strona główna

Aktualności

Wycinanie zadrzewień - Szykują się zmiany

Sejmowa machina zajęła się wprowadzeniem zmian w ustawach o ochronie przyrody i Prawie ochrony środowiska. Zmiany mają dotyczyć ochrony zadrzewień i terenów zieleni. Projekt zmian tych przepisów szczególną uwagę przykłada do kwestii związanych z wycinką drzew i krzewów bez posiadania stosownego zezwolenia.

Czytaj więcej

Życzenia świąteczne

Na czas Świąt Wielkiej Nocy, przedwiośnia i odrodzenia natury zielonej nadziei, słonecznych myśli i kiełkujących radości życzy redakcja "Lasu Polskiego".

Czytaj więcej

Ustawa o lasach - Projekt po konsultacjach

Z datą 18 stycznia pojawił się kolejny projekt założeń do zmian w ustawie o lasach, po konsultacjach społecznych (wcześniej, w listopadzie, swoje uwagi złożyły też ministerstwa). W stosunku do wersji z października ub. roku zaszło kilka istotnych zmian.

Czytaj więcej

TL w Biłgoraju - 50-lecie istnienia

W związku z przypadającym w 2014 r. jubileuszem 50-lecia istnienia Technikum Leśnego w Biłgoraju dyrekcja szkoły zwraca się z gorącą prośbą do wszystkich, którzy poprzez pracę lub naukę mieli związek z „Leśnikiem”, o przekazanie swoich wspomnień – umieszczone zostaną w księdze jubileuszowej.

Czytaj więcej

Konkurs fotograficzny \"Zielony król lasów\"

Firma Intrac, przedstawiciel marki John Deere, organizuje konkurs fotograficzny„Zielony król lasów”. Patronat medialny sprawuje pismo „Drwal”. Nagrodą za zdobycie pierwszego miejsca jest wyjazd na tegoroczne targi Elmia Wood, które odbędą się w dniach 5–8 czerwca w Szwecji.  

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Dąbrowa - Siedziba nowoczesna i z tradycją

Po trwającej prawie 8 miesięcy modernizacji biurowca Nadleśnictwa Dąbrowa, 8 stycznia dokonano uroczystego otwarcia. Stary budynek w zupełnie nowej odsłonie to połączenie tradycji z nowoczesnością.

Czytaj więcej

Straż leśna - Nowe środki przymusu bezpośredniego

Końcówka lutego przyniosła zmiany w ustawie o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. Wejdą w życie 5 czerwca, umożliwiając m.in. strażnikom leśnym używanie, w uzasadnionych przypadkach, paralizatorów.

Czytaj więcej

Informacja o stanie lasów - Lesistość nie wzrasta

Jak co roku Informacja o stanie lasów i realizacji „Krajowego programu zwiększania lesistości” przedstawiana w Sejmie,a rekomendowana przez członków Komisji Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, została przyjęta przez posłów. Parlamentarzyści wysłuchali jej 21 lutego.  

Czytaj więcej

Parki narodowe - Nagrody nie tylko dla dyrektorów

Organizacja Związków Zawodowych (OZZ) działających w parkach narodowych złożyła na ręce premiera list z dezaprobatą wobec przyznania dyrektorom parków nagród finansowych przez Ministra Środowiska.

Czytaj więcej

Zmiany w planowaniu łowieckim - Ach te dziki...

Zmiany w Rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich planów hodowlanych weszły w życie 4 lutego br. – tuż przed terminem składania i akceptowania na przyszły sezon. Nowelizacja, poza kwestiami porządkowymi (przez niektórych specjalistów z zakresu prawa łowieckiego uznanymi za przejaw utrwalania nadmiernej biurokratyzacji), wprowadziła kilka istotnych zmian, rozwiązujących dotychczasowe dylematy związane z planowaniem łowieckim.

Czytaj więcej

PN Bory Tucholskie - Bezpłatne tylko wybrane punkty

W numerze 1/2013 „Lasu Polskiego”, w dziale „Krótko” zamieściliśmy informację o planowanych zmianach w rozporządzeniu ministra środowiska, dotyczącym opłat za wstęp na teren parków narodowych. Podaliśmy tam m.in., że z listy parków, na których teren wstęp jest płatny, zniknie PN Bory Tucholskie, a pojawi się Magurski PN.

Czytaj więcej

FSC IC zatwierdza Analizę - Przeważa niskie ryzyko

10 stycznia 2013 r. FSC International Center zatwierdziło opracowaną przez FSC Polska Krajową Analizę Ryzyka dla obszaru Polski. Jej wynik zaczął obowiązywać od 1 lutego.

Czytaj więcej

Pałac w Margoninie - Dla seniorów czy pod młotek?

Do 18 marca Nadleśnictwo Podanin czeka na oferty przetargowe na sprzedaż zabytkowego pałacu w Margoninie, wraz z przynależnym 15-hektarowym parkiem dworskim, budynkami gospodarczymi, garażowymi i wiatą – altaną ogrodową.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom - Coraz częściej pomaga

W ubiegłym roku aż 145 osób skorzystało z pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej Fundacji Pomoc Leśnikom, a łączna kwota pomocy sięgnęła 544 tys. zł. Fundacja działa w Krośnie, ale udziela wsparcia leśnikom i ich rodzinom z całej Polski.

Czytaj więcej

Nowe regulaminy organizacyjne w LP - Nowe działy i wydziały

Światło dzienne ujrzały zarządzenia dyrektora generalnego LP w sprawie ramowego regulaminu organizacji nadleśnictwa (nr 90/2012) i biura RDLP (nr 94/2012), wnosząc kilka istotnych zmian.

Czytaj więcej

Finansowanie nauki leśnej - 34 mln zł na badania

34 mln zł zaplanowały wydać w tym roku na badania Lasy Państwowe. Tak wynika z grudniowej decyzji dyrektora generalnego.

Czytaj więcej

Puszcza Białowieska - Ruszy Centrum Wdrażania Projektów

Białowieski Park Narodowy ogłosił przetarg na uruchomienie i prowadzenie centrum tworzenia i realizacji programów pomocowych dla regionu Puszczy Białowieskiej.

Czytaj więcej

15-lecie dyrektora Leszka Banacha - Z koszulką lidera

Zielonogórska dyrekcja Lasów Państwowych obchodziła 12 stycznia specyficzny jubileusz. Tego dnia bowiem, przed 15 laty, stanowisko dyrektora regionalnego objął Leszek Banach.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Łuków - Wsparli WOŚP

Nadleśnictwo Łuków zagrało z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Przedmioty przekazane na rzecz Orkiestry przyniosły jej wsparcie w wysokości 600 zł.

Czytaj więcej

V Noworoczny Rajd Rowerowy WOŚP - \"Zagrali\" na rowerach

Tuż po noworocznym szaleństwie (5 stycznia) na terenie Nadleśnictwa Włocławek odbył się „V Noworoczny Rajd Rowerowy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy” pod patronatem Andrzeja Pałuckiego – Prezydenta Miasta Włocławek oraz Włodzimierza Pamfila – nadleśniczego Nadleśnictwa Włocławek.

Czytaj więcej