strona główna

Aktualności

Uroczystość religijno-patriotyczna na Cmentarzu-Mauzoleum w Palmirach

14 września w Święto Podwyższenia Krzyża o godz. 16.00 na cmentarzu - mauzoleum w Palmirach odbędzie się uroczystość religijno-patriotyczna w intencji palmirskich ofiar terroru niemieckiego oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej żołnierzy, powstańców i mieszkańców w Puszczy Kampinoskiej. Nabożeństwo odprawi Ks. kardynał Kazimierz Nycz – arcybiskup – metropolita warszawski. Część patriotyczno-wojskową poprowadzi Dowództwo Garnizonu Warszawa.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS Series

Już w przyszły weekend 6-9 września w norweskim Lillehammer zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata STIHL® TIMBERSPORTS® Series.

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym

Komitet Organizacyjny XIII Mistrzostw Polski Pracowników Lasów Państwowych w Tenisie Stołowym, informuje o zbliżających się zawodach.

Czytaj więcej

Trąba powietrzna w Borach Tucholskich - Opanowują sytuację

Dzień 14 lipca zapadnie w pamięci leśnikom z terenu nadleśnictw zarządzających lasami w okolicach Borów Tucholskich. W Trzebcinach i Osiu(RDLP w Toruniu) oraz Lubichowie (RDLP w Gdańsku) żywioł spustoszył ok. 650 ha lasów, niszcząc lub uszkadzając ponad 125 tys. m3 drzew.

Czytaj więcej

Przywracanie populacji sokoła wędrownego - Wsiedlania kolejny etap

28 czerwca i 1 lipca na terenie Leśnictwa Kukawy w Nadleśnictwie Włocławek przeprowadzono kolejne wsiedlanie młodych sokołów wędrow-nych na obszary leśne. W dwóch przygotowanych wcześniej sztucznych gniazdach umieszczono po sześć ptaków. Młode sokoły powinny się zaadaptować się do sztucznych gniazd, toteż będą przebywać w nich do czasu, aż będą zdolne do samodzielnego lotu, tj. przez ok. 10 dni. Będą wówczas systematycznie dokarmiane przez miejscowych leśników. W tym czasie miałyby uznać las za miejsce swojego urodzenia.

Czytaj więcej

Usługi doradcze dla właścicieli lasów - Nowe rozporządzenie

Pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie akredytacji podmiotów świadczących usługi doradcze w ramach działania „Korzystanie z usług doradczych przez rolników i posiadaczy lasów” objętego PROW na lata 2007–13.

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Drwali - Warkot pił w Gołuchowie

Najlepsi polscy drwale, wyłonieni w eliminacjach krajowych, spotkali się na Mistrzostwach Polski Drwali w Gołuchowie. Organizatorami zawodów rozegranych 13–14 lipca, było Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych oraz Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych. Zawodnicy walczyli nie tylko o tytuł Mistrza Polski, ale także o zakwalifikowanie do kadry narodowej na wrześniowe Mistrzostwa Świata Drwali na Białorusi.

Czytaj więcej

Straty w wielkopolskich lasach - Wichura za wichurą

Dwie wichury, które w lipcu przeszły nad północną Wielkopolską spowodowały znaczne zniszczenia w lasach RDLP w Pile. Zalegająca masa drewna wyniosła 51 tys. m3. Na terenach pohuraganowych wprowadzone zostały zakazy wstępu do lasu.

Czytaj więcej

Łódzki Szlak Konny - Wio, koniku, najdłuższą trasą w Europie!

Ma ponad 2000 km i składa się z dwóch pętli – oplatającej aglomerację łódzką i biegnącej przez całe województwo. Patronem szlaku jest mjr Henryk Dobrzański, ps. Hubal, dowódca partyzancki z okresu II wojny światowej, postać ściśle związana z tradycjami jeździeckimi województwa łódzkiego.

Czytaj więcej

Zawody Drwali w Koszęcinie - Makita zaprasza!

Firma Makita Sp. z.o.o (sponsor główny) ma przyjemność zaprosić na Zawody Drwali w Koszęcinie w dniach 28-29 lipca 2012 roku. Zawody będą eliminacjami do Mistrzostw Polski Drwali 2013. Jednocześnie z zawodami odbędzie się piknik Łowiecko-Leśny "Cietrzewisko" zorganizowany przez Zespół Tańca i Pieśni "Śląsk" im. Stanisława Hadyny.

Czytaj więcej

Zmarł Wojciech Fonder, dyrektor RDLP w Warszawie

W dniu 22 lipca odszedł nagle dotychczasowy dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Wojciech Fonder.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Nurzec - Wizyta duchownych prawosławnych

Nadleśnictwo Nurzec, kultywując zwyczaj spotkań z duchowieństwem, zorganizowało 6 maja konferencję, w której udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa prawosławnego pod przewodnictwem abp Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Czytaj więcej

Zul i nadleśnictwo - Nie samą pracą

Zawody wędkarskie firm wykonujących usługi, to sposób, w jaki 8 czerwca odbywała się integracja ludzi lasu na terenie Nadleśnictwa Międzychód. O statuetkę prezesa regionalnego oddział SPL w Szczecinie walczyło kilkunastu wędkarzy reprezentujących firmy współpracujące, jak również pracownicy firmy organizatora. Poza konkursem udział w zawodach wziął nadleśniczy i organizatorzy.

Czytaj więcej

Ustawa o ochronie przyrody - Rząd popiera obywateli

Trudno było oczekiwać innego podejścia Rady Ministrów do obywatelskiego projektu zmiany ustawy o ochronie przyrody, przewidującego wyłączenie samorządów spośród organów uzgadniających powstanie, rozszerzenie lub likwidację parków narodowych i pozostawienie im jedynie możliwości opiniowania tych projektów. Na posiedzeniu 26 czerwca rząd ogłosił pełne poparcie dla tej poprawki, z zastrzeżeniem mówiącym, że decyzje takie powinny uwzględniać zarówno potrzeby ochrony przyrody, jak i potrzeby lokalnych społeczności.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Staszów - Wystartowali dla Kasi

Leśnicy, strażacy, policjanci i... księża wzięli udział w charytatywnym turnieju służb mundurowych. Impreza, która odbyła się 6 czerwca w Staszowskim Ośrodku Kultury w Staszowie, połączona z występami artystycznymi, miała na celu zbiórkę funduszy na leczenie trzynastoletniej Kasi Gondek.

Czytaj więcej

Sesja PTL - Odnowienia po huraganie

20 lipca ub. roku nad lasami Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka przeszła trąba powietrzna. Bilans szkód tego feralnego dnia w całym nadleśnictwie wyniósł ok. 100 tys. m3, na łącznym obszarze 5 tys. ha. Nie bez przyczyny 14 czerwca właśnie na terenie tego Nadleśnictwa odbyła się konferencja poświęcona szkodom wyrządzanym w lasach przez wiatr.

Czytaj więcej

Środki chemiczne na szkółkach - Walka o zakazane

Dobrowolny certyfikat gospodarki leśnej nie ogranicza się wyłącznie do respektowania odnośnego prawa. Wartość certyfikatu wyraża się między innymi w tym, że jego posiadacze mogą poszczycić się spełnieniem wymogów dodatkowych, ustalanych na poziomie światowym – dla dobra lasów w Polsce i na całym świecie. Takimi słowy można w skrócie opisać ideę, jaka przyświeca certyfikowaniu naszych lasów w systemie FSC. Jednak czy ta dobrowolność zawsze musi oznaczać bezkrytyczną zgodę na zapisy ograniczające listę preparatów stosowanych na szkółkach leśnych?

Czytaj więcej

FSC-Polska - Zarząd przeprasza i zmienia się

Komentarz do najnowszych, jeszcze niezatwierdzonych, „Zasad, kryteriów i wskaśników FSC” ukazał się 1 lutego i narobił sporo zamieszania. Na tyle dużo, że FSC-Polska wycofało dokument, przepraszając za użyte sformułowania. Wkrótce też doszło do zmiany zarządu.

Czytaj więcej

Nowa siedziba DGLP - Znowu na swoim?

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zainteresowana jest zakupem działki w Warszawie pod budowę budynku biurowego nowej siedziby. Nie będzie to tania inwestycja.

Czytaj więcej

Spotkania ze sztuką w Goraju - Inaczej patrzący na naturę

W dniach 8–18 czerwca gorajski zamek gościł artystów malarzy i fotografików, którzy przybyli tu na Ogólnopolski Plener Malarsko-Fotograficzny pod hasłem „Malowanie ze Świętym Hubertem”. Plener świetnie wpisał się w 100-lecie istnienia zamku.

Czytaj więcej