strona główna

Aktualności

Straż Leśna - Nowe oznaki funkcjonariuszy

Podczas narady dotyczącej zamówień publicznych 2–3 września w Ossie dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny uroczyście przekazał dyrektorom regionalnym LP nowe oznaki dla strażników leśnych. Zakupy oznaczeń zostały zrealizowane centralnie przez DGLP na podstawie zapotrzebowań zgłaszanych przez kierowników jednostek.

Czytaj więcej

Działalność edukacyjna - Żubry zawitały do stolicy

Leśnicy z nadleśnictw Białowieża, Borki, Czarna Białostocka, Waliły, Knyszyn (RDLP w Białymstoku), Celestynów, Jabłonna (RDLP w Warszawie), Stuposiany, Lutowiska (RDLP w Krośnie), DGLP i CILP, a także działacze Stowarzyszenia Miłośników Żubrów wspólnie edukowali warszawiaków nt. największego lądowego ssaka Europy. 27 i 28 sierpnia, uzbrojeni w najróżniejsze pomoce naukowe, przykuwali uwagę odwiedzających stołeczny ogród zoologiczny.

Czytaj więcej

Ochrona przeciwpożarowa - NIK pozytywnie o działaniach LP

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki audytu przeprowadzonego w latach 2016–18, sprawdzającego prawidłowość i skuteczność zabezpieczenia pożarowego lasów. Obiektem zainteresowania inspektorów było osiem nadleśnictw w I kategorii zagrożenia pożarowego i osiem komend PSP. NIK szukała odpowiedzi na pytania, czy prawidłowo planowano i skutecznie realizowano przedsięwzięcia w zakresie zabezpieczenia ppoż., oceniała jakość działań profilaktycznych i wydatkowanie przez LP środków na ochronę ppoż. Strażacy zostali zaś zweryfikowani pod kątem sprawowania nadzoru nad działalnością ppoż. leśników.

Czytaj więcej

Gorczański Park Narodowy - Poszerzyli ofertę edukacyjną

Pięknym zabytkiem staropolskiej architektury jest oficyna na terenie parku dworskiego hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej, którym zarządza Gorczański Park Narodowy. Tam też zrealizowano projekt „Adaptacja zabytkowego obiektu architektonicznego na Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego PN wraz z zagospodarowaniem edukacyjnym parku dworskiego w Porębie Wielkiej”. Na ten cel Park otrzymał 2 mln zł dofinansowania z POIiŚ 2014–20.

Czytaj więcej

Turniej Leśników - Torunianie górą!

Już po raz 11. brać leśna zmierzyła się w Turnieju Leśników organizowanym przez RDLP w Szczecinku. 24 sierpnia w szranki z gospodarzami stanęli zawodnicy z Piły i Torunia. Jednak to ci ostatni mogli podsumować swój występ, głosząc: veni, vidi, vici.

Czytaj więcej

Obchody 95-lecia LP - Leśne święto w Pile

By uczcić 95-lecie Lasów Państwowych, pilscy leśnicy spotkali się z mieszkańcami miasta i okolic w centrum stolicy regionu – w Parku na Wyspie. Miejsce to, będące głównym obszarem wypoczynkowym w okolicy, na jeden dzień przeobraziło się w leśne miasteczko.

Czytaj więcej

Zawody drwali - Leśnicy na Agrobieszczadach

Coroczne Targi Rzemiosła, Przedsiębiorczości i Leśnictwa (27–28 lipca) po raz 24. zorganizowane w Lesku zgromadziły tysiące odwiedzających. Nie zabrakło nań nadleśnictw z terenu RDLP w Krośnie. Oprócz stoisk leśnicy zorganizowali salę audiowizualną, gdzie emitowano filmy zrealizowane przez Telewizję Obiektyw, m.in. „Czas leśnych kurierów”.

Czytaj więcej

Fundacja Pomoc Leśnikom - Prośba o wsparcie dla leśnika z Birczy

Z przykrością informujemy, że 5 maja 2019 r. stanął w płomieniach nowy dom naszego kolegi Zbigniewa Kopczaka, nadleśniczego Nadleśnictwa Bircza. Kilka jednostek Straży Pożarnej walczyło z żywiołem całą noc – co się nie spaliło, zostało zalane, łącznie z wyposażeniem wnętrz. Szkody są bardzo duże, dom wymaga odbudowy części spalonej oraz generalnego remontu pozostałych pomieszczeń, a nie ma możliwości pokrycia strat z odszkodowania. Fundacja Pomoc Leśnikom zadeklarowała wsparcie finansowe. Pomóc może też każdy człowiek dobrej woli, wpłacając pieniądze na konto Fundacji: BGŻ SA Krosno 24 2030 0045 1110 0000 0024 6150 z dopiskiem: Pożar – Zbigniew Kopczak. Koleżanki i koledzy z terenu RDLP w Krośnie

Czytaj więcej

Działalność społeczna - Emerytom razem raźniej

Gdy codzienna praca jest już przeszłością, szczególnie mogą doskwierać samotność i starość. Wtedy kontakt z drugim człowiekiem i wsparcie są po prostu zbawienne. Dlatego warto być aktywnym nawet na emeryturze. Udowadnia to Stowarzyszenie Emerytów Leśnych „Konar” działające przy Nadleśnictwie Stary Sącz (RDLP w Krakowie). Zawiązano je w 2013 r., choć oficjalną działalność rozpoczęło cztery lata później. Początkowo były to kilkunastoosobowe spotkania emerytów, podczas których wyłoniły się formuła, zakres, cele i struktura przyszłego stowarzyszenia.

Czytaj więcej

Arboreta - Dofinansowanie dla Rogowa

Położone w podłódzkim Rogowie Arboretum SGGW zostanie zmodernizowane dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Umowę na dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej” zawarto 11 lipca.

Czytaj więcej

Straż Leśna - Wstrzelić się w puchar

Strażnicy leśni z całej Polski walczyli o Puchar Dyrektora Generalnego LP w 11. Strzeleckich Mistrzostwach Polski Straży Leśnej. 24–26 czerwca na terenie Centrum Szkolenia Strzeleckiego LP im. Jana Wendy w Plaskoszu k. Tucholi zebrali się reprezentanci wszystkich regionalnych dyrekcji, którzy oprócz sportowej rywalizacji wzięli udział w szkoleniach. Dotyczyły one ratownictwa medycznego, podnoszenia kwalifikacji strzeleckich na trenażerze laserowym, kładły nacisk na bezpieczeństwo, profesjonalizm i obycie z bronią.

Czytaj więcej

Klęska 2017 - Szkółkarze dadzą radę!

Zagospodarowanie powierzchni po drzewostanach zniszczonych przez nawałnicę z 2017 r. pochłonie w ciągu pięciu lat nawet 180 mln sadzonek, z czego 130 mln sadzonek sosny. To wyzwanie dla produkcji szkółkarskiej. By mu sprostać, w Nadleśnictwie Dobrzejewice (RDLP w Toruniu) poczyniono w ostatnich latach inwestycje, dzięki którym kompleks szkółkarski Bielawy zyskał dwa namioty przeznaczone do produkcji kontenerowej oraz pola zraszania.

Czytaj więcej

Turystyka - Drezyny wrócą do Komańczy?

Krajobraz kulturowy wtopiony w leśne ostępy coraz częściej staje się obiektem zainteresowania pasjonatów. Dotyczy to zwłaszcza kolejek leśnych, do których być może dołączy odcinek Rzepedź–Duszatyn Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. O jego przejęcie od Lasów Państwowych ubiega się nowo powstała fundacja „Torem Osławy”, która planuje uruchomić ruch drezynowy i promować szlaki piesze i rowerowe.

Czytaj więcej

Polskie Drzewo Roku 2019 - Bez czarny wzbudził uznanie

W tegorocznej 9. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył ponad 200-letni bez czarny z Rzeszowa. Zgłoszony przez mieszkankę osiedla, zdobył aż 2315 głosów internautów! Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta.

Czytaj więcej

Bank Danych o Lasach - Jeszcze więcej i lepiej!

Dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu Biuru Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej przez Lasy Państwowe Bank Danych o Lasach zyska nowe funkcjonalności. 16 lipca umowę w tej sprawie na lata 2019–23 podpisali Janusz Dawidziuk, dyrektor BULiGL, i Andrzej Konieczny, dyrektor generalny LP.

Czytaj więcej

Dlaczego warto dołączyć do FSC®? Artykuł sponsorowany.

Pracując dla FSC poczujesz się częścią międzynarodowej organizacji, która tworzy najbardziej wiarygodny system certyfikacji gospodarki leśnej na świecie. Nasze standardy wyznaczamy biorąc pod uwagę aspekty społeczne, przyrodnicze i ekonomiczne. Nasza praca wymaga więc współpracy z wieloma organizacjami i grupami interesów, zarówno w Polsce,jak i na świecie. FSC jest więc jedyną w swoim rodzaju platformą dialogu.

Czytaj więcej

Lasy prywatne - Nagroda im. Kazimierza Szeptyckiego

Lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa zyskują uwagę coraz szerszego grona specjalistów. Wśród nich wyróżnia się Piotr Gołos (na fot. w środku ), któremu Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów 12 maja wręczyło nagrodę im. Kazimierza Szeptyckiego – na początku XX w. prezesa Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego, leśnika i właściciela lasów, realizatora nowoczesnych nauk leśnych.

Czytaj więcej

Nadleśnictwo Brodnica - W służbie lasom i ojczyźnie

Od czerwca Nadleśnictwo Brodnica z dumą prezentuje swój sztandar. W akcie jego nadania dyrektor RDLP w Toruniu Bartosza Bazela napisał: (...) Sztandar jako symbol godności, honoru i wyznawanych wartości buduje poczucie przynależności. Jest znakiem, który jednoczy pracowników w służbie Lasom Państwowym i społeczeństwu. Ufundowany przez ludzi związanych zawodowo z lasem oraz zaprzyjaźnionych z Nadleśnictwem Brodnica. Niech ten sztandar będzie świadkiem Waszych sukcesów, oparciem w chwilach zwątpienia oraz zobowiązaniem do godnego wypełniania obowiązków w służbie Lasom.

Czytaj więcej

Life+ ForBiosensing - Badania na półmetku

Prace nad zapoczątkowanym w 2014 r. projektem Life+ ForBiosensing „Kompleksowy monitoring dynamiki drzewostanów Puszczy Białowieskiej z wykorzystaniem danych teledetekcyjnych” idą pełną parą i wchodzą w kolejny sezon pomiarowy. Jednak równie ważne jak wykonywanie zadań są systematyczne konsultacje w ramach komitetu sterującego przedsięwzięcia – zebrania, na których interesariusze dowiadują się o postępach i wnoszą uwagi co do realizacji badań. Ostatnie odbyło się 14 czerwca w Sękocinie Starym. Stawili się na nim leśnicy i pracownicy naukowi realizującego projekt Instytutu Badawczego Leśnictwa.

Czytaj więcej

Pielgrzymki leśników - Modlili się o trwałość leśnictwa

7 czerwca już po raz ósmy ponad 400 leśników ze wszystkich nadleśnictw RDLP w Lublinie wraz z rodzinami i zaproszonymi gośćmi z sąsiednich dyrekcji LP pielgrzymowało do Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu nad Bugiem. Inicjatorem wydarzenia, które na stałe wpisało się do lokalnego kalendarza, od 2012 r. jest Nadleśnictwo Chotyłów. Tym razem pielgrzymce towarzyszyła regionalna narada leśników.

Czytaj więcej