Aktualności
Zjazd Komisji Kombatanckiej - Z wizytą w Augustowie i na Litwie
17 i 18 czerwca w Augustowie (RDLP w Białymstoku) odbył się zjazd stałego zespołu doradczego przy Dyrektorze Generalnym LP ds. badania dziejów polskiego leśnictwa.
Czytaj więcejNadleśnictwo Łuków - 80 lat rezerwatów \"Jata\" i \"Topór\"
9 czerwca w Nadleśnictwie Łuków (RDLP w Warszawie) obchodzono dwa jubileusze – 80-lecie istnienia rezerwatów „Jata” i „Topór”, a zarazem 40-lecie istnienia nadleśnictwa w obecnym kształcie.
Czytaj więcejRaport o szkodnictwie - Podsumowanie roku 2012
Ukazał się raport „Zwalczanie szkodnictwa leśnego w 2012 roku”. Wg danych w nim zawartych w 2012 r. w LP zarejestrowano 56 137 przypadków bezprawnego korzystania z lasu, kłusownictwa, kradzieży albo zniszczenia mienia nadleśnictwa oraz kradzieży drewna. Ogólna wartość strat wyniosła ponad 7 mln zł. Zdecydowanie rzadziej dochodziło do kradzieży drewna. Ogólne straty z tytułu szkodnictwa też spadły o 13,5%.
Czytaj więcejPuszcza Białowieska - Gradacja - jak reagować?
Zastanawiali się nad tym członkowie zespołu roboczego powołanego przez dyrektora białostockiej RDLP. Jego zadaniem jest opracowanie programu postępowania z drzewostanami świerkowymi zagrożonymi gradacją korników.
Czytaj więcejKonkurs \"Mój Las\" - Laureaci z cennymi nagrodami
26. edycja konkursu „Mój Las” zakończyła się uroczystą galą wręczenia nagród 5 czerwca w siedzibie SITLiD w Warszawie. Konkurs współorganizują Zarząd Główny SITLiD i LOP. Ma on na celu poszerzanie wiedzy przyrodniczej, ekologicznej i leśnej oraz aktywizowanie uczniów z całej Polski. I rzeczywiście, w centralnym etapie konkursu znaleźli się przedstawiciele szkół „od morza do Tatr”.
Czytaj więcejNadleśnictwo Wyszków - 40 lat minęło...
Nadleśnictwo powstało, na fali powiększania jednostek, w 1973 r. z połączenia trzech mniejszych. Zmiany poprzedzały reformę administracyjną, dzielącą kraj na 49 województw. Siedziba mieści się w historycznym budynku Nadleśnictwa Leszczydół (miejscowość o tej nazwie to faktyczny adres wyszkowskiego nadleśnictwa).
Czytaj więcejRDLP w Krośnie - Martwe niedźwiedzie
W ciągu trzech tygodni w Bieszczadach znaleziono szczątki trzech niedźwiedzi – badania wykazały, że przyczyny ich śmierci były naturalne.
Czytaj więcejUstawa krajobrazowa - Prezydent chce chronić
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu powstał z inicjatywy prezydenta.
Czytaj więcejMinister Jan Ciechanowski o polskich lasach i leśnikach
24 kwietnia w Pałacu Łazienkowskim w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń Pro Patria. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – minister Jan Ciechanowski wręczył odznaczenia wielu zasłużonym osobom, które swoją działalnością przyczyniły się do upamiętnienia historii polskiego czynu zbrojnego w raju i zagranicą.
Czytaj więcejPanele NPL on-line
18 czerwca rozpoczynają się panele ekspertów Narodowego Programu Leśnego. Wszystkie wykłady wygłoszone podczas paneli będzie można śledzić w czasie rzeczywistym na stronie internetowej NPL.
Czytaj więcejNadleśnictwo Jarocin - Spacer pamięci 1863
8 maja na terenie Nadleśnictwa Jarocin odbyła się uroczystość 150. rocznicy Powstania Styczniowego.
Czytaj więcejPoznań - Las na przystanku
Na miesiąc trzy przystanki tramwajowe w centrum Poznania zamieniły się w swoiste „leśne konsulaty”. Od połowy maja do połowy czerwca poznaniacy mogą poczekać na tramwaj w lesie.
Czytaj więcejNadleśnictwo Turek - Lekcja historii z lasami w tle
Tablicę upamiętniającą Żydów zmarłych i zamordowanych w getcie Czachulec odsłonięto 22 kwietnia na terenie Leśnictwa Cisew w Nadleśnictwie Turek (RDLP w Poznaniu).
Czytaj więcejElmia Wood 2013 - zobacz nasze zdjęcia
Elmia Wood 2013 już za nami. Relacje dostępne na naszych profilach Facebook i YouTube.
Czytaj więcejZmiany w zmianach
Nowela ustawy o lasach miała wejść w życie 3 marca. Zamiast niej 17 kwietnia ukazała się kolejna, czwarta już wersja założeń.
Czytaj więcejMundur w LP... - ...i w Policji
Wśród pracowników LP można często usłyszeć dyskusję, czy są „służbą mundurową”, czy też noszą munduropodobne garnitury. Niewątpliwie mimo istnienia wzorów stroju służbowego, różnorodność odzieży używanej przez leśników w pracy jest zauważalna. Przyjrzyjmy się, jak szczegółowe mogą być regulacje w tym zakresie w Policji.
Czytaj więcejOśrodki na gruntach LP - Niechętni na przetargi
LP mogłyby sprzedać grunty ¼ spośród 739 właścicieli ośrodków wypoczynkowych. Ale ci nie zawsze są zainteresowani zakupem. Szczegóły przedstawił minister Janusz Zaleski, odpowiadając na poselską interpelację. Pytania ministrowi zadał w styczniu Tomasz Nowak wraz z grupą posłów.
Czytaj więcejFinał Światowego Dnia Ziemi - Ekologiczne nie znaczy nudne
W całym kraju zorganizowano akcje z okazji przypadającego na 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi. Zakończeniem obchodów był finał na warszawskim Polu Mokotowskim (28 kwietnia). Niestety, w tym roku pogoda nie dopisała. Nie zniechęciło to jednak zarówno mieszkańców, jak i przyjezdnych, którzy zamiast nudzić się w domach, wzięli udział w zorganizowanych na ten dzień atrakcjach. Uzbrojeni w parasole i kalosze tłumnie ruszyli do przygotowanych stoisk.
Czytaj więcejV Mistrzostwa Polski w Umiejętnościach Leśnych - Praca rąk, nóg i głowy
Rywalizacja miała miejsce na terenie Technikum Leśnego w Warcinie. Do zawodów stanęło 52 zawodników z 13 szkół leśnych z całego kraju. Wygrali, deklasując przeciwników, godpodarze.
Czytaj więcejLP kupują kolejkę - To dywersyfikacja
Sprawa zakupu Polskich Kolei Linowych przez LP odżyła w związku z dowcipnymi wypowiedziami prezydenta. Bronisław Komorowski patronując i uczestnicząc w centralnych obchodach Ogólnopolskiego Święta Lasu, życzył leśnikom, by pozostali administracją lasów państwowych i nie stali się administracją lasów państwowych i kolejek linowych. O plany zakupu zapytaliśmy rzecznik LP Annę Malinowską.
Czytaj więcej