Czytaj więcej

Polska - Brandenburgia - Umowa o współpracy

Polska – Brandenburgia – Umowa o współpracy 26 czerwca w Eberswalde podpisano dwustronne porozumienia o współpracy pomiędzy  przygranicznymi jednostkami LP i IBL, a po stronie niemieckiej – administracją leśną Brandenburgii (Landesforstbetrieb Brandenburg) oraz Centrum Kompetencji Leśnej w Eberswalde (Landeskompetenzzentrum Eberswalde).

Czytaj więcej

Jazz na Buduku 2013 - Muzyczna dekada

Od 10 lat w malowniczej gajówce Buduk odbywa się koncert jazowy. Jej organizatorami są Nadleśnictwo Głęboki Bród i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Czytaj więcej

Nowy adres DGLP - Przeprowadzka na Grójecką 127

Dyrekcja Generalna LP szykuje się do wyprowadzki z siedziby przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r., którą zajmowały przez cztery lata.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Śnieżka - Jubileusz 40-lecia

21 czerwca odbyły się uroczystości związane z jubileuszem 40-lecia funkcjonowania Nadleśnictwa Śnieżka (RDLP we Wrocławiu).

Czytaj więcej

Projekt \"e-Przyrodnik\" - Młodzi naukowcy

„e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia”. To projekt dla młodzieży licealnej zachęcający do badań naukowych z zakresu bioróżnorodności, który zostanie zrealizowany jako zwycięski w ramach konkursu „Ścieżki Kopernika”.

Czytaj więcej

Europejskie Mistrzostwa Drwali Tuchola 2013 - Zacięta rywalizacja

Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi oraz Nadleśnictwo Trzebciny, wspierani przez Makitę, zorganizowali w Tucholi w dniach 5–6 lipca Europejskie Mistrzostwa Drwali. Celem zawodów było wskrzeszenie ducha rywalizacji dawnych Mistrzostw Drwali, zaprezentowanie szerokiej publiczności kunsztu drwali-operatorów oraz dostarczenie wszystkim zebranym rozrywki pełnej emocji.  

Czytaj więcej

Wystartowały panele NPL - Każdy może uczestniczyć

W zaciszu własnego domu, w przysłowiowych „kapciach przed komputerem”, można było śledzić 18 czerwca pierwszy z siedmiu paneli Narodowego Programu Leśnego.

Czytaj więcej

Konwencja o lasach - Negocjacje w Warszawie

Między 10 a 14 czerwca w Warszawie miała miejsce próba sfinalizowania prac nad Konwencją o lasach. To pierwszy tej rangi międzynarodowy dokument dotykający kwestii leśnictwa.

Czytaj więcej

RDLP w Olsztynie - Ze smartfonem do lasu

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie życia bez tabletu czy smartfona. I nie rozstaje się z nimi nawet na wakacjach. A że te w pełni, to i leśnicy wyszli naprzeciw potrzebom społeczeństwa odwiedzającego lasy.

Czytaj więcej

Konferencja prof. Jana Szyszko - Co z przyrodą?

Czy możemy być spokojni o los człowieka i polskiej przyrody? Pod takim tytułem 17 czerwca były minister środowiska Jan Szyszko zorganizował konferencję prasową.

Czytaj więcej

Zjazd Komisji Kombatanckiej - Z wizytą w Augustowie i na Litwie

17 i 18 czerwca w Augustowie (RDLP w Białymstoku) odbył się zjazd stałego zespołu doradczego przy Dyrektorze Generalnym LP ds. badania dziejów polskiego leśnictwa.

Czytaj więcej