strona główna

Co warto przeczytać

Chojnowski Park Krajobrazowy

Chojnowski Park Krajobrazowy - nowe wydawnictwaLasy w sąsiedztwie Warszawy do niedawna nie miały szczęścia do wydawnictw. Mimo olbrzymiego zainteresowania turystycznego i rekreacyjnego przez lata brakowało solidnych przewodników i opracowań umożliwiających odwiedzenie skrytych wśród nich atrakcji przyrodniczych i kulturowych. Ze zrozumiałych względów wyjątkiem był tu Kampinoski Park Narodowy. Szczególną pustką wydawniczą charakteryzowały się Lasy Chojnowskie, w znacznej części pokrywające się granicami z obszarem Chojnowskiego Parku Krajobrazowego. Na szczęście dzięki staraniom Zespołu Parków Krajobrazowych Mazowieckiego, Chojnowskiego i Brudzeńskiego i przy współpracy z Wydawnictwami: Rewasz, Compass i Hajstra dotkliwa pustka została wypełniona. Oto na przełomie 2007 i 2008 roku pojawiły się aż trzy publikacje poświęcone temu terenowi.

Czytaj więcej

Ptaki i Las

PtakiAndrzej G. KruszewiczLasDorota Zawadzka, Marek Sławski OW Mulico 2007To już kolejna w historii wydawnictwa Multico seria popularnych przewodników opisujących otaczającą nas przyrodę. Tym razem są to dwa zeszyty - dosłownie, bo mają format A5 i foliową okładkę znaną z zeszytów szkolnych - poświecone ptakom oraz lasowi, a opatrzone wspólnym określeniem "Wademecum miłośnika przyrody". Solidna okładka i format mają podkreślać terenowy charakter książek. Autorem tomiku "Ptaki" jest doskonale znany warszawski weterynarz i ornitolog Andrzej Kruszewicz, natomiast tom pt. "Las" napisali Dorota Zawadzka  i Marek Sławski (reprezentuje Wydział Leśny SGGW).

Czytaj więcej

Monitoring chrabąszczowatych

Monitoring i ograniczanie populacji chrabąszczowatych w LP w 2007 roku (film DVD) Michał Ogrodowczyk ORWLP 2007RDLP w Łodzi od 1995 r. boryka się z narastającym problemem szkód powodowanych przez chrabąszcze - majowego i kasztanowca. Przyczyn dzisiejszych kłopotów upatruje się w rabunkowejj gospodarce leśnej z okresu wojny oraz w ekstensywnym rolnictwie. Lasy rosnące na obszarach porolnych oraz przetrzebione przez okupantów stanowią znaczną część Puszczy Pilickiej i innych kompleksów w centralnej Polsce. Zapewne dlatego owady z rodziny chrabąszczowatych czują się w nich bardzo dobrze, czego świadectwem jest fakt, że w ostatnich latach zagrażały ok. 50 tys. ha lasów. Sytuacja stała się na tyle poważna, że podjęto decyzję o wielkoobszarowym zwalczaniu chemicznym owadów, które w 2007 r. przeprowadzono na obszarze kilku nadleśnictw w łódzkiej i radomskiej rdLP. Tam oraz w dyrekcjach krośnieńskiej i lubelskiej dodatkowo zastosowano mechaniczny zbiór chrząszczy.

Czytaj więcej

Parki narodowe

Parki narodowe Romuald Olaczek OW Mulico 2007Seria wydawnictw albumowych ukazująca się pod wspólnym tytułem "Prawdziwa Polska" doczekała się kolejnego tomu. Po "Skarbach Nadwiślańskiej Krainy", a także autorskich tomach poświęconych Biebrzy (braci Kłosowskich) oraz Warmii i Mazurom (Waldemara Bzury), ukazała się kolejna zbiorowa praca poświęcona polskim parkom narodowym. Autorem tekstu jest znany łódzki naukowiec, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, prof. dr hab. Romuald Olaczek. Doborem zdjęć zajęła się podróżniczka i dziennikarka Katarzyna Sołtyk, zaś ich autorzy to w znacznej części najbardziej znane postaci fotografii przyrodniczej w Polsce - Bilińscy, Fabijański, Kłosowscy, Kosińscy, Skórnicki, Tabor i in. To oni wyznaczają poziom tej książki, a ich zdjęcia przenoszą nas w świat nadmorskich wydm i klifów, jezior Suwalszczyzny, Borów Tucholskich i Wielkopolski, nad Biebrzę i Narew, Wartę, Drawę do dzikich puszcz i bagien Białowieży, Polesia, Roztocza, Kampinosu oraz w polskie góry.

Czytaj więcej

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)

Magazyn Leśny Kujaw i Pomorza (DVD)Tomasz Klinger (realizacja) Agencja PRO-FILM 2007Toruńska RDLP błysnęła pomysłem, a realizatorzy wykonaniem ciekawej płyty DVD, dołączonej do wydawanego przez dyrekcję Biuletynu nr 4/07. Zawiera ona 8 odcinków Magazynu Leśnego Kujaw i Pomorza, programu telewizyjnego - emitowanego przez TVP regionalną od 14 maja ub. roku - o charakterze edukacyjnym, przybliżającego różne aspekty pracy leśników. Pierwszy odcinek ogólnie prezentuje lasy dyrekcji, z Puszczą Bydgoską, Borami Tucholskimi i Lasami Gostynińsko-Włocławskimi na czele. Kolejne poświęcono hodowli, zagrożeniom i ochronie lasu, drewnu, jako szlachetnemu surowcowi, ekologizacji w lasach, edukacji leśnej i gospodarce łowieckiej.

Czytaj więcej

Ochrona lasów przed pożarami

Ochrona lasów przed pożaramiKarol Wiler CILP 2007Pożary są obecnie jednym z najważniejszych zagrożeń dla lasów. Szacunkowo ok. 40% lasów świata narażona jest na ich oddziaływanie. Dla Europy i Polski wskaźnik ten jest znacznie wyższy - odpowiednio 65% i 80%. W niektórych regionach naszego kraju płonące lasy stanowią aż połowę wszystkich rejestrowanych tam pożarów. Te i wiele innych zatrważających danych pochodzi ze wznowionej właśnie książki poświęconej pożarom w lasach. Jej wcześniejsze wydanie (2000 r.) zostało uzupełnione, poprawione i opublikowane z myślą o strażakach oraz ludziach zawodowo związanych z leśnictwem i ochroną lasów.

Czytaj więcej

Leśnictwo stymulatorem rozwoju

Leśnictwo stymulatorem rozwoju regionalnego Ewa Ratajczak (red.) CILP 2007Wzrastająca po wejściu do UE rola leśnictwa w rozwoju obszarów wiejskich oraz polityce regionalnej doczekała się wreszcie solidnej analizy. Jej autorki (Gabriela Bidzińska, Ewa Ratajczak, Aleksandra Szostak) reprezentują Instytut Technologii Drewna, a ich pracą słusznie zainteresowała się DGLP, na której zlecenie wydano tę blisko 250-stronicową książkę. Jest to wynik kilkuletnich badań oceniających faktyczne miejsce i rolę leśnictwa i drzewnictwa w wyrównywaniu różnic rozwoju regionów. I właśnie regionalne ujęcie jest atutem tej pracy. Regionalne tzn. odnoszące się do województw, a nie rdLP. Być może dla leśników będzie to pewnym utrudnieniem, jednak zdecydowanie bardziej istotną grupą odbiorców tej książki powinni być urzędnicy i samorządowcy szczebla wojewódzkiego, powiatowego i gminnego, a także działacze społeczni zajmujący się ochroną środowiska w połączeniu z rozwojem regionalnym.

Czytaj więcej

Sztuka wabienia jeleni

Sztuka wabienia jeleni (film DVD) Wojciech Misiukiewicz OIKOS 2007 Film jest kolejną propozycją bliższego przyjrzenia się tajnikom łowiectwa. Autor zabiera nas w mistyczny świat jelenich godów. Korzystając z wieloletniego doświadczenia wytrawnych myśliwych-jeleniarzy Jerzego Ślusarskiego i Bogdana Michalaka, prezentuje tajniki polowania w czasie rykowiska. Obydwu przewodników lepiej nie można było wybrać. Pierwszy ma na rozkładzie ponad 150 byków (pokazany w filmie gabinet myśliwski Ślusarskiego z pewnością wzbudzi zazdrość niejednego nemroda), drugi jest mistrzem wabienia.

Czytaj więcej

Broń myśliwska

Broń myśliwska Marek Czerwiński Bellona 2007Nowa książka znanego myśliwego i miłośnika broni jest łatwym w odbiorze poradnikiem pomagającym myśliwemu dokonać wyboru broni, amunicji i oprzyrządowania. Rozpoczyna się rozważaniami poświęconymi doborowi kalibru broni, zakupowi używanego sprzętu optycznego i sztucera. Dalej pojawiają się informacje o doborze broni na safari, rodzajach zamków broni śrutowej i kulowej, uszkodzeniach luf, zasięgach pocisków kulowych i rykoszetach, penetracji przeszkód przez pociski, przestrzeliwaniu broni, jej oznakowaniu oraz o treningu strzeleckim.

Czytaj więcej

Bajki o dobrych

Bajki o dobrych wilkach(płyta CD) WWF 2007Płyta jest częścią projektu WWF pt. "Duże drapieżniki w Polsce", poświęconego ochronie tych zwierząt oraz zmianie społecznego podejścia do nich. Z badań zamówionych przez WWF wynika, że 40% naszych rodaków wciąż wierzy, że wilki stanowią dla nich zagrożenie. Zmianie stereotypu ma posłużyć pięć nieznanych dotychczas bajek opowiadających o dobrych wilkach oraz ich przyjaźni i współpracy z ludźmi. Autorami opowieści są Dominika i Arek Uhlig, Katarzyna i Jakub Urlich, Urszula Rybicka, Grażyna Nowak oraz Katarzyna Dowbor.

Czytaj więcej

Zwierzęta Polski

Zwierzęta Polski Spotkania Sławomir Wąsik Mulico 2007 Książka jest trzecią z serii bogato ilustrowanych wydawnictw prezentujących polską przyrodę (poprzednie to doskonałe dwutomowe dzieło Andrzeja Kruszewicza "Ptaki Polski"). Układem nawiązuje do poprzedniego dwuczęściowego wydawnictwa, jednak wykonanie nie jest już tak perfekcyjne. Rozdziały poświęcone blisko 80 gatunkom ssaków, ptaków, gadów, płazów i bezkręgowców są w treści bardzo niejednorodne. W jednych pojawiają się opisy spotkań, podchodów i przygód autora, w innych zupełnie brak osobistych doświadczeń, a tekst jest bardzo suchy podający jedynie najważniejsze dane dotyczące biologii i ekologii gatunku. Wszystkie rozdziały są obficie ilustrowane barwnymi fotografiami autora, choć niektóre zdjęcia są czarnobiałe lub nieostre. Te wpadki oraz użycie nazbyt wielu znanych z innych publikacji fotografii nieco obniżają wartość publikacji.

Czytaj więcej

Ballady o drzewach

Ballady o drzewach Edward Marszałek RS Druk 2007 Celtowie wierzyli, że ludzie nie rodzą się pod gwiazdozbiorami, ale pod drzewami. Dlatego, jeśli ktoś chce poznać to jedno jedyne drzewo, któremu przypisane są jego losy, powinien sięgnąć po drugie wydanie książki znanego podkarpackiego leśnika. Ja przeczytałem o leszczynie - mojej patronce. Choć nie bardzo mogę w to uwierzyć, to jednak wydaje mi się, że każde słowo jest prawdziwe. Żona potwierdza moje przypuszczenia, tym bardziej, że opis dotyczący jej patronki - jodły - również zgadza się z rzeczywistością. Czytamy o jabłoni, naszym synu. Łapiemy się za głowy - zapisano mu, że będzie lubił wino na równi z teoriami naukowym. Choć to ledwie czterolatek, teorie naukowe chłonie jak gąbka. Osobiste doświadczenia to nie jedyny powód, dla którego gorąco polecam tę książkę. Znajdziemy w niej nie tylko celtycki horoskop, ale i 19 gawęd, wszechstronnie i bardzo przystępnie charakteryzujących poszczególne drzewa. Wszystkie ilustrowane są fotografiami oraz rysunkami innego leśnika, Jarosława Janickiego

Czytaj więcej

Pamiętnik

Pamiętnik 25-letniej działalności Galicyjskiego Towarzystwa Leśnego 1882-1907 Szczerbowski J. Ruthenus 2007 Z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Leśnego, przy udziale LP, ukazał się reprint jednej z najrzadszych na rynku antykwarycznym książek, opisujących historię lasów i leśnictwa polskiego. Pierwotnie wydano ją we Lwowie w 1907 r., nakładem ówczesnego prezesa GTL Jerzego hr. Dunin-Borkowskiego. Autor na 230 stronach, będących dziś kopalnią historycznej wiedzy leśnej, dokonał obszernego opisu działalności Towarzystwa. W jakim celu? Jak sam zapisał: dla Towarzystwa leśnego galicyjskiego, które dzisiaj ćwierćwiekową święci rocznicę, nadeszła właśnie owa chwila, w której wobec przedstawicieli leśnictwa z całej Polski złożyć nam wypada otwarty i szczery obrachunek tak z całego postępu, rozwoju i zdobyczy, jakie w ogóle osiągnęliśmy, jak i upadków, zaniedbań i strat, jakie nas spotkały. I trzeba przyznać, że sprawozdanie to faktycznie opisuje ówczesne galicyjskie leśnictwo bardzo wszechstronnie.

Czytaj więcej

Wczoraj i dziś - Nadleśnictwa Narol

Wczoraj i dziś - Nadleśnictwa Narol M. Piątek, B. Wiciejowska-Bełz Nadl. Narol 2007Wielokrotnie chwaliłem pomysł wydawania monografii poszczególnych nadleśnictw, głównie ze względu na walor historiograficzny takich publikacji. Tym razem nie będzie inaczej, bo prezentowana książka, o znamiennym podtytule od ołówka do rejestratora 1954-2006, wpisuje się w tę ideę dość dobrze. ,Dość", bo wydaje się, że odtworzenie przedwojennej historii tych lasów jest możliwe, choć wymaga żmudnych badań archiwalnych. We wstępie nadleśniczego, Szczepana Okrucha, znajdziemy ogólny opis warunków panujących w narolskich lasach. Rozdział pierwszy to informacja o powojennym (od 1944 r.) podziale lasów na jednostki administracji leśnej wraz z wykazem przejętych przez nie prywatnych majątków oraz listami pracowników i podziałem na leśnictwa ówczesnych nadleśnictw Ruda Różanecka i Horyniec, z których w 1954 r. wydzielono Narol. Warto dodać, że w 1973 r. wchłonął on obydwa ,matczyne" nadleśnictwa. Kolejny rozdział to chronologiczny przegląd danych o nadleśnictwie. Począwszy od pierwszego planowanego podziału z 1948 r., który nigdy nie wszedł w życie, aż do dnia dzisiejszego. Zaprezentowana w książce dokumentacja jest bardzo precyzyjna. Zawiera wiele nazw, nazwisk i dat. Jest też zilustrowana kopiami archiwalnych dokumentów, map i zdjęć. Zawiera nawet dane dotyczące ZUL-i, działających tu od roku 1993.

Czytaj więcej

Przewodniki do plecaka

Przewodniki do plecaka OW Multico 2006, 2007Przyrodnicze serie stają się domeną wydawnictwa Multico. Oto bowiem prezentujemy Państwu kolejną, tym razem przewodników terenowych, ułatwiających poznawanie przyrody. Dotychczas ukazało się pięć niewielkich, oprawionych w foliową okładkę tomów. "Poznajemy ptaki drapieżne" i ,Poznajemy ptaki wokół nas" autorstwa Andrzeja Kruszewicza, "Zbieramy grzyby" Grzegorza Okołowa, "Poznajemy rośliny chronione" Ingi Szwedler i Zbigniewa Nawara oraz "Poznajemy zwierzęta chronione" Edwarda Trendy i Wacława Jaroniewskiego. Wszystkie tomy mają podobny układ. Na początku znajdziemy ogólne informacje o biologii prezentowanej grupy gatunków i sposobie ich obserwacji. W tomach poświęconych ochronie roślin i zwierząt zawarto też krótkie wzmianki o historii i motywach obejmowania ochroną różnych gatunków. Natomiast przewodnik dotyczący zbioru grzybów posiada też informacje o sposobie ich zbioru i przetwarzania oraz przepisy kulinarne.

Czytaj więcej

Młody obserwator

Młody obserwator przyrodyOW Multico2007Ta nowatorska seria książek dla dzieci, składa się z siedmiu zeszytów formatu B4, poświęconych różnym elementom przyrody oraz jej poznawania. "Ptaki wokół nas", "Ssaki łąk i lasów", "Owady", ,Drzewa leśne", "Las", "O zachowaniu się w lesie" oraz "Polskie parki narodowe" - oto tytuły poszczególnych tomów. Każdy na 32 stronach z nich zawiera mnóstwo krótkich, ilustrowanych fotografią lub rysunkiem, informacji. Są to przede wszystkim ciekawostki, ułatwiające zainteresowanie dziecka przyrodą, ale również ważne informacje z życia zwierząt, które w wielu przypadkach będą przydatne na lekcjach biologii.

Czytaj więcej

Ptaki Polski

Ptaki Polski A. G. Kruszewicz OW Multico 2007 Sukces wydawniczy poprzedniego, dwutomowego dzieła Andrzeja Kruszewicza o tym samym tytule sprawił, że wydawnictwo Multico podjęło trud wydania nieco mniejszej (zarówno w formacie jak i objętości) ilustrowanej encyklopedii, prezentującej większość z krajowych ptaków lęgowych i przelotnych. Na 312 stronach powstało kompendium wiedzy o polskiej awifaunie, które, w układzie systematycznym, prezentuje 252 gatunki ptaków - od nurów do ptaków wróblowych. W stosunku do wspomnianego dwutomowego wydania (takich porównań nie da się uniknąć), prezentowana książka jest uboższa przede wszystkim w opisy. Znacznie mniej w niej barwnych opowieści ze spotkań i bogatych weterynaryjnych doświadczeń autora z większością krajowych gatunków. Na całe szczęście część z nich pozostała, więc opisy nie zawsze są czysto encyklopedyczne. Nie umniejsza to wartości merytorycznej książki, bo w wielu przypadkach zawiera ona naprawdę najświeższe informacje o występowaniu gatunków.

Czytaj więcej

Siedem książek Nadleśniczego Rautszki

Prezentujemy dziś siedem książek, przy czym z lasem i przyrodą łączy je przede wszystkim osoba autora. Janusz Rautszko jest bowiem nadleśniczym Nadleśnictwa Szczecinek, ale również działaczem samorządowym, pisarzem, a do tego osobą o życiu obfitującym niezwykłe zbiegi okoliczności. Pierwszy z nich stał się kanwą do napisania dokumentu "Ślady miękkich łap" (2000, 2005). W zbeletryzowany sposób przedstawiono w nim tragiczne los rodziny zamieszkującej do 1939 r. w kresowych Chinoczach (pow. Sarny). Zdarzenia zawarte w książce zostały spisane na podstawie rodzinnych opowieści, które autor usłyszał od swoich najbliższych. Główni bohaterowie książki - Wilhelm i Tatiana - to dziadkowie Janusza Rautszki. Wśród czwórki ich dzieci, którym poświęcony jest trzeci rozdział książki (dwa wcześniejsze opisują tułaczkę wspomnianych dziadków pisarza), jest Stefan Rautszko, ojciec nadleśniczego. Niezwykłym wydarzeniem, podnoszącym historyczną i dokumentacyjną wartości książki, jest relacja z pobytu Wilhelma w obozie jenieckim w Ostaszkowie, na wyspie Seligier.

Czytaj więcej

Postępy techniki w leśnictwie

Postępy techniki w leśnictwieZeszyt 99 Problematyka znaczenia gospodarczego leśnych surowców i produktów niedrzewnychSTILDKomitet redakcyjny "Postępów techniki w leśnictwie" poświęcił zeszyt nr 99 problematyce gospodarczego znaczenia leśnych produktów niedrzewnych. W zeszycie wypowiedzieli się naukowcy i praktycy, wykazując w sześciu artykułach duże znaczenie ekonomiczne niewykorzystanych w pełni dóbr materialnych użytków niedrzewnych polskich lasów. Zaliczamy do nich: żywice, owoce leśne, grzyby, ślimaki, kopaliny oraz inne surowce i produkty.

Czytaj więcej

Bóbr - powrót hydroarchitekta

Bóbr - powrót hydroarchitekta Wojciech Misiukiewicz OW OIKOS 2007 Ochrona bobrów w Polsce jest jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów naukowców zajmujących się ratowaniem gatunków. Jednak bez udziału myśliwych ten sukces przyszedłby dużo później, lub wcale. Losy największego europejskiego gryzonia pokazują, jak w dzisiejszym przekształconym świecie łatwo przekroczyć granicę dzielącą zwierzęta hołubione, od tych, na których krytycy nie pozostawiają przysłowiowej suchej nitki. Bóbr jest też znakomitym, choć niestety jednym z nielicznych, przykładem gatunku, który został uratowany, ale nie pozostawiono go samemu sobie. Wciąż trwają badania nad rozwojem jego populacji, możliwością adaptacji do różnych środowisk, i jego wpływem na otoczenie.

Czytaj więcej