strona główna

Aktualności

Na Mazury popłyniemy tą łajbą...

Niemal stu żeglarzy na 22 jachtach wzięło udział w tegorocznym Rejsie Bractwa Żeglujących Leśników. Rejs – 8. w historii tej imprezy – odbywał się na południowych akwenach Wielkich Jezior Mazurskich.  

Czytaj więcej

Kolejne zatrzymania w "sprawie białostockiej"

Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne agenci białostockiego oddziału CBA zatrzymali Andrzeja M., byłego dyrektora generalnego Lasów Państwowych, oraz Konrada T., byłego głównego analityka LP. Przeszukano także ich mieszkania. Obaj usłyszą zarzuty pomocnictwa i podżegania w sprawie spowodowania ponad 5 mln zł strat przy sprzedaży drewna po zaniżonej cenie.

Czytaj więcej

CBA wchodzi do Lasów

W ostatnich tygodniach głośnym echem odbiła się sprawa zatrzymania leśników z RDLP w Białymstoku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Prezentujemy kalendarium wypadków związanych z zatrzymaniem.

Czytaj więcej

Sudeckie spotkanie nauki z praktyką

Pracownicy trzech wydziałów leśnych, zajmujący się zagadnieniami selekcji, nasiennictwa i szkółkarstwa leśnego, od 2000 r. spotykają się na corocznych seminariach. W tym roku odbyło się ono w dniach 15–16 maja, a organizował je ośrodek poznański.

Czytaj więcej

Nowy dyrektor generalny!

7 kwietnia minister Maciej Nowicki odwołał ze stanowiska dyrektora generalnego LP Jerzego Piątkowskiego.Na jego miejsce powołał Mariana Pigana, dotychczasowego zastępcę Dyrektora Generalnego ds. Marketingu, Organizacji i Rozwoju.Nie podano żadnych oficjalnych powodów tych zmian.Redakcja

Czytaj więcej

Koncepcje nowelizacji Ustawy o lasach

Dwudniowa konferencja dotycząca kierunku zmian w nowelizowanej ustawie o lasach dobiegła końca. Jakie wnioski i koncepcje obmyślili „wielcy” świata leśnego w mazurskiej Malinówce? Przede wszystkim należy się spodziewać poważniejszych zmian w systemie kadrowym LP.

Czytaj więcej

Konkurs dla prenumeratorów i konkurs fotograficzny - rozdanie nagród

Tradycyjnie jak co roku sypią się nagrody wokół - tak brzmiało w ubiegłym roku hasło w świątecznej krzyżówce „Lasu Polskiego”. To zdanie doskonale ilustruje także to, co działo się 22 lutego w pałacu rektora SGGW. Deszcz nagród posypał się na zwycięzców dwóch konkursów organizowanych przez nasz dwutygodnik - konkursu dla prenumeratorów „Lasu Polskiego” i konkursu fotograficznego „Las w moim obiektywie 2007”. Oba od 11 lat na uroczystości rozdania nagród występują w duecie.

Czytaj więcej

Powrót do Macierzy nie dla wszystkich...

Nowy rok dla 10 szkół leśnych rozpoczął się pod skrzydłami Ministerstwa Środowiska. Spośród niemal 30 istniejących średnich szkół leśnych Ministerstwo Środowiska było zainteresowane przejęciem 13, które funkcjonowały jako resortowe przed reformą w 1999 r. Ostatecznie od 1 stycznia w gestii resortu znalazły się szkoły w: Białowieży, Biłgoraju, Brynku, Goraju, Lesku, Miliczu, Rogozincu, Starościnie, Warcinie i Zagnańsku. Niestety wciąż niejasna pozostaje sytuacja technikum leśnego w Tucholi.

Czytaj więcej

Jerzy Piątkowski - nowy dyrektor Lasów Państwowych

10 grudnia 2007 r. minister środowiska powołał Jerzego Piątkowskiego na stanowisko dyrektora generalnego Lasów Państwowych.– Nie będę przeprowadzał w Lasach rewolucji – powiedział po odbiorze nominacji Jerzy Piątkowski. – Pewne zmiany organizacyjne i kadrowe będą miały miejsce, ale spokojnie i bez pośpiechu – dodał.

Czytaj więcej

Nowy minister

Od 16 listopada mamy nowego szefa resortu środowiska. Jest nim 66-letni prof. Maciej Nowicki, założyciel i wieloletni prezes EkoFunduszu. Minister (bezpartyjny) ma już pewne doświadczenie rządowe – w 1989 r. został podsekretarzem stanu w MOŚZNiL, po dwóch latach na krótko objął kierownictwo tego resortu w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.Profesor Nowicki jest absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej Politechniki Warszawskiej. Na Politechnice doktoryzował się i uzyskał habilitację z zakresu ochrony atmosfery. Jest też wieloletnim pracownikiem PAN.

Czytaj więcej

V konferencja MPOLE "Lasy dla lepszego życia"

Przez dwa listopadowe dni (5–6) w warszawskim hotelu Sheraton trwała V konferencja Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie. Jej efektem są dokumenty dotyczące współpracy na płaszczyźnie leśnej 46 państw sygnatariuszy, których przedstawiciele byli obecni na sali obrad.

Czytaj więcej

Komitety o Lasach

Jeszcze przed wyborami poprosiliśmy komitety wyborcze partii startujących w wyborach parlamentarnych o odpowiedź na trzy pytania dotyczące przyszłości PGL LP. 1. Czy Państwa ugrupowanie po wygranych wyborach zamierza zmieniać państwowy charakter Lasów Państwowy (chodzi o ich sprywatyzowanie), a jeżeli tak, to czym będzie to podyktowane? 2. Czy jeżeli zostanie utrzymany państwowy, wyjątkowy charakter Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, to czy Państwa ugrupowanie zamierza zmienić coś w funkcjonowaniu firmy (np. komercjalizacja)? 3. Czy Państwa ugrupowanie zamierza po wygranych wyborach zmienić reguły zatrudniania w Lasach Państwowych (wprowadzenie konkursów na stanowiska kierownicze i w służbie leśnej w miejsce powołań/odwołań sprzyjających upolitycznieniu kadr)? Odpowiedziało na nie tylko pięć komitetów wyborczych (z dziesięciu) pomimo tego, że osiem potwierdziło otrzymanie pytań. A oto odpowiedzi (według kolejności alfabetycznej):

Czytaj więcej

Leśnicy chcą rządzić

Liczna grupa leśników, którzy mają ambicje zasiąść w sejmie (53 osoby), będzie mierzyć się z ogromną konkurencją – o miejsce w izbie niższej parlamentu stara się w sumie ponad 6 tysięcy osób. Kandydatów wyszukaliśmy na podstawie deklarowanego zawodu: „leśnik”, „inżynier leśnictwa”, „mgr inż. leśnictwa”, "leśniczy", jako "inżynier" występuje Eugeniusz Zbytnik, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. Oczywiście pośród nich są też osoby, które od wielu lat nie praktykują tej profesji.

Czytaj więcej

Zaproszenie na brydżowe mistrzostwa leśników do Płońska

Tegoroczne Mistrzostwa Polski Leśników w Brydżu Sportowym zaplanowano w dniach 18-20 października. Organizatorem 20. edycji tej imprezy jest Nadleśnictwo Płońsk, a rozgrywki odbędą się w tamtejszych obiektach Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Zawodnicy, którzy powinni rekrutować się spośród pracowników leśnictwa i instytucji związanych z leśnictwem, zagrają w czterech kategoriach (indywidualna, pary IMPY i MAXY, teamy). Organiatorzy serdecznie zapraszają.Regulamin mistrzostw do pobrania (pdf) 

Czytaj więcej

Wielka rocznica PTL

To było prawdziwe święto leśnictwa. Sto lat po pierwszym ogólnopolskim zjeździe leśnicy znów zawitali do Krakowa. I to w liczbie sięgającej tysiąca!Okazja do świętowania podczas 107. zjazdu Polskiego Towarzystwa Leśnego była podwójna. Prócz setnej rocznicy kongresu, który w 1907 r. zgromadził leśników z trzech zaborów, była to 125 rocznica powstania PTL. 

Czytaj więcej

Orkiestra z Tucholi ma już 40 lat!

Z tej okazji Zespół Szkół Leśnych w Tucholi zaprasza na jubileuszowy koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych pod batutą Mirosława Pałczyńskiego, który odbędzie się 21 września na terenie szkoły w „starej stołówce” o godz. 17.

Czytaj więcej

Dopłaty zalesieniowe wg nowych reguł

Ukazało się właśnie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa w sprawie dofinansowania zalesień. Dokument szczegółowo określa warunki i kwoty, o jakie mogą się ubiegać rolnicy w ramach działania „Zalesianie gruntów rolnych oraz zalesianie gruntów innych niż rolne", wynikającego z PROW na okres 2007–2013. Nowością są dopłaty do zalesień na gruntach innych niż rolne oraz zalesień z wykorzystaniem sukcesji naturalnej.

Czytaj więcej

Niemiec idzie!

Leśniczówka w Nartach przez kilka dni stała się najsłynniejszym miejscem w kraju. Czy „Nowe Westerplatte”, jak obwołał Narty poseł Mirosław Orzechowski z LPR, rozpoczęło kolejną kampanię wrześniową i teraz czekać tylko na Mławę, Bzurę, Modlin i wreszcie Kock?Skąd się bierze problem leśniczówki, która decyzją Sądu Najwyższego wróciła do obywatelki Niemiec Agnes Trawny? Zacznijmy od tego, że niemal 1/3 terytorium współczesnej Polski to tereny wchodzące do 1945 r. w skład Niemiec. Jak podają statystyki w 1939 r. zamieszkiwało je 7,1 mln Niemców i 1,3 mln Polaków. Ze 101 tys. km2 część – ok. 23 tys. km2 – należała do niemieckiej enklawy Prus Wschodnich. Leśnymi terenami Mazurami i Warmii zarządza teraz w większości RDLP w Olsztynie. I właśnie tutaj, w Nadleśnictwie Szczytno, wydarzył się precedens, który może zapoczątkować serię podobnych przypadków.

Czytaj więcej

Lesko wraca!

Jak już informowaliśmy, starostwo w Lesku zdecydowanie odmówiło zgody na przekazanie resortowi środowiska technikum leśnego. Wydało nawet decyzję o wygaszeniu trwałego zarządu LP nad gruntami, na których postawiony jest budynek. Od decyzji odwołało się, reprezentujące Lasy Państwowe Nadleśnictwo Lesko. Po rozpatrzeniu odwołania, Wojewoda Podkarpacki Ewa Draus uchyliła decyzję starosty. 18 czerwca rada powiatu podjęła uchwałę zobowiązującą starostę do przekazania technikum Ministrowi Środowiska!MTR

Czytaj więcej

Fanfary dla zwycięzców

16 lutego ursynowski pałac – siedziba rektora SGGW – co rusz rozbrzmiewał dźwiękiem myśliwskich fanfar. Odgrywano je dla zwycięzców konkursu „Las w moim obiektywie” i konkursu dla prenumeratorów Lasu Polskiego.Była to szczególna uroczystość, do której przygotowania trwały w zasadzie cały rok: w ciągu całego roku bowiem nadsyłano zdjęcia na konkurs fotograficzny. Rywalizujący przysyłali co miesiąc po trzy zdjęcia, uczestnicząc w ten sposób w trwającej od stycznia do grudnia 2006 foto-lidze. Przez ręce jury przeszło aż 3374 prace 301 autorów, spośród których 45 pokazano na wystawie konkursowej w rektoracie SGGW.  

Czytaj więcej