NADCHODZĄCE WYDARZENIA
Wydawnictwo OIKOS
Z wydawnictw
Arboretum Wirty w czterech odsłonach
Las Polski - Arboretum Wirty w czterech odsłonach

Arboretum Wirty w czterech odsłonach

Nadleśnictwo Kaliska 2018

Spacer po opisanych na kartach książki botanicznych osobliwościach rozpoczyna rzut oka na liczącą już 140 lat historię arboretum, wzbogaconą archiwalnymi mapami i zdjęciami opiekunów obiektu. Na początku nieco uwagi przeznaczono staraniom na rzecz restytucji i ochrony zagrożonych gatunków roślin, a zaraz potem czytelnik wkracza w bogactwo kolekcji, prze-chadzając się wśród azalii, magnolii, lilaków i innych kwietnych drzew.

Lisy. Historia miłości i odrazy
Las Polski - Lisy. Historia miłości i odrazy

Lisy. Historia miłości i odrazy

Lucy Jones
Wydawnictwo Marginesy, 274 s.

Czy macie swoje ulubione leśne zwierzę? Moim faworytem są lisy. Pewnie narażam się właśnie niejednemu leśnikowi albo hodowcy kur. Jednak jak Lucy Jones, autorka książki poświęconej tym niezwykłym drapieżnikom, postaram się Was przekonać do mojego – kontrowersyjnego – wyboru.
Patyki, badyle
Las Polski - Patyki, badyle

Patyki, badyle

Urszula Zajączkowska
Wyd. Marginesy, 258 s.

Jako była studentka dr Urszuli Zajączkowskiej nie mogłam nie sięgnąć po jej kolejną książkę (choć inną niż poprzednie). Botanik z artystyczną duszą (autorka tomików poezji i filmów, muzyk) przybliża nam świat roślin. I choć robi to w swój, unikatowy sposób, to ta opowieść naprawdę wciąga.
Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra
Las Polski - Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra
Borusse i reszta. 90 lat restytucji żubra

Białowieski Park Narodowy 2019 s. 182

Wyjątkową publikację przygotował Białowieski Park Narodowy z okazji obchodzonej w tym roku 90. rocznicy restytucji żubra w Puszczy Białowieskiej. Dwujęzyczny album w zwięzły sposób przedstawia historię gatunku i walki o jego odtworzenie.

Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość
Las Polski - Rewolucyjny geniusz roślin. Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość
Rewolucyjny geniusz roślin
Jak i dlaczego rośliny zmienią naszą przyszłość

Stefano Mancuso
Bukowy Las 2018,
s. 274

O roślinach w ostatnim czasie pisało wiele osób – pasjonatów, praktyków czy zielarzy. Przyszedł jednak czas, by do czytelników trafiły także przemyślenia naukowców. Tym samym wydawnictwo Bukowy Las wyemitowało „Rewolucyjny geniusz roślin” Stefano Mancuso, profesora Uniwersytetu Florenckiego. Ekologiczno-chlorofilowym producentom poświęcił on całą swoją karierę, nie powinno więc dziwić, że ma w tym temacie niejedno do powiedzenia. Jego polem badawczym są zachowania roślin, coś o czym szerzej mówi się dopiero od niedawna.
Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste
Las Polski - Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Puszcza Białowieska i pierwsi hajnowianie. Sąsiedztwo wieczyste

Miejska Biblioteka Publiczna w Hajnówce, Stowarzyszenie Potomków Pierwszych Hajnowian, 2019, 
s. 432

Wspomnienia upływają niczym kartki wyrywane z kalendarza, z każdym dniem jest ich coraz mniej, odchodzą razem z ludźmi lub przykrywa je kurz historii. Spisane historie pozostają jednak wieczne i dają świadectwo potomkom.

Pióra: Ewolucja cudu natury
Las Polski - Pióra: Ewolucja cudu natury

Pióra: Ewolucja cudu natury

Thor Hanson
Feeria Science, s. 400

Ptaki są zwierzętami niezwykłymi. Ludzie od zarania dziejów zazdrościli im wolności, którą przypisywano umiejętności latania. Wzbudzały podziw, w niektórych kulturach nawet cześć, pojawiały się w legendach i podaniach. Stanowiły ozdobę domu, trofeum lub wiernego kompana łowów. Chociaż większość z tych ptasich zadań już dawno przeszła do lamusa, to jednak miłość ludzi do pierzastych lotników nie osłabła.
Kronika białowieska
Las Polski - Kronika białowieska

Kronika białowieska

Piotr Bajko
Hajstra, Białowieża 2018

O Puszczy Białowieskiej napisano niejedno i pewnie ujrzymy jeszcze wiele publikacji na jej temat. Z gąszczu prac traktujących o przyrodzie przebijają się jednak nietuzinkowe pozycje poświęcone burzliwej i bogatej historii regionu. Z grona zainteresowanych tematem historyków chyba najbardziej płodnym autorem jest Piotr Bajko, od lat niestrudzenie zgłębiający tajemnice Puszczy i z równym zapałem dzielący się nimi z innymi.
Leśnicy dla Niepodległej
Las Polski - Leśnicy dla Niepodległej

Leśnicy dla Niepodległej

PTL, RDLP w Toruniu, 2018
s. 418

Skrawki pamięci ulatują wraz z każdym ludzkim żywotem. Z każdym dniem coraz trudniej opisać przeszłość ludzi, którzy odeszli, często w tragicznych okolicznościach, w osamotnieniu. Na tym większe uznanie zasługuje publikacja toruńskiej dyrekcji LP i oddziału PTL „Leśnicy dla Niepodległej”.
Od drzewa do drewna
Las Polski - Od drzewa do drewna

Od drzewa do drewna

Audiobook
Katolickie Radio Zamość, 2018

Dobrze jest posłuchać o lesie. Radiowe audycje przyrodnicze zawsze cieszą się wielką popularnością, a samo radio, jako forma przekazu, pomimo upływu lat i postępu technologicznego wciąż cieszy się niegasnącym zainteresowaniem. Do lasu i leśników wybrała się reporterka Katolickiego Radia Zamość Małgorzata Sobczuk. Z jej rozmów z leśnikami powstała audycja Leśne Radio, której najciekawsze odcinki zostały zebrane w audiobooku „Od drzewa do drewna”.


1 2 3 4 5 6 7 ... Następna

Las Polski - aktualny numer
Polecamy