strona główna

Auto do lasu

Rejestracja auta z Wielkiej Brytanii

Kiedy planujemy zakup samochodu i w tym celu przeglądamy ogłoszenia, często wśród ofert znajdujemy auta z kierownicą po prawej stronie. Naszą uwagę zwraca teoretycznie niska cena i wówczas zastanawiamy się nad wyborem takiego pojazdu. Co nas czeka, czy są jakieś haczyki? Dziękuję za podsunięcie tego tematu, postaram się odpowiedzieć na te pytania.   Artykuł ukazał się w numerze 13–14/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Instalacja LPG – za i przeciw

W dobie rosnących cen paliwa decyzja o zakupie auta z instalacją LPG bądź o jej montażu w posiadanym już samochodzie wydaje się uzasadniona. Prawda jest taka, że tym sposobem jesteśmy w stanie znacząco obniżyć koszty podróżowania, szczególnie gdy nie jest to pojazd nowy, a pojemność jego silnika to ok. 2,0 l.   Artykuł ukazał się w numerze 11/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak jeździmy – mandatowanie i wypadki cz. II

Użytkowanie samochodu to uczestnictwo w ruchu drogowym, a więc i konsekwencje, które z tego wynikają. W poprzednim materiale analizowałem główne grzechy kierowców, mandatowanie wynikające z tego tytułu oraz ogólną liczbę wypadków. W tym numerze skupimy się na zależności między liczbą wypadków a regionem, miejscem zdarzenia i warunkami pogodowymi.   Artykuł ukazał się w numerze 9/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak jeździmy – mandatowanie i wypadki cz. I

Samochód stał się codziennością, a liczba osób posiadających prawo jazdy rośnie z roku na rok. O tym, jak jeździmy, najłatwiej się przekonać, analizując statystyki wypadkowe. Dzięki nim dowiadujemy się, co jest najczęstszą przyczyną kolizji oraz gdzie i kiedy jest najbardziej niebezpiecznie.   Artykuł ukazał się w numerze 7/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Rynek motoryzacyjny w Polsce w roku 2021

Obecnie niemal każda polska rodzina posiada samochód. Służy on do dojazdów do pracy, jest wykorzystywany w celach zarobkowych. Używamy go, kiedy chcemy zrobić duże zakupy, wyjechać na wakacje bądź weekendową wycieczkę. To, co 30 lat temu było wyznacznikiem zamożności, dziś stało się oczywistym „wyposażeniem” każdej rodziny. Artykuł ukazał sie w numerze 5/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Co w aucie huczy?

Samochód co do zasady do idealnie cichych pojazdów nie należy, nie ma znaczenia, czy stoimy, czy jedziemy. Silnik szumi, łożyska też, skrzypi zawieszenie, stuka jakiś odbój. Nie jest to problemem, jednak zaczyna być gorzej, kiedy pojawi się jakieś nietypowe huczenie. Po stwierdzeniu nieprawidłowych dźwięków, musimy samochód zdiagnozować, aby zapobiec poważniejszej awarii.   Artykuł ukazał się w numerze 3/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Rozrząd w aucie – co warto o nim wiedzieć

Rozrząd (układ rozrządu) to kluczowy i skomplikowany element każdego silnika spalinowego – zarówno benzynowego, jak i wysokoprężnego. Wymaga on odpowiedniego serwisowania i pamiętania o interwałach wymiany poszczególnych elementów, gdyż niesprawny może doprowadzić do kosztownych remontów.     Artykuł ukazał się w numerze 1/2022 "Lasu Polskiego".  

Czytaj więcej

Jak wykorzystać lub zwiększyć przestrzeń bagażową naszego auta?

Samochód, którym poruszamy się podczas pracy po lesie, często ma za mało miejsca w bagażniku bądź nie chcemy zabrudzić jego wnętrza. Przewozimy przecież worki, śmieci, czasami sadzonki lub drobny sprzęt. Nie każde auto dysponuje dużym bagażnikiem, a wtedy zaczynamy szukać alternatywnego rozwiązania.  

Czytaj więcej

Idzie zima – czas przejrzeć auto

Jak co roku nadeszła nasza „złota polska jesień”, wkrótce pojawią się przymrozki, opady śniegu i długie noce. W celu uniknięcia przykrych niespodzianek, które mogą unieruchomić nasz samochód bądź utrudnić komfortowe podróżowanie, warto zawczasu sprawdzić kilka kluczowych punktów naszego auta.      

Czytaj więcej

Dacia Duster II – przepis na sukces?

Rumuński SUV zadebiutował na rynku w 2010 roku, oferując stosunkowo przestronne nadwozie, które w połączeniu z napędem 4x4 i względnie niską ceną czyniło ten model bardzo atrakcyjnym.    

Czytaj więcej

Sprzęgła międzyosiowe – eksploatacja

Auta 4x4 z automatycznie dołączanym tylnym napędem stają się standardem,wypierając z rynku auta 4x4 z klasyczną skrzynią rozdzielczą i reduktorem. Potrzeba dążenia do niższej masy aut, stosowanie nadwozi samonośnych tańszej produkcji oraz rosnący popyt na pojazdy tego typu wymuszają te zmiany. Dzisiaj postaram się przybliżyć popularne rozwiązania stosowane obecnie oraz przedstawić zasady eksploatacji i zmiany oleju.    

Czytaj więcej

Liny holownicze – rodzaje i zastosowanie

Istnieje wiele lin, które ułatwiają wydostanie się z opresji i jazdę poza asfaltem. Można je podzielić na różne rodzaje, dlatego przybliżę je w dzisiejszym artykule. Ułatwi to wybór przy zakupie tego ważnego dla terenowca „drobiazgu”, tak pomocnego w sytuacjach kryzysowych.

Czytaj więcej

Fiat Panda III – miniterenówka czy gadżet?

Pojawienie się po raz drugi Pandy w wersji 4x4 u wielu osób wywołało uśmiech politowania. Jednak Panda, wbrew obiegowym opiniom, okazała się trwała i mimo niewielkiego prześwitu także sprawna w terenie. To zadecydowało o kontynuacji jej produkcji.

Czytaj więcej

Kupujemy terenówkę – miniporadnik

Trochę zrywki, trochę wywozu wysokotonażowymi zestawami i zostawiamy osobówkę kilkaset metrów przed pozycją cięć, bierzemy pod pachę młotek z podajnikiem, rejestrator, drukarkę, numerki, klipę, taśmę, ryszpak, hełm, śniadanie i biegiem udajemy się do drwali. W takich chwilach zwykle pojawia się myśl, by zakupić terenówkę, którą można by dojechać na miejsce.

Czytaj więcej

Suzuki Grand Vitara XL7

Suzuki XL7 był największym SUV-em produkowanym przez Suzuki. Auto pojawiło się na rynku w 1998 roku i początkowo było odmianą Grand Vitary – jej wydłużoną wersją, w której umożliwiono przewóz 7 osób oraz znacząco powiększono przestrzeń bagażową.

Czytaj więcej

Tata Xenon – hinduska alternatywa

Tata Xenon – samochód osobowy typu pick-up koncernu Tata Motors – zadebiutował na Bologna Auto Show 2006. Jego produkcję rozpoczęto w 2007 r. w indyjskim Pune. Model zastąpił TL, który był produkowany przez 20 lat.

Czytaj więcej

Dwumasa – fakty i mity

Pierwsze dwumasowe koła zamachowe (DKZ) zaczęto montować w autach osobowych już w latach 80. Naprawdę popularne stały się jednak dopiero kilkanaście lat później. Jakie są ich zalety oraz wady i jak dbać o tzw. dwumasę?

Czytaj więcej

Opel Mokka – mniejsza siostra Antary

Debiut Mokki odbył się w 2012 r. podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Wkrótce po prezentacji ruszyła produkcja, najpierw w koreańskim zakładzie GM, a następnie w hiszpańskiej fabryce Opla w Saragossie. Czy model ten sprawdza się w leśnym terenie?

Czytaj więcej

Nissan X-trail 2016 – japoński przepis na auto środka (nr 5/2017)

Dzięki uprzejmości Nissan Sales CEE Kft. z Warszawy miałem przyjemność testować kolejny model Nissana – w topowej wersji, z manualną skrzynią biegów, niestety jeszcze bez silnika 2,0 DCi. Sprawdzałem auto na dystansie 1600 km po autostradach, drogach lokalnych oraz oczywiście po leśnych duktach.

Czytaj więcej

Mitsubishi Pajero IV - kontynuacja sukcesu (nr 3/2017)

Pajero III w momencie debiutu w 2000 r. oferowało walory klasycznej terenówki połączone z samonośnym nadwoziem – jego spora bryła wpadała w oko. Po blisko sześciu latach produkcji na rynku zadebiutowała kolejna generacja. Czy to duże auto zporządnym układem napędowym 4 x 4 podtrzymuje tradycje Mitsubishi w klasie terenówek?

Czytaj więcej